Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Česko

Jablonec nad Nisou: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Jablonec nad Nisou

Rychlé informace
Rozloha 31,39 km²
Počet obyvatel 45 773
Hustota zalidnění 1 459 obyv./km²
Nadmořská výška 475 m. n. m.
Stáří města 14. století

Jablonec nad Nisou je krásným městem nabízejícím spoustu turistických aktivit. Vliv má Jizerských hor a Maloskalska. V dřívějších dobách byl Jablonec nad Nisou označován jako zahradní město, což dokazuje i dnes prostřednictvím několika parků. Město leží v údolí řeky Nivy a jejích přítoků. Významnou vodní plochou v okolí je přehrada Mšeno.

Město vzniklo jako nepřitažlivá uhlířská osada. Už v 16. století se zde ale začal rozvíjet sklářský a šperkařský průmysl, který je s Jabloncem spojen dodnes. Město je na svou bohatou historii náležitě pyšné, a tak křehkou krásu skla a blyštivých šperků můžete obdivovat na každém rohu.

Jaké nabízí Jablonec nad Nisou památky a zajímavosti?

Co lze ve městě dělat?

Město láká turisty především na svou městskou památkovou zónu, která je spojena s řadou secesních budov. Jablonec nad Nisou je zároveň kulturním středobodem Jizerských hor, takže se vám tu dostane od každého kousek. A jaké dominanty můžete objevovat?

Známou stavbou je bezpochyby kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Ten se pyšní hranolovou věží, cihlovým provedením a oltářem s bronzovou sochou Krista. Pokud budete podobné stavby hledat z pohledu stáří, zvítězí spíše kostel sv. Anny pocházející z let 1685 až 1687. Ten je asi nejstarší a nejzachovalejší stavbou tohoto typu. Kromě sochy sv. Panny Marie v naději zde budete obdivovat náhrobní kříž. Podobnou stavbou je objekt bývalé fary ve stejné ulici naproti kostelu sv. Anny.

Při procházkách Jabloncem nad Nisou byste neměli vynechat ani evangelický kostel Dr. Farského, jehož prvopočátky vzniku sahají do roku 1833. Teprve až v roce 1892 byl přebudován na baziliku. V rámci sakrálních staveb nelze opomenout na starokatolický kostel Povýšení sv. kříže z let 1902 až 1906. Zajímavá je stará radnice, ale i ta nová, která byla vybudována v letech 1931 až 1933. Podobných originálních objektů je v Jablonci nad Nisou více než dost. Je to například nejstarší funkcionalistická Háskova vila, Kantorova vila, Schmelowského vila, městské divadlo ve formě secesního domu, synagoga vypálená v roce 1938 a neorenesanční budova z roku 1896, z níž je Poštovní úřad.

Jablonec nad Nisou, to je město související se sáhodlouhým poznáváním a objevováním. Dokazuje to kupříkladu Muzeum skla a bižuterie, Výstavní síň domu Scheybalových a Muzeum hraček. Zavítat pochopitelně můžete i do blízkého okolí města, kde na vás čeká spousta krás. Co takhle rozhledna Petřín, zřícenina hradu Frýdštejn, rozhledna Černá Studnice, Rozhledna nad Prosečí, historická památka Kittelův dům spojený s tradičním muzeem a unikátní Kulturní centrum Vratislavice 101010. Krásný výhled se vám nabídne i z rozhledny Rašovka nebo dáte přednost zřícenině hradu Zbiroh.

Město Jablonec nad Nisou se nachází v blízkosti jedinečných přírodních oblastí, které stojí také na návštěvu. Vedle vodní nádrže Mšeno zdolejte třeba Prosečský hřeben, navštivte skalní bludiště Chléviště a bezkonkurenčního rozhledu si dopřejte ze skalního města Kalich, konkrétně v Besedických skalách.

Místní zvyky a kultura

S Jabloncem nad Nisou se pojí jedna velká tradice, a to v podobě sklářství a bižuterie. Ta je tu dlouhodobě udržována, ať už prostřednictvím expozic v muzeu a pořádaných akcí. Vedle jablonecké bižuterie je to krása dřevěného řemesla v okolí města. V této oblasti si můžete pochutnat na ovocných polévkách nebo na jídle zvaném Houbový Kuba. Alespoň částečně do Jablonce nad Nisou proniklo podještědské nářečí. To má poměrně charakteristickou podobu – cejtit, kulatina, kucmoch, nejglik, k večerou a věta „co sem tě řek“.

Ceny

Z pohledu cenových nákladů patří Jablonec nad Nisou k těm levnějším městům České republiky. Dokazuje to možnost ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu, v němž zaplatíte od 800 Kč za noc. Když zvolíte čtyřhvězdičkový hotel, bude to od 1 300 Kč za noc. I jídlo v levnější restauraci pořídíte od 115 Kč. Spousta historických objektů je přístupná bezplatně. Muzeum skla a bižuterie stojí 80 Kč. Když budete chtít navštívit Muzeum hraček, počítejte s cenou 55 Kč za dospělého. Relax v městském bazénu vás vyjde od 120 Kč za 1,5 hodiny.

Doprava

Jablonec nad Nisou se nepyšní zrovna nadstandardní dopravní dostupností. Je však pravdou, že třeba z Prahy sem můžete vyrazit po dálnici D10, z níž pak sjedete. Dobře se sem dá dojet ještě z Liberce, Tanvaldu, Jičína, Hradce Králové a jiných vzdálenějších měst. Využít lze i omezenějšího železničního spojení. Jezdí tu osobní vlaky na trase Liberec – Jablonec – Smržovka – Tanvald – Harrachov. O víkendech pokračují vlaky až do Drážďan. Liberec a Jablonec nad Nisou jsou spojeny prostřednictvím tramvajové tratě.

Městská hromadná doprava v Jablonci nad Nisou je tvořena několika autobusovými linkami. Ty zajíždění také do okolních obcí. Cena jízdného se pohybuje kolem 18 Kč až 20 Kč s platností na 40 minut.

Ve městě se nachází několik parkovacích ploch, z nichž vybrané nabízí parkování na 30 minut zdarma. Cena za hodinu parkování je 20 Kč. Alternativní dopravou jsou místní taxi služby, které vychází cenově přijatelně. V rámci centra to může být za jednotnou cenu od 65 Kč nebo do okrajových částí od 100 Kč. Popřípadě zvolíte klasické účtování za kilometr.

Z Horního na Dolní náměstí přes Mírové náměstí dojdete za 5 minut chůze. Pokud chcete, můžete využít i místních cyklostezek.