Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Srbsko

Niš: průvodce

17°C
Aktuálně
12.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Niš

Niš je název třetího největšího města v Srbsku. Nachází se kousek od soutoku řek Jižní Morava a Nišava, konkrétně v Nišské kotlině v nadmořské výšce 194 metrů. Jihovýchodně situovaná metropole Srbska patří k těm nejstarším na Balkánu. Dnes se prezentuje v podobě průmyslového města a významné dopravní křižovatky. Žije v něm přes 250 tisíc obyvatel a je obklopeno několika vysokými kopci a pohořími. Z vrchů jsou to Kalafat, Batalovac a Crni vrch. V případě pohoří lze jmenovat Jastrebac, Svrljuška planina a Suva planina.

Město Niš se v mnoha historických zdrojích objevuje už od doby středověku. Byli to pravděpodobně Keltové, kteří zde u řeky Nišavy vybudovali osadu a poprvé ji pojmenovali. Město mělo v minulosti různá pojmenování – Naissus, Nais, Nisus a další. Během druhé světové války bylo město dost poničeno, a dokonce zde vznikl i koncentrační tábor. Niš se z pohledu administrativního hlediska dělí na pět městských opštin.
 

Co navštívit v Niši

Niš je nejenom průmyslovým městem. I přes ničivá období válek se v něm nachází řada zajímavých a zachovalých památek. Díky tomu se stává středobodem mnohých turistů. A kam vyrazit v této srbské metropoli?

Vaším odrazovým můstkem se může stát symbol tohoto města, kterým je Nišská pevnost. Z této masivní stavby se dochovalo opevnění. V některých částech je hodně staré a kdysi byla jeho součástí turecká pevnost. Obdivovat můžete například skladiště, turecké lázně a Bali-begovovu mešitu. Když se budete pohybovat na předměstí Medijanu, navštivte objekt zvaný Ćele kula neboli Věž lebek. Ta vznikla v roce 1809 a její základna má půdorys 4x4,5 metrů. Na zdech je zachováno několik desítek lebek. Jde o státní kulturní památku. Z této lokality mimochodem pochází i další antické nálezy.

Poblíž nišského nádraží se nachází také koncentrační tábor Crveni krst, který byl využíván během druhé světové války. Táborem svého času prošlo více jak třicet tisíc lidí. V centru města pak najdete Sinđelićovské náměstí, kde stojí Dům učitelů v Niši. Kulturní památka pocházející z roku 1933 sloužila svého času k ubytování učitelů a k jejich práci. Při procházkách městem se můžete zastavit i u několika památníků. Je to například Památník osvoboditelům Niše a Památník krále Aleksandra Karađorđeviće. Unikátním dílem je Památník Bubanj ležící zhruba 2,5 kilometrů od centra města. Stojí na místě bývalého popraviště a je tvořen betonovými pěstmi, které dosahují výšky 18 až 23 metrů.

V Niši si užijete i přemíru zeleně. Mezi oblíbené městské parky patří Čair a park sv. Sávy. V okolí města jsou pak vyhledávané lázně Niška Banjam, kam víceméně směřuje lázeňský turismus v Srbsku. V rámci přírodních krás bychom mohli zmínit ještě Jelašnickou soutěsku v údolí stejnojmenné řeky a Kamenički vis, kam je nejlepší vydat se za zimními sporty. Asi 15 kilometrů od Niše je Cerjanská jeskyně a o něco vzdálenější je Oblaćinské jezero.

Nezapomenutelné zážitky v tomto srbském městě mohou být spojeny i s kulturou. Ostatně, dokazují to například pobočky Národního muzea a Národního divadla. V Niši se nachází i pobočka srbské Národního knihovny a Galerie současného umění. Město je také proslulé svým jazzovým festivalem, jehož název je Nišvil.

Specifika místní kuchyně

Když si začnete pochutnávat na srbské kuchyni, nejčastěji budete do svých úst vkládat ingredience, jakými jsou vejce, jogurty, jehněčí maso, vepřové maso a sýry. Hodně populární jsou saláty, chléb a uzeniny. Národním pokrmem je srbská čočka v podobě husté polévky. Ochutnat byste měli i ostatní srbská jídla. Třeba taková sarma, gibanica, pljeskavica a typické balkánské jídlo burek. V případě sladkostí si budete libovat na vanilkových rohlíčcích nebo dáte přednost laskomině zvané tulumby. K pití si nejčastěji dáte tamní srbské pivo, ať už to bude Nikšićko a Jelen. K zákusku to bude kvalitní káva, a naopak večer si zpříjemníte díky pálence zvané rakija.

