Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Srbsko

Novi Sad

10°C
Aktuálně
12.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Novi Sad

Novi Sad je jedním z významných měst Srbska. Město mnohdy označované jako Nový Sad leží v autonomní provincii Vojvodina. Zároveň je jejím hlavním městem. Situováno je spíše v severní části země na řece Dunaj. Na ploše o velikosti 129,4 km2 žije přibližně 380 tisíc obyvatel. O název tohoto města se postarala Marie Terezie, konkrétně v roce 1749. Metropole byla tehdy povýšena na královské město. V latině zněl název Neoplanta, což v překladu znamená nová kolonie.

Město je rozděleno na dvě opštiny. Jednu část tvoří Novi Sad na levém břehu řeky, tu druhou Petrovaradín na pravém břehu. Pod Novi Sad spadá ještě dalších třináct okolních obcí. Většinu obyvatelstva tvoří Srbové. V menším zastoupení jsou to Maďaři a Slováci. Největší rozmach zažilo město v dobách uherského mocnářství. Mnohé, co se tu vybudovalo bylo ovšem poničeno během bombardování NATO v roce 1999. Novi Sad je prosperujícím ekonomickým subjektem této oblasti, a to především v segmentu zemědělství.
 

Co navštívit v Novi Sadu

Novi Sad se stává čím dál více cílem turistů, a to hlavně od doby otevření Srbska Evropě. I když bylo město v minulosti dost poničeno, má stále co nabídnout. Je to řada historických a kulturních památek, včetně parků a dalších zajímavých míst.

Pomyslnou pýchou města je Petrovaradínská pevnost. Ta byla vybudována na skalním ostruhu nad řekou v letech 1692 až 1780. Jde o strategickou pevnost pyšnící se skvělým výhledem po okolí. Právě z tohoto místa si prohlédnete celé historické centrum. Jde o oblíbenou kulturní památku, kde se pravidelně koná festival Exit. Zároveň tu najdete městské muzeum

Pokud jde o kulturu, město toho má určitě hodně co ukázat. Pravidelně se tu pořádají kulturní akce. Zajít si můžete do některé z veřejných galerií. Typickým příkladem je Galerie výtvarného umění. Známé je Muzeum Vojvodiny zřízené už v roce 1847, díky němuž poznáte tento kraj do nejmenšího detailu. Zapomínat bychom neměli ani na Kulturní centrum Nového Sadu. Velká spousta akcí je pořádaných také v místní Novosadské synagoze. Ne nadarmo získalo město v roce 2021 status Evropského města kultury.

Ve městě navštivte i Dino-park, kde je vystaveno 26 replik dinosaurů. Mezi působivé cíle patří určitě kostel Jména Panny Marie, The Pavle Beljanski Memorial Collection, místní katakomby, Matice srbská, socha Svetozara Miletice, katedrála sv. Juraje, Liberty Square, Belgrade Gate nebo Uspenský chrám. Nepřehlédnutelnou dominantou spojující levý a pravý břeh Dunaje je most Svobody.

V Novi Sadu si pochopitelně užijete i dostatek zeleně. Na mnoha místech se nachází hned několik zajímavých parků. Je to kupříkladu Limanský park, Dunajský park a Futožský park. Nechybí ani botanická zahrada a řada památných stromů, mezi které se řadí primárně platany. Pokud si zajedete zhruba 20 kilometrů od města, můžete navštívit Národní park Fruška gora, jehož rozloha činí 25 km2. Vyhlášen byl v roce 1960 a nachází se u stejnojmenného pohoří, kde je dostupná pestrá fauna a flóra.

Zavítat můžete také k promenádě Sunčani kej nebo budete relaxovat na místní pláži Officer Beach. Vyrazit zkuste i do širokého okolí Novi Sadu, kde se samozřejmě nachází další cíle. Jen pro inspiraci lze jmenovat jezero Medeš, Kovilský klášter, Pavlovačko jezero, jezero Dobrodol, Krčedinská ada a Petroland aquapark.

