Česko

Lipník nad Bečvou: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Lipník nad Bečvou

Rychlé informace
Rozloha 30,62 km2
Počet obyvatel 7 826
Hustota zalidnění 127,3 obyv./km2
Nadmořská výška 233 m. n. m.
Stáří města 1238

Lipník nad Bečvou je městem Olomouckého kraje, které je tvořeno pěti částmi – Město, Nové Dvory, Podhoří, Loučka a Trnávka. Město se nachází v nadmořské výšce 233 metrů u řeky Bečvy. Jde o údolí Moravské brány. Ta v dřívějších dobách představovala obchodní stezku a byla spojnicí mezi severní a jižní Moravou. Lipník nad Bečvou se v současnosti pyšní dostatečnou infrastrukturou a vybaveností. Kromě jiného zde funguje spousta zájmových a sportovních organizací.

Historie tohoto města se začala psát v roce 1238, respektive z této doby pochází první písemné zmínky. Historická jantarová stezka v dávných dobách vedla dokonce od Baltu až po Adrii. S městem se pojí potravinářský průmysl a zemědělství. Pochází odtud řada významných osobní, mezi něž patřil například Jan Neff, František Venclovský a Jair Chajim Bacharach. Z těch současných je to třeba známý herec Jan Kanyza.
 

Co navštívit v Lipníku nad Bečvou?

Lipník nad Bečvou je určitě městem, které se má čím pochlubit. V rámci městské památkové rezervace můžete navštívit spoustu historických památek. Při procházkách uličkami si budete užívat různé druhy architektury, ale i místa plná zeleně.

Když vyrazíte směrem do centra Lipníku nad Bečvou, určitě na mnoha místech postřehnete středověké hradby jako pozůstatek dávné doby. V některých částech jsou dokonce zachovány i bašty. Jednou z hlavních krás města je Zámek Lipník nad Bečvou. I když jeho historie sahá do 16. století, současná podoba odpovídá poslední rekonstrukci z 19. století. Právě na zámku sídlí městský úřad. Krásná je střešní zahrada, ale i ta přilehlá k zámku. Objekt se od roku 1958 nachází na seznamu kulturních památek České republiky.

Na náměstí T. G. Masaryka budete vedle radnice obdivovat i řadu měšťanských domů, z nichž ten nejzajímavější má číslo popisné 47. Zajímavými prvky jsou dvě kašny. Ta starší byla vybudována v roce 1699. Ta druhá je o něco mladší, z roku 1859. Originální je také Mariánský sloup z roku 1694. Dalším poutavým cílem se stane Synagoga, jejíž vznik souvisí s počátkem 16. století. Obdivovat můžete goticko-renesanční sloh.

Pokud jde o náboženské objekty, těch ukrývá Lipník nad Bečvou více než dost. Je to kupříkladu kaple sv. Petra situovaná na městském hřbitově. Postavena byla v roce 1698 a uvnitř se nachází náhrobní kameny ze 17. století. Další je kaple sv. Josefa jako součást městského špitálu sv. Anežky. K vidění je slavný obraz Zasnoubení Panny Marie z roku 1858. V rámci putování po církevních objektech byste neměli vynechat kapli nanebevzetí Panny Marie, která je často označována jako Na Spravedlnosti. Menší provedení má kaple sv. Rocha.

A ve výčtu podobných staveb v Lipníku nad Bečvou bychom mohli pokračovat. Ve staré části města stojí například kostel sv. Jakuba Většího, jehož předchůdcem byla stavba z roku 1400. Dnes můžete obdivovat poměrně zachovalé části kostela pocházející z druhé poloviny 18. století. Ve městě jsou i dva židovské hřbitovy a kostel Františka Serafinského. Jeho goticko-renesanční podoba byla postupně přebudována na tu barokní. V současnosti mu dominuje především velká vstupná brána.

Lipník nad Bečvou, to je také Zvonice vysoká 24 metrů, která byla postavena v roce 1609. K vidění je na ní věžní hodinový stroj pocházející z první poloviny 18. století. Pokud si budete chtít užít chvíle příjemné relaxace, zavítejte do Meditační zahrady mající plochu asi tři tisíce metrů čtverečních. Z přírodních krás se nabízí ještě Moravská brána, Loučský potok a potok Hlásenec nebo přírodní rezervace Škrabalka.

V nejbližším okolí Lipníku nad Bečvou se nachází také jedna z nejvýznamnějších hradních zřícenin, kterou je hrad Helfštýn. Vystavěn byl ve 14. století a v současné době máte možnost navštívit některé z jeho částí – vyhlídková věž, historická mincovna, nádvoří, expozice archeologie a další.

Místní zvyky a kultura

Pokud jde o tradice Lipníku nad Bečvou, lze zmínit jediné, a to „kovářské město“. V tomto směru se zde pořádají nejrůznější akce, mezi něž patří i tradice Hefaistonu. Sjíždějí se sem kováři z celého světa. O velice bohatý kulturní program se stará čtyři kilometry vzdálený hrad Helfštýn. Povětšinou jde o odkaz na tamní řemeslné umění, ale i zábavu současné doby. Dobové zvyky prezentuje dětský soubor Maleníček. V případě kulturního žití lze zmínit ještě vinobranní, tance, karneval a mnohé jiné.

Samozřejmě i Lipník nad Bečvou má své specifické nářečí stejně, jako ostatní moravská města. Při mluvě s místními obyvateli se setkáte primárně se středomoravským nářečím.

Ceny

V Lipníku Nad Bečvou se vám nabízí pestrá možnost volby ubytování. Ceny za dvoulůžkový pokoj zde startují na 1 200 Kč za noc. Náklady na dovolenou se nebudou vymykat běžnému standardu takto velkých měst. Pro lepší představu vám přinášíme ještě několik příkladů cen vstupného.

  • Hrad Helfštýn – 150 Kč
  • Zvonice – Zdarma
  • Venkovní koupaliště – 90 Kč za den

Doprava

Město Lipník nad Bečvou leží z pohledu dopravy na výborném místě. Jejím území totiž prochází dálnice D1 a dálnice D35, takže se sem můžete pohodlně dostat z velké dálky. Zmínit lze samozřejmě i silnici první třídy I/47 z Přerova do Hranic. Dále jsou to silnice druhé a třetí třídy, tudíž lze přicestovat od Bystřice nad Hostýnem, Lipníku, Velkého Újezdu nebo Trnávky. Daleko přístupnější je tedy i autobusová doprava.

  • Místní doprava je řešena prostřednictvím autobusových linek směřujících také do okolních obcí.
  • Ve městě se nachází železniční stanice. Ta vede mezi Přerovem – Hranicemi a dál.
  • V Lipníku nad Bečvou se nachází dostatek míst pro bezplatné parkování.
  • Využít lze místních taxi služeb s cenou od 45 Kč za jízdu po městě, popřípadě od 15 Kč za kilometr mimo město.

Město si vás získá i svým okolím, které vybízí k turistice, cykloturistce nebo in-line bruslení. Využít můžete půjčoven kol a pak se jednoduše vydáte na některou z populárních cyklotras. Mezi ně patří třeba Jantarová stezka a Greenways. Když do Lipníku nad Bečvou vyrazíte v zimě, přijde vám vhod nedaleký lyžařský areál s možností lyžování.