Česko

Brno: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Brno

Rychlé informace
Rozloha 230,18 km²
Počet obyvatel 381 346
Hustota zalidnění 1 656 obyv./km²
Nadmořská výška 190 – 497 m. n. m.
Stáří města 11. století

Brno je sídlem Jihomoravského kraje. Rozlohou i počtem obyvatel jde o druhé největší město České republiky a největší město Moravy, kde v minulosti bylo zároveň hlavním městem. Rozděleno je na dvě části. Tu centrální Brno – město a okrajovou Brno – venkov.

Brno se rozkládá na poměrně rozmanitém a pestrém přírodním zázemí. Konkrétně mezi nížinami Moravy a Českomoravskou vrchovinou. V okolí je spousta chráněných krajinných oblastí. Brno leží na soutoku dvou významných řek, jimiž jsou Svratka a Svitava. Mezi menší toky se řadí Říčka, Veverka, Ponávka a svůj význam zde má i Brněnská přehrada.

Překvapením může být, že se Brno stalo centrem soudní moci České republiky. Město si jako své sídlo vybral nejen Ústavní soud, ale i Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud i Nejvyšší správní zastupitelství. Od roku 1777 je Brno také sídlem římskokatolické brněnské diecéze.

Jaké nabízí Brno památky a zajímavosti?

Co lze ve městě dělat?

Pro návštěvu Brna hovoří hned několik předností a zajímavostí, například oproti větší Praze. Brno je určitě levnější, všechno máte na dosah ruky, centrum se může pochlubit přínosnou rekonstrukcí, užijete si jízdu v pověstných šalinách a nebude chybět přemíra architektonicky originálních staveb. Brno je v tomto směru moravským klenotem.

Město nabízí přemíru nádherných památek, mezi něž rozhodně patří historické stavby. Jednou z nejvýznamnějších památek je například Hrad Špilberk. Hned za ním vás okouzlí svou rozlehlostí starý hradní areál zvaný Veveří. Opakem těchto staveb je klasicistní zámeček z 18. století zvaný Letohrádek Mitrovských. Za porovnání stojí stará a nová radnice. O té starší jsou dochovány zmínky z 13. století. Při procházkách městem vašemu oku neunikne ani Měnínská brána v centru města. Brno má i řadu náměstí, kde lze pozorovat zajímavou a originální architekturu. Je to třeba Náměstí Svobody, Dominikánské náměstí, Malinovského náměstí, Jakubské náměstí, Šilingrovo náměstí a v neposlední řadě lokalita zvaná Zelný trh.

K Brnu neodmyslitelně patří církevní stavby, z nichž historie doslova čiší. Zastávku byste si měli udělat například u baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Její prvopočátky se váží ke 14. století. Překrásná je katedrála sv. Petra a Pavla nebo dominantní kostel Nejsvětějšího srdce Páně. Ten se majestátně tyčí na náměstí Republiky. Do svého turistického itineráře si nezapomeňte zapsat Betlémský kostel a kostel Nanebevzetí Panny Marie v ulici Jezuitská. Ano správně, v Brně se nachází dvě stavby tohoto jména. Krásný je také kostel sv. Jakuba, kostel Nalezení sv. Kříže, kostel sv. Maří Magdalény, kostel sv. Tomáše a kostel sv. Michala.

Brno, to jsou i unikátní architektonické stavby lákající pozornost turistů právě svým zpracováním a vzhledem. Dokazuje to například Dietrichsteinský palác, Dům páně z Lípy a Chleborádova vila. Podobných vil je v Brně více než dost. Jmenovat lze například vilu Anny a Josefa Ludwigových, Reissigova vila, Vila Löw-Beer, Vila Stiassni, Fuchsova vila a v neposlední řadě známá Vila Tugendhat. Ještě modernější jsou pak stavby jako Galerie Vaňkovka, Hodinový stroj neboli brněnský orloj na náměstí Svobody a nejvyšší budova AZ Tower. Tento objekt dosahuje výšky 111 metrů.

Jestliže se rozhodnete v Brně navštívit i kus pořádné zeleně, nemusíte se omezovat. Nabízí ji například lom s vysílačem Hády, Mariánské údolí a zalesněné vrchy zvané Obora Holedná. Spousta milovníků klidu a přírody směřuje do Přírodní rezervace Kamenný vrch a do parku Lužánky. Ten je takovým záchytným bodem v centru Brna. Zapomínat byste neměli ani na Brněnskou přehradu s přístavištěm a na Kraví horu. Jde o park situovaný nedaleko centra Brna. Místem plným zeleně je i botanická zahrada. Pokud chcete vyrazit trochu dál za Brno, zamiřte do Punkevní jeskyně, Moravského krasu nebo na Jarošův mlýn, kde se nachází Muzeum mlynářského řemesla. Lákavá je také Naučná stezka Lipka, jeskyně Švédský stůl a přírodní park Podkomorské lesy.

Místní zvyky a kultura

První, čeho si určitě všimnete až dorazíte do Brna, bude místní nářečí. Některá slova asi neuslyšíte nikde jinde, pouze v tomto městě. Brněnské nářečí zahrnuje takové výrazy, jakými jsou například šalina, prigl, love, čurina, cajzl, hokna, čórka a šaškec. Těmto pojmům se říká moravský hantec, což je taková jiná varianta češtiny.

V Brně si zároveň pochutnáte na tradičních pokrmech typických pro tuto oblast. Je to například kočičí marš. To jsou fazole s posekanými bramborami, škvarky a omaštěným sádlem. Ideálně, když takový pokrm zapijete místním pivem Starobrno.

S Brnem souvisí i řada tradic týkajících se folkloru, hudby a nejrůznějších řemesel. Jmenovat lze například Moravský Manchester. Tato textilní výroba zde vzkvétá již od roku 1763. Spoustu tradic si užijete na Zelném trhu. Dále jsou to Dožínkové tradice a mnohé další.

Ceny

Brno je druhým největším městem Česka a rozmanitou turistickou oblastí, což se pochopitelně projevuje ve vyšších cenách překračujících běžný tuzemský průměr. Na druhou stranu není Brno tak drahé, jako Praha nebo jiné historické metropole. Ubytování tu bez problému seženete od 700 Kč za noc. Když budete chtít luxus, zaplatíte za něj klidně i několik tisíc korun za noc. Co se týče ostatních průměrných cen za vybraný sortiment, jsou více než přijatelné. Ani posezení v restauraci vaši peněženku nerozpláče. V obyčejných podnicích seženete hlavní jídlo do 150 Kč. V lepších restauracích se připravte na ceny kolem 200 Kč i víše. 

Doprava

Dopravit se do Brna jistě nebude žádným složitým oříškem. Vždyť Brno je mezinárodní křižovatkou dálnic, ať už je to dálnice D1, D2, D43 a D52, včetně spousty hlavních rychlostních silnic. Vyrazit sem můžete také vlekm, protože je zde centrální uzel vlakové dopravy. K dispozici je devět stanic a zastávek. Dokonce ani letecká doprava není žádnou výjimkou. Fungují tu dvě letiště, z nichž to hlavní mezinárodní je letiště Tuřany.

Pro cestování po Brně s největší pravděpodobností zvolíte městskou hromadnou dopravu. Ta je tvořena třinácti linkami trolejbusů, jedenácti linkami tramvají a desítkami autobusových spojů, včetně těch nočních. Základní cena nepřestupní jízdenky začíná na 10 Kč a stoupá výše podle počtu přestupních zón a délky platnosti. Za celodenní jízdenku ve všech zónách zaplatíte 190 Kč.

Když zvolíte dopravu vlastním vozem, můžete využívat parkovací systém Brna rozdělený do třech návštěvnických zón. Průměrné ceny se pohybují mezi 30 Kč až 60 Kč za hodinu v závislosti na dané lokalitě.

Vybírat lze z velkého množství taxi služeb. Zaplatíte v průměru 30 Kč za kilometr. Nástupní taxa bývá 40 Kč až 60 Kč a doba za čekání je kolem 5 Kč za minutu. Služba Uber Taxi je v Brně dostupná od 9,9 Kč za kilometr.

V Brně je také hodně rozšířená cykloturistika, a to díky nížinnému charakteru krajiny. Po městě fungují trasy v délce desítek kilometrů. Přímo z Brna můžete vyrazit na kole i do Vídně, a to po 130 kilometrů dlouhé cyklostezce. Popřípadě zajedete do poklidnějších oblastí mimo Brno po cyklostezce U Brněnské přehrady.