Specifika místní kuchyně

Při návštěvě města Novi Sad budete mít možnost ochutnat tradiční srbskou kuchyni. Ta je zaměřena primárně na živočišné produkty. Hodně oblíbené je vepřové maso. Ochutnat můžete například jídlo čorba. To někteří z místních považují za národní pokrm. Mezi tradiční jídla se řadí čevapčiči, pljeskavica a ražnici. Pokud zrovna nepatříte k příznivcům masových pokrmů, pak si určitě pochutnáte na tradičním salátu, který je označován, jako šopský salát. Počítejte s tím, že tradiční kuchyně je povětšinou těžká, sytá a mastnější. Díky tomu také nepatří k těm nejzdravějším. Stejně, jako kdekoliv jinde v Srbsku, i zde z místních nápojů jednoznačně vede káva a pálenka rakije.

Město je doslova protnuté zajímavými restauračními podniky. Narazit můžete na odlišné typy kuchyní. K návštěvě vybízí například Bistro La Mer, Zak nebo Pogon. Na tradiční jídla se zaměřují restaurace jako Carda Aqua Doria, Astal Saren a The Camelot.

Počasí

Chcete-li si při návštěvě Novi Sadu užít krásné počasí, vyrazte sem během léta. Nejteplejší jsou měsíce červenec a srpen, kdy se průměrné denní teploty pohybují kolem 22 °C. V srpnu zároveň spadne i nejméně dešťových srážek. Přijatelné klima je obecně od dubna do října, kdy se teploty pohybují kolem 18 °C. Zbývající část roku je spíše chladnější. Nejnižší průměrné teploty kolem nuly panují v lednu. Nejdeštivějšími měsíci jsou pravděpodobně květen a začátek června.

Bezpečnost

Město Novi Sad je bezpečným místem pro poznávání krás Srbska. Když budete dodržovat běžné cestovatelské zásady, minimalizujete jakákoliv rizika, ať už jde o kapesní krádeže a jiné věci. Město je bezpečné nejenom ve dne, ale také v noci. Po setmění samozřejmě dávejte přednost hlavním tahům a promenádám před okrajovými oblastmi a temnými uličkami. Zbytečně se nepouštějte do konfliktů s místními obyvateli.

Měna

Při placení v hotovosti využívejte srbský dinár. Alternativou se vám stane placení kartou. Bezhotovostní způsob úhrady je dostupný na mnoha místech. Náklady na služby a produkty ve městě odpovídají srbskému průměru. V porovnání s Českou republikou nejsou příliš vysoké. Ověřit si to můžete prostřednictvím několika níže uvedených příkladů průměrných cen.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 850 Kč za noc
 • Dovozové pivo 0,33 l = 50 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 130 Kč
 • Chleba = 11 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 11 Kč
 • Láhev vína 0,7 l střední kategorie = 110 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = 550 Kč
 • Benzín = 33 Kč za 1 l

Doprava

Město Novi Sad je od Prahy vzdáleno zhruba 800 kilometrů. Doprava autem nebo autobusem tak bude trvat více jak osm hodin. Chcete-li zvolit rychlejší způsob dopravy, cestujte z České republiky letecky, a to konkrétně na letiště v Bělehradu. Ten se od Novi Sadu nachází zhruba 80 kilometrů. Do města můžete přicestovat autobusem nebo využijte pronájem automobilu přímo na letišti.

 • Město leží na hlavním dopravním tahu mezi Bělehradem a Budapeští.
 • Hlavní tahy vedou k dalším významným městům v okolí, jakými jsou Bečej, Sremski, Bačka Palanka, Perlez a jiné.
 • Přímo ve městě a v příměstských oblastech funguje autobusová doprava.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku se pohybují od 15 Kč.
 • Ve městě se nachází jedno železniční nádraží. Využívat lze hlavní trať z Bělehradu do Subotice a několik přidružených tratí.
 • Díky Dunaji zde funguje také říční doprava, včetně té osobní. Kromě vyhlídkových projížděk můžete po řece cestovat například do Iloku.
 • Když si budete chtít pronajmout auto přímo ve městě, počítejte s cenovými náklady od 1 300 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Srbsko

 • Na cestě po Balkánu
  Srbsko - Bělehrad

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé