Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Moravskoslezský kraj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Moravskoslezský kraj

Rychlé informace
Krajské město Ostrava
Rozloha 5430,5 km²
Počet obyvatel 1 203 299

Moravskoslezský kraj je zajímavý tím, že má stejný počet sousedů v zahraničí jako v České republice. Situován je v severovýchodní části Česka. Na svém území ukrývá řadu kulturních památek a mimo jiné i třetí největší město ČR, jímž je Ostrava. Vyhledávaný je pro pestrou škálu industriálních aktivit, rozmanitost gastronomie a řadu výjimečností. Jeho plocha se rozkládá mezi Západními Karpaty a Českým masivem, což je další předpoklad pro nezapomenutelnou návštěvu.

Na území Moravskoslezského kraje se nachází 42 měst a 300 obcí. Hlavními okresy jsou Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nová Jičín, Opava a Ostrava-město. Většinu tamního území odvodňuje řeka Odra. Tento kraj se pyšní třinácti krajinnými oblastmi a pěti přírodními parky. Známá je určitě lokalita Beskydy. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem Moravskoslezského kraje je 1 296 metrů. Kraj se po Praze pyšní druhou největší hustotou obyvatelstva v České republice. Z pohledu hospodářství se s touto lokalitou pojí ložiska černého uhlí a jeho těžba.

Jaké nabízí Moravskoslezský kraj památky a zajímavosti?

Co navštívit v Moravskoslezském kraji?

Zajímá vás, čím je Moravskoslezský kraj výjimečný oproti jiným krajům v České republice? Možná to budou jeho dominanty jako Technické muzeum Tatra Kopřivnice, Hornické muzeum nebo pověstná úzkokolejná dráha v Osoblaze. Takových unikátů je ve spojení s přírodou v kraji více než dost.

Za návštěvu stojí určitě většina národních kulturních památek nacházejících se právě zde. Třeba rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích, zámek Hradec nad Moravicí, kaple sv. Kříže v Opavě, zámek Bruntál a Lískova vila v Ostravě. Vzhledem k místní těžbě byste neměli vynechat ani Dolní Vítkovice nebo Důl Michal v Ostravě. Jedinečnou architekturu lze spatřit na mnoha místech. Dokazuje to Piaristický klášter a zahrada v Příboře, zámek Raduň a kostel sv. Kateřiny v Hrabové. Pokud vám v Moravskoslezském kraji nebudete stačit 19 městských památkových zón, můžete navštívit ještě 6 vesnických. V kraji je přes tři tisíce kulturních památek.

K Moravskoslezskému kraji patří neodmyslitelně hory. Nejvyšší pohoří je v CHKO Jeseníky, kde najdete pohoří Hrubý Jeseník s horou Praděd ve výšce 1 491 metrů nad mořem. Velkým lákadlem je Lysá hora s výškou 1 323 metrů nad mořem v Moravskoslezských Beskydech. Patřičný klid a dostatek zeleně najdete v přírodních parcích, jakými jsou Moravice, Oderské vrchy, Podbeskydí, Sovinecko a Údolí Bystřice. Pokud máte rádi přírodu, jistě by ve vašem itineráři neměl chybět Velký Javorník, sedlo zvané Skřítek, Ondřejník, hora Prašivá, Ostrý, Gírová a Polanská niva. Zastavit se můžete také u Žermanické přehrady nebo Vodní nádrže Olešná. V případě zábavy se nabízí nejrůznější parky a Stezka Valaška v korunách stromů.

Místní zvyky a kultura

S Moravskoslezským krajem se pojí sousta lidových tradic a řemesel. Je to především černé zlato v podání těžby uhlí a hornictví. Kolem řeky Odry bují rybářství a v Opavě poznáte delikátní chuť tradičních oplatek a sušenek. Moravskoslezský kraj, to je také pastevectví, salašnictví a kloboučnictví. Dlouhou tradici zde má úspěšná Tatra Kopřivnice a výroba kolejových vozidel ze Studénky. V rámci zvyklostí narazíte i na valašský odzemek nebo jedinečné tance a cimbálovku. I lidová architektura je zpozorovatelná na mnoha místech, od majestátních mlýnů, přes pustevny, až po vesnická stavení.

V tomto kraji se budete oddávat vynikající tradiční gastronomii. Typickými pokrmy jsou například husy s modrým zelím zvané Karmaše a knedlíky přelité švestkovou omáčkou jinak označované jako Halečky přelité šimlenou.

Různé oblasti Moravskoslezského kraje se prezentují i odlišným nářečím. Na Kravařsku jsou to slova jako búrka, bečka, děcko a čepár. Valašské nářečí má výrazy fajka, ogar, cérka, negde a kady. Naopak kolem Ostravy uslyšíte čepani, šrame ti v pale, dřystat, cypovina a chachar.

Doprava

Moravskoslezský kraj má strategické situování na rozmezí tří států. Nachází se tu poměrně hustá silniční síť, kterou lze využívat k dosažení turistických cílů, včetně dálnice D1, napojení na silnici E40 a další rychlostní úseky. I díky tomu zde dobře funguje veřejná hromadná doprava, jež je zajišťována provozovatelem ODIS. V tomto směru budou cestovatelé jistě nadšeni. V kraji se nachází také dva železniční tahy a to Přerov – Bohumín a Bohumín – Mosty u Jablunkova.

Velkého potěšení si dopřejí milovníci cyklistiky, protože na území Moravskoslezského kraje je celkem 2 400 kilometrů cyklotras. Oblíbená je například ta mezi Hrabavou v Ostravě a Beskydami v délce přes čtyřicet kilometrů.


Průvodce pro města

Další zajímavá města destinace Moravskoslezský kraj

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé