Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Frýdek-Místek: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Frýdek-Místek

Rychlé informace
Rozloha 51,56 km²
Počet obyvatel 55 557
Hustota zalidnění 1 078 obyv./km²
Nadmořská výška 291 m. n. m.
Stáří města 13. století

Frýdek-Místek je klasickým městem lašského regionu. Jde o jednu z pomyslných bran do Beskyd, v jejichž podhůří leží. Frýdek-Místek se rozléhá na soutoku řek Morávka a Ostravice. Právě druhá jmenovaná řeka v některých oblastech představuje historickou zemskou hranici mezi Moravou a Slezskem. Předměstí Frýdku-Místku tvoří obce jako Baška, Sviadnov, Staré Město, Palkovice, Dobrá a další.

První písemné zmínky o obcích v Beskydském podhůří pochází již ze 13. století. Samotný Frýdek-Místek ale vznikl až 1. ledna 1943 spojením slezského města Frýdku, moravského města Místku a tří dalších samostatných obcí. 

FrýdeK-Místek najdete jen 25 km od hranic s Polskem a 35 km od hranic se Slovenskem. Díky atraktivní poloze nedaleko Beskyd, tvoří turisticky oblíbenou vstupní bránu do tohoto známého pohoří. Navíc leží na mezinárodní dopravní křižovatce D48 x D56.

Co lze ve Frýdku-Místku dělat?

Město Frýdek-Místek představuje z pohledu turistiky takovou pomyslnou všehochuť. To znamená, že můžete navštívit řadu památek, rekreačních a přírodních míst nebo dáte přednost sportovním aktivitám a kultuře. Vše nabývá libovolných podob.

Mezi hlavní dominanty Frýdku-Místku patří bezpochyby Frýdecký zámek. Jde o původně gotický hrad, kde je dnes umístěno Muzeum Beskyd. První zmínky o této stavbě pochází z roku 1327. Dalším unikátem je bazilika Navštívení Panny Marie. Tento římskokatolický chrám byl dokončen v roce 1777. V roce 2018 se stal národní kulturní památkou České republiky. Duch minulosti na vás dýchne také u kostela sv. Jana Křtitele. Jednolodní bazilikální stavba vznikla s největší pravděpodobností ve 14. století. K historii Frýdku-Místku patří i židovský hřbitov postavený v roce 1882. Za zmínku stojí Křížová cesta v centru města.

V přilehlých částech Frýdku-Místku je toho pochopitelně daleko více k vidění. Zaujmout vás může kostel svatých Šimona a Judy, socha sv. Jana Nepomuckého, kostel Panny Marie Sněžné a kostel sv. Martina s farou ve Skalici. Z Místeckého náměstí se můžete pohodlně přesunout do parku pod zámkem nebo do sadů Bedřicha Smetany. Alternativou je krásný Janáčkův park. Pokud vám jde o zábavu, nabízí se aquapark Olešná.

Poznávat pochopitelně můžete i blízké okolí města, kde je řada zajímavostí. A začít lze například u Žermanické přehrady. Dále je to vodní nádrž Baška, trochu vzdálenější park Slovinecko, Palkovické hůrky, Žermanický lom, Skalická Morávka a Frýdecký les. Vyhýbat byste se určitě neměli ani okolí řeky Baštice a naučné stezce Wolfram – Morávka. Při toulkách v okolí Frýdku-Místku narazíte třeba na dřevěnou kapličku v Hájku nebo muzeum Cvičná štola Staříč. Ochuzeni ostatně nebudete ani o překrásné výhledy do okolní krajiny, jež vám zprostředkují tamní rozhledny. Výlet si naplánujte k rozhledně Okrohlá a k rozhledně s výstižným názvem Panorama. Za zmínku stojí také rozhledna Soběšovice.

Pokud jde o kulturní zážitek ve Frýdku-Místku, kromě Muzea Beskyd můžete zajít do Divadla Čtyřlístek a Nové scény. Lákavá je Galerie Pod Zámkem, Galerie Pod svícnem a Galerie U Černého kocoura.

Místní zvyky a kultura

Frýdek-Místek je kulturním centrem. A to nejenom z pohledu starých tradic a zvyklostí, které se v posledních letech stěhují také do okrajových částí. Je to Masopust, folklorní slavnosti, taneční představení a mnohé další. Tu současnou tradici udržuje například známý hudební festival Sweetsen. Ten je tu pořádán od roku 2004.

Ve Frýdku-Místku si lze povšimnout také místního lašského nářečí. To má hned několik typických znaků. Je to splývání ť a ď, změna ou na u, přízvuk na předposlední slabice slova, výskyt hlásek dž a dz a koncovka infinitivu na -ť, -č.

Ceny

Při návštěvě Frýdku-Místku se setkáte s běžnými cenami za služby a potraviny. To samé se týká restaurací a ubytování. Ceny nevybočují z celorepublikového průměru větších měst. Pro příklad uvádíme několik orientačních cen.

  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
  • Jídlo v levnější restauraci = od 120 Kč
  • Menu pro dva v lepší restauraci = od 500 Kč 

Doprava

Frýdek-Místek se pyšní dobrou dopravní dostupností. A to jak z pohledu příjezdu do tohoto města, tak i následnou přepravou v rámci něho samotného. Z města vede dálnice D56 směrem na Ostravu. Dalšími praktickými silničními tahy jsou dálnice D48 a rychlostí silnice Opava – Ostrava – Frýdek-Místek. Pokud se rozhodnete využít vlakového spojení, fungují zde tratě Český Těšín – Frýdek-Místek a Ostrava – Velké Meziříčí. V obou případech jde o neelektrifikované jednokolejné tratě. Ve městě a v jeho těsné blízkosti sehrává důležitou dopravní roli městská autobusová doprava. Díky devatenácti linkám dorazíte i do přilehlých měst a obcí.

  • Jízdenka placená v hotovosti stojí 10 Kč.
  • S pomocí elektronické peněženky ODIS lze zakoupit jízdenku za 9 Kč platnou na 45 minut, s nímž lze také přestupovat.
  • Děti platí za jízdenku 5 Kč.
  • Taxi služby ve Frýdku-Místku jsou cenově přijatelné a začínají už na 15 Kč za kilometr.
  • Když budete potřebovat zaparkovat ve Frýdku-Místku, můžete využít placených parkovišť, kde cena začíná na 5 Kč za první půlhodinu a 20 Kč za každou další hodinu.

Město Frýdek-Místek si bez sebemenšího problému projedete také na kole. Umožní vám to městské cyklotrasy napojené na široké okolí. Ve městě lze využít půjčovnu kol a koloběžek.