V Niši je spousta skvělých podniků, mezi které se řadí například Nislijska Mehana, Stambolijski a Kafana Brka. Pokud tíhnete k využívání lokálních surovin a k tradičním srbským receptům, zavítejte do podniků, jakými jsou Stara Serbia a Kafana Galija.

Počasí

Mírné kontinentální podnebí v Niši je hodně podobné tomu v Česku. I zde jsou nejteplejšími měsíci červenec a srpen. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 22 °C, maxima samozřejmě stoupají ještě výše. Když se v tuto dobu budete pohybovat kolem města v horských oblastech, průměrné teploty jsou o něco nižší kolem 18 °C. Pokud jde o dešťové srážky, proprší v Niši přibližně třetina roku. Sníh se zde drží asi jenom čtyřicet dní v roce. Nejchladněji je v lednu. Hřejivějších procházek městech si tak s největší pravděpodobností užijete v období od června do konce srpna.

Bezpečnost

Niš spadá na seznam bezpečných měst Srbska. I když jde o třetí největší metropoli v zemi, budete se tu cítit bezpečně ve dne i v noci. Vyrážet můžete v podstatě do všech oblastí města, možná jen těm hodně odlehlým nebo procházkám temnými uličkami se raději vyhněte. Jinak si noční život užijete plnými doušky a nemusíte se zde omezovat. Stačí jen dodržovat obecné cestovatelské zásady a dovolená v Niši bude nezapomenutelná.

Měna

Niš patří určitě k levnějším srbským městům. Dovolená zde vás nevyjde příliš draho. Platit můžete v hotovosti, ale také bezhotovostně. Hlavní platební měnou je srbský dinár. Hotovost si budete moci vybrat i na mnoha místech z bankomatů, popřípadě využijete tamní směnárny. Ve městě se nachází více, jak dvacet pět klasických hotelů a přidružená ubytovací zařízení. Jestliže vás zajímá, jaké jsou průměrné ceny za vybraný sortiment a služby, začtěte se do níže uvedených příkladů.

  • Tříhvězdičkový hotel = Od 670 Kč za noc
  • Jídlo v levné restauraci = 125 Kč
  • Menu pro dva v restauraci střední třídy = 420 Kč
  • Coca-Cola 0,33 l = 28 Kč
  • Cappuccino = 26 Kč
  • Chleba = 10 Kč
  • Voda 1,5 l v obchodě = 11 Kč
  • Benzín = 33 Kč za 1 l

Doprava

Město Niš je od České republiky vzdáleno cca 900 kilometrů. Cesta autem nebo autobusem tak bude překračovat dobu jedenácti hodin. Alternativou je místní letiště Konstantina Velikého, které je primárně určeno pro nízkonákladové lety. Nejlevněji vychází letenky z Berlína nebo z Bratislavy. Ty zakoupíte už od 1 500 Kč. Doba letu je do 1,5 hodiny. Z letiště do města se dostanete autobusovou linkou číslo 34. Za půl hodiny můžete být v centru a náklady na dopravu se budou pohybovat kolem 20 Kč.

  • Přímo ve městě se mezi hlavními památkami budete pohybovat pěšky.
  • Městskou dopravu zajišťuje autobusový dopravce. Je jím společnost Niš-Ekspres.
  • Náklady na jednosměrnou jízdenku začínají na 15 Kč.
  • Autobusy jezdí také do ostatních velkých měst Srbska.
  • Do dalších měst můžete vyrazit i železniční dopravou. Typickým příkladem jsou spojen Niš – Skopje, Bělehrad – Niš a Niš – Dimitrovgrad.
  • Dražším způsobem dopravy po městě jsou místní taxi služby.
  • Pokud chcete poznat okolí města, pronajměte si vozidlo. Pronájem stojí od 950 Kč za den.
  • Kromě místních silnic v celkové délce 391 kilometrů se vám hodí i napojení na dálnici. Je to třeba spojení se Sofií, Skopje a Bělehradem.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Srbsko

  • Na cestě po Balkánu
    Srbsko - Bělehrad

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé