Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Kroměříž: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kroměříž

Rychlé informace
Rozloha 50,97 km²
Počet obyvatel 28 620
Hustota zalidnění 562 obyv./km²
Nadmořská výška 190 - 324 m. n. m.
Stáří města 13. století

Kroměříž je krásným městem Zlínského kraje. Leží v jižním cípu Hané a zároveň na konci Hornomoravského úvalu. Jde o provincii Západních Karpat. Známé jsou tu například Hostýnské vrchy a Chřiby. Městem protéká řeka Morava, do které se vlévají menší přítoky jako Mostěnka, Haná, Rusava a Kotojedka.

V 17. století se Kroměříž stala kulturním centrem Hané a celé střední Moravay. Dodnes se zde pravidelně pořádají mezinárodní festivaly a Kroměříž si tak vysloužila lichotivou přezdívku "Hanácké Athény". V roce 1997 byla vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky. O rok později byl místní Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kroměříž získala takový věhlas, že do její zámecké obrazárny se dostal obraz proslulého italského renesančního umělce Tiziana Vecelliho, zkráceně známého jako Tizian. Jeho dílo Apollon a Marsyas je považována za vůbec nejcennější vystavované v Česku.

Co lze v Kroměříži dělat?

Ptáte se, proč navštívit právě město Kroměříž? Možná proto, že v roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena za nejkrásnější historické město České republiky. Zároveň se na jejím území nachází památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město Kroměříž je spjato s řadou zajímavých společenských akcí.

Při poznávání Kroměříže můžete začít třeba památkami UNESCO. Je to Arcibiskupský zámek s jeho překrásnou obrazárnou, která na vás udělá velký dojem. Podlehnout můžete i ochutnávce vín v arcibiskupských sklepích. Součástí kulturního dědictví jsou Květné zahrady a Podzámecké zahrady. Krása střídající krásu ověnčená dlouhou historií. Nezapomenutelným zážitkem se pro vás stane arcibiskupská vodárna a Rotunda.

Je pravdou, že podobných krás je v Kroměříži více než dost. Z pohledu starých objektů vás může zajímat například Dům Hejtmanský, který je mnohdy označován, jako Dům Syrakovský. Dále je to Farní úřad u sv. Mořice, Lichtenštejnský seminář a měšťanský dům u Radnice. Tomu se mezi místními říká Starý šenkovní. Naopak Městský pivovar je označován jako Starý pivovar. Historickou podobu Kroměříže vám přiblíží i spousta ostatních zajímavých míst, mezi nimiž bude Biskupská mincovna, Muzeum Kroměřížska, domy Kanovníků a Vikářů nebo fara kostela Panny Marie. Město je doslova protnuté historickými domy, s nimiž souvisí nejenom unikátní architektura, ale také interiéry sloužící k nejrůznějším účelům. Kroměříž ukrývá židovskou radnici, dům čp. 5 zvaný Probošství, Mlýnskou bránu a nepřehlédnutelný sloup se sochou Jana Nepomuckého.

V Kroměříži si můžete od historických památek odpočinout a vyrazit třeba za zelení, kterou nabízí tamní zahrady. Vyhledávaná je Pompejská zahrada, Hrubý rybník, Bezručův park, hvězdárna a turistická atrakce zvaná Obora. Zavítat lze do místního zoo koutku nebo dáte přednost pestrému okolí. Jmenovat lze například Hornomoravský úval, Chřiby, Brdo, Kurovický lom, Chropyňský rybník, Budačinu a Vitčický les. Kolem Kroměříže není jen spousta zeleně, ale i památek a zajímavostí. Dokazuje to zámek Dřínov, kostel sv. Jiljí a zámek Chropyně. Jestliže se chcete na tamní prostředí dívat shora, pak směřujte k často vyhledávaným rozhlednám a vyhlídkám. Je to například rozhledna Brdo, rozhledna Zdenička, rozhledna Vitčice a rozhledna Lebedov.

Místní zvyky a kultura

Město Kroměříž je nedílnou součástí Hané, takže nelze pochybovat o tom, že se v tomto městě dodržuje řada zvyklostí a tradic. V rámci nejrůznějších oslav jsou k vidění pestrobarevné kroje, furiantství a bohaté výšivky. Pořádány jsou výstavy, řemeslné trhy, jarmarky a podobně.

Ve městě si můžete pochutnat na místních specialitách, mezi něž patří kroměřížsko-hanácké vdolky s tvarohem. Populární jsou také zemáky se zelím. Výjimkou nejsou ani dobroty z okolí v podání tvarůžkových lívanečků a jiných moučníků. Při komunikaci s místními si nelze nepovšimnout místního nářečí, které vychází z toho hanáckého. Jeden příklad za všechny, „jak mňe f té havje pořát huči“.

Ceny

Kroměříž je sice jedním z nejkrásnějších historických měst České republiky, oproti jiným se to však nepromítá do příliš vysokých cen. Například slušné ubytování seženete do 600 Kč za noc a za čtyřhvězdičkový hotel zaplatíte kolem 1 300 kč za noc. Spousta památek začíná na ceně 90 Kč, což je velice přijatelné. Pokud vyrazíte do běžné restaurace, za oběd dáte cca 100 Kč až 200 Kč.

Doprava

Město Kroměříž můžete navštívit ideálně vlastním automobilem, a to po dálnici D1 s výjezdem 258 Kroměříž – západ. Dobrou dostupnost zajišťující i ostatní rychlostí silnice, a to všemi směry. Silnice třetího stupně vás bez problému zavedou na zajímavá turistická místa v okolí. Veřejná doprava je trochu omezenější, hlavně z pohledu železnice. Fungují zde dvě tratě. První je Kojetín – Kroměříž – Hulín – Valašské Meziříčí. Tou druhou je Kroměříž – Zdounky – Zborovice. Městskou hromadnou dopravu v Kroměříži zajišťuje osm autobusových linek.

  • Za jízdenku zakoupenou u řidiče zaplatíte 13 Kč.
  • Elektronicky hrazená jízdenka stojí 8 Kč.
  • Místní taxi si účtují poplatek 20 Kč27 Kč za kilometr, včetně nástupní taxi s průměrnou cenou 20 Kč a 4 Kč za minutu čekání.

Přímo na vlakovém nádraží Kroměříž byla zřízena půjčovna jízdních kol, což je strategická služba pro cestování v okolí. Půjčoven je ve městě více. Kroměříž je označována, jako ráj cyklistů, což dokazuje spousta cyklostezek. Využít můžete třeba cyklostezku podél Moravy, do Hostýnských vrchů nebo kolem Kroměříže. Ta má délku asi 20 kilometrů.