Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Opava: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Opava

Rychlé informace
Rozloha 90,61 km²
Počet obyvatel 56 450
Hustota zalidnění 623 obyv./km²
Nadmořská výška 257 m. n. m.
Stáří města 12. století

Opava je významným městem Moravskoslezského kraje. Leží na stejnojmenné řece Opavě. Obklopena je překrásnou přírodou, což dokazuje situování v Opavské pahorkatině. Z Opavy je to jenom pár kilometrů k polským hranicím. Na město navazuje také Poopavská nížina a Nízký Jeseník.

Přibližně ve 12. století měla na místě dnešní Opavy vzniknout malá kupecká osada, která ležela na obchodní cestě z Moravy do Polska. Zároveň z roku 1195 pochází první dochovaná písemná zmínka o existenci Opavy, která podle některých historiků ale může být podvrh. Později byla Opava centrem Opavského knížectví a v letech 1742 - 1918 hlavním městem Rakouského Slezska.

Z Opavy pochází hned několik osobností. Mezi ty nejznámější se ale bezpochyby řadí Petr Bezruč neboli Vladimír Vašek, který se proslavil jako český básník. Jeho nejrozšířenějším dílem se staly Slezské Písně.

Co lze v Opavě dělat?

Když se rozhodnete vyrazit do Opavy, vyjíždíte za sáhodlouhou historií a památkami. To je asi jedno z největších lákadel tohoto města. Spousta z nich patří mezi národní kulturní památky a spadají pod chráněnou státní památkovou péči. Historii zde můžete poznávat podle jednotlivých slohů, z nichž každý má co nabídnout.

A začít můžete třeba od gotiky, jíž prezentuje farní kostel a konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie. Dominantní stavba z 13. století, která je národní kulturní památkou od roku 1995. V podobném stylu se vyjímá kaple sv. Kříže, kostel sv. Ducha a dominikánský kostel sv. Václava. Gotických staveb je v Opavě více než dost. Co takhle kostel sv. Kateřiny, kostel sv. Alžběty, johanitský kostel sv. Jana Křtitele a kostel Nejsvětější Trojice?

Od gotiky se dá přejít k rozmanitému baroku. V Opavě je přemíra krásných barokních staveb. Dokazuje to například Sobkův palác pocházející z roku 1730. Velký dojem na vás udělá i Blücherův palác, kostel sv. Vojtěcha, Müllerův dům, Dům u Mouřenina, Filipkův dvůr a Františkánský klášter. Ten stojí v centru Opavy. Minout nemůžete ani renesanční památky, jakou je třeba Věž Hláska. Dále jsou to nejrůznější měšťanské domy, jako Dům u Bílého koníčka a Dům Boží koutek. Z novodobějších architektonických uznávaných staveb lze zmínit Palác Razumovských, klášter klarisek a Slezské zemské muzeum. Opava má ovšem i modernější stavby, jako třeba kostel sv. Hedviky, obchodní dům Breda-Weinstein a Laamannovu vilu.

Opava samozřejmě skrývá pestré bohatství ve svém okolí, a to nejenom v podobě staveb, ale i přírodních ploch. Velkým lákadlem se pro vás stane například Arboretum Nový Dvůr s dendrologickou zahradou v Novém Dvoře. Dále je to naučná stezka Hvozdnice plná rozmanitých zelených ploch. Zapomínat byste neměli na státní Zámek Raduň, jehož současná podoba vznikla někdy kolem 16. století. Z pohledu historie je zajímavý Národní památník II. světové války a dělostřelecká tvrz Smolkov. Za tradicemi a venkovským stylem života si zajeďte do skanzenu lidových tradic a řemesel Bolatice. Blíže k hranicím se pak nachází Stříbrné jezero jako stvořené pro příjemné procházky v přírodě. V okolí Opavy jsou ještě dva krásné zámky. Je to Zámek Velké Hoštice a Zámek Kravaře, kde se mimochodem nachází i stejnojmenný aquapark.

Místní zvyky a kultura

Opava neboli Opavské Slezsko je plné nejrůznějších tradic. S touto oblastí se pojí například výroba nejslavnějších varhan, a to konkrétně z Krnova. Z Opavy také pochází slezské básně rodáka Petra Bezruče. Region plný lidové hudby, krojů a vesnických zvyklostí osloví naprosto každého. Vedle půvabných tradic si můžete dopřávat i místní specifické pokrmy. Kulinářským zážitkem je například opavská zelňačka, slané bramborové koblihy, bramborový chléb a srnčí závitky knížete Lichnovského. Narazit však můžete i na spoustu tradičnějších jídel, jimiž jsou halečky přelité šimlenou, hlučínský koláč a širimajzl s bůčkem, což je směs fazolí, krup, zelí a škvarků. Neopomínejte ani na chlebovou polévku se slaninou zvanou brotsuppa s rozškvařenou slaninou.

Při návštěvě Opavy si nelze nevšimnout také místního nářečí. Uslyšíte zde slova, na která jinde v Česku nenarazíte. Jsou to například dlaška, majiček, džeci, rež, čicho, štipka, přykryvka, džedžina a kudlačky.

Ceny

Výlet do Opavy vás určitě nevyjde draho. Náklady za nejrůznější služby a produkty víceméně nepřekračují běžný průměr. Cenově dostupné jsou památky i řada ostatních věcí, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím níže uvedených příkladů.

  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 035 Kč za noc
  • Jídlo v levnější restauraci = od 120 Kč
  • Tříchodové menu pro dva = od 550 Kč

Doprava

Opava je poměrně významným železničním uzlem. Směřuje sem například vlak z Prahy. Po železnici se lze dostat i do ostatních měst – do Hlučína, Olomouce, Hradce nad Moravicí, Ostravy, Havířova a Těšína. Do Opavy se dopravíte ze všech směrů také vlastním automobilem. Směřuje sem několik rychlostních silnic pokračujících do Polska a na Slovensko. Okolí je pokryto autobusovými spoji.

Velké zastoupení v rámci městské hromadné dopravy mají trolejbusy, které zde nahradily dřívější tramvaje. K dispozici jsou i příměstské autobusy.

  • Plné jízdné placené v hotovosti vychází na 15 Kč, elektronická jízdenka na 12 Kč.
  • Přestupní jízdenka stojí 20 Kč a za týdenní jízdenku zaplatíte 191 Kč.
  • Hlavní centrum Opavy si můžete projít během 20 minut pěšky.
  • V Opavě je dostatečný výběr taxi služeb, jejichž průměrná cena za kilometr je od 20 Kč.

Opava je vstřícná i vůči cyklistům. Městem a blízkým okolím prochází celkem šestnáct cyklotras, z nichž některé jsou určeny také pro chodce. Z těch delších cyklostezek lze využít Slezskou magistrálu č. 55 nebo Moravici č. 551.