Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Jihomoravský kraj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jihomoravský kraj

Rychlé informace
Krajské město Brno
Rozloha 7 188,1 km²
Počet obyvatel 1 187 667

Jihomoravský kraj je čtvrtým největším krajem na území České republiky. Jde o pomyslnou spojnici mezi jihem a severem Evropy. Jižní Morava je především výzvou pro milovníky přírody, rozlehlých vinic a tradiční kultury. Je natolik ceněná, že na svém území ukrývá hned čtyři teritoria zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. A to už stojí za návštěvu.

Tento vyšší samosprávní celek České republiky vznikl v roce 2000 a v podstatě celé jeho území se rozkládá na historické ploše Moravy. Kraj má několik okresů v podání Blanska, Brna-město, Brna-venkov, Břeclavi, Hodonína, Vyškova a Znojma. K výběžkům Jihomoravského kraje patří třeba Českomoravská vrchovina. Protékají zde významné řeky jako Morava, Dyje a Svratka. Za přírodně významné lokality lze označit Pálavu, Moravský kras a Bílé Karpaty. Vzhledem k tomu, že Jihomoravský kraj patří k těm nejteplejším v Česku, je tu rozšířené pěstování obilovin, ovoce a zeleniny.

Jaké nabízí Jihomoravský kraj památky a zajímavosti?

Tipy na výlet v Jihomoravském kraji

Jihomoravský kraj je jako stvořený pro obdivovatele hradů, zámků a vyznavače cykloturistiky. K vidění je řada přírodních unikátů a vinic. Spojení krásné dovolené s návštěvou některého z místních sklípků je zkrátka dokonalé a přispívá k celkové atmosféře tamního prostředí. Jižní Morava navíc nabízí nesčetné množství ubytování v hotelech či penzionech s privátním wellness, kde si svou dovolenou užijete k plné spokojenosti.

Pokud chcete tento kraj poznávat nejprve od vybraných míst zanesených na seznamu UNESCO, navštivte Lednicko-valtický areál, kde si prohlédnete překrásný státní zámek Lednice a jeho rozlehlé zahrady. Dále to bude pověstná Vila Tugendhat se svou neotřelou architekturou. V případě hradů jsou to Špilberk, Perštejn, Veveří, Dolní Kounice a Bítov. Pro doplnění zmíníme i několik jedinečných zámků – Bučovice, Milovice, Lysice, Kunštát, Rájec nad Svitavou, Vranov nad Dyjí a Boskovštejn. K vidění jsou pochopitelně i různé vyhlídky a technické památky. Jestliže vás zajímá skanzenová architektura, pak směřujte do areálu vinných sklepů Plže, do sklepů Pod Starýma a k Muzeu tradičního bydlení a perleťářství v Senetářově.

Od staveb, architektury a památek byte si při návštěvě Jihomoravského kraje měli odskočit také k přírodním zajímavostem. Mezi ně patří například jeskyně Macocha a Národní park Podyjí. Putovat můžete po chráněné krajinné oblasti Pálava nebo se vydáte ke Sloupsko-šošůvské jeskyni. Dalším cílem turistů se stává Kateřinská jeskyně, Pavlovské vrchy a jeskyně Balcarka. Ani oblast Na Turoldu byste neměli opomíjet. Jihomoravský kraj, to je pochopitelně zábava pro dospělé a ty nejmenší, ať už jde o zoologickou zahradu, zooparky, aquapark a jiná centra podobného rázu.

Tradice a zvyky jižní Moravy

Jižní Morava je doslova protnutá řadou nejrůznějších tradic. Z pohledu řemesel je to například jemná průmyslová výroba knoflíků, záclon a krajek. K vidění jsou lidová řemesla Dolňácka, tradiční Zelený trh, ale také Horňácké tkalcovství. Jihomoravský kraj, to je i nekonečná zábava v podobě Slováckého verbuňku, cimbálové muziky a skákavých tanců Vrtěná a Hošíje. Na seznamu UNESCO je například slavnost Jízda králů. V kraji probíhá Mezinárodní folklorní festivalKrálovničky nebo otvírání studánek. V rámci tradic lze zmínit Tupeskou keramiku, Malérečky, betlémářství a Hantec. Místní si doslova zakládají na svých krojích.

Především s Brnem se pojí specifické nářečí neboli brněnský hantec, které zahrnuje například výrazy šaškec, šalina, škopek, zoncna, čurina, chálka, prigl a love. Pokud chcete ochutnat něco z tradiční jihomoravské kuchyně, pak máte rozhodně na výběr. Může to být například znojemská pečeně nebo okurky. Mezi speciality tohoto kraje spadá Kočičí marš a bramborové placky s mákem zvané ertepláky. Dále je to kynutá buchta Podhorácké mládě, naklíčený hrách Pučálka, vynikající pivo Starobrno, Dalešické pivo, masopustní pečivo Křehotiny a klobása z Konice.

Jihomoravský kraj a doprava

Do Jihomoravského kraje se dopravíte poměrně snadno, protože krajské město Brno je velice důležitým železničním uzlem. Mimo to i tím silničním. Dokazuje to snadné napojení na dálnici D1, dálnici D2 a Dálnici D52, včetně řady ostatních rychlostních silnic. Do větších měst vedou dvoukolejné tratě. Po Jihomoravském kraji budete cestovat spíše za pomoci integrované autobusové dopravy nebo vlastním automobilem, který vám dává neomezené možnosti. Jižní Morava je proslulá svými cyklostezkami. Ty protínají všechny důležité oblasti, včetně překrásných vinic. Mnohé z nich vedou i do sousedního Rakouska. Cykloturistika tak může být jedním z vašich primárních cílů.


Průvodce pro města

Další zajímavá města destinace Jihomoravský kraj

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé