Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Litovel: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Litovel

Rychlé informace
Rozloha 46,4 km2
Počet obyvatel 9 567
Hustota zalidnění 95,1 obyv./km2 v okrese
Nadmořská výška 233 m. n. m.
Stáří města 1252 až 1256

Město Litovel se nachází v Olomouckém kraji, konkrétně na řece Moravě. Právě tohle situování vedlo i k označení Hanácké Benátky, protože řeka zde má celkem šest ramen. Litovel leží od Olomouce asi 18 kilometrů a má celkem jedenáct místních částí. Město je zároveň součástí Mikroregionu Litovelsko, tedy svazku podporujícího cestovní ruch v okolí. Litovel se nachází v nadmořské výšce 233 metrů, a to u úpatí Bouzovské vrchoviny. Kolem je Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví. Dále jsou tu i mnohá biocentra a přírodní rezervace – Vrapač – Doubrava, Ramena řeky Moravy, Třešín a Pňovický vrch.

Historie města se pojí s roky 1252 až 1256. První zmínka o názvu tomto městě se objevila v roce 1391. Co se týče průmyslu, v Litovli se nachází třeba známý pivovar. Dále jsou tu průmyslové podniky zaměřené na různý sortiment – hygienické prostředky, papírenský průmysl, výroba minerálních vod a těstovin, výroba gramofonů, zmrzliny a konzervárenských produktů. S městem jsou spjaty i mnohé známé osobnosti, třeba zápasník Gustav Frištenský.
 

Jaké nabízí Litovel památky a zajímavosti?

Co navštívit v Litovli?

Město Litovel si určitě zamilujete, protože se na jeho území nachází spousta zajímavých kulturních památek a významných objektů. Chybět vám nebude ani pestrý kulturní a společenských život. Zkrátka, od každého něho.

Své putování po městě můžete započít třeba u místní radnice situované na náměstí Přemysla Otakara. Její součástí se v roce 1572 stala věž vysoká 65,4 metrů. Kámen s letopočtem 1691 je jedním z posledních pozůstatků městských hradeb. Zastavit se můžete u památníku v podání Morového sloupu. Ten byl vytvořen v roce 1724 jako neblahá vzpomínka na tehdejší morovou epidemii. Obdivovat budete i působivou architekturu měšťanského domu zvaného Langův dům. Ten byl postaven už v roce 1542.

Dalším architektonickým dílem je budova gymnázia Jana Opletala, která byla vytvořena v roce 1904. Jde o novorenesanční stavbu s přilehlou vodní plochou. Když už je řeč o vodě, za zmínku stojí určitě vodní dílo Nečíz. Voda v tomto systému protéká například Městským mlýnem. Ve městě Litovel se mimo jiné tyčí také Svatojánský most dokončený v roce 1592. Jde v podstatě o jeden z nejstarších mostů tohoto typu na území Česka. Nakonec si nenechte ujít ani Švédskou desku, což je památník vzpomínající na třicetiletou válku.

Ve městě se samozřejmě nachází i několik významných kostelů a kaplí. Je to například kostel sv. Jakuba a Filipa, jehož výstavba probíhala v 17. století. V kostele je trojdílný portálový oltář a edikulový oltář z roku 1700. V blízkosti kostela jsou originální plastiky. Za zmínku stojí i kostel sv. Marka upravený v druhé polovině 15. století. V jeho případě budete obdivovat především okenní vitráže. Velice působivá je kaple sv. Jiřího postavená v roce 1484. Gotická kaple se stala kulturní památkou a v rámci jejího interiéru lze pozorovat primárně tamní kruchtu. Originální je i Husův sbor, což je modlitebna situovaná na břehu Uničovského rybníka.

Pokud byste v náboženských objektech našli zalíbení, můžete vyrazit do přilehlých městských částí, kde se jich nachází více než dost. Je to třeba kaple sv. Floriána ve Vísce, kaple korunování Panny Marie v Nové vsi, kaple v Savíně, kaple sv. Cyrila a Metoděje v Březovém, kostel Nejsvětější trojice v Rozvadovicích a kaple sv. Michala v Myslechovicích. Nejbližší okolí se pochopitelně pojí také s krásnou přírodou. Kromě CHKO Litovelské Pomoraví se nabízí i Národní přírodní rezervace Špraněk, kde budete obdivovat jeskyně s krasovými útvary.

Místní zvyky a kultura

Litovel, to jsou letité tradice a zvyklosti všeho druhu. Ve městě probíhá například Staletá tradice piva, Velikonoční tradice, Tradiční pouť a mnohé další. Kromě řemeslných akcí a vzpomínek na staré zvyklosti máte možnost navštívit i akce modernějšího a současného rázu. Je to třeba festival Hanácké Benátky a Litovelské slavnosti sloučené s akcí Dny Evropského Dědictví. K tomu si připočtěte spoustu výstav a ostatních společenských akcí.

Litovel, to je pochopitelně Haná, takže středomoravské nářečí. Díky tomu můžete v tamní mluvě zpozorovat prohazování nejrůznějších hlásek. Pro příklad uvedeme třeba záměnu „ý“ za „ú“, „ej“ za „ou“ a „y“ za „e“. Ničím neobvyklým tak nebudou věty typu stréc brósí nožék a podobně.

Ceny

Litovel patří mezi cenově dostupná města v tamním regionu. Pokud se zde budete chtít ubytovat, za penzion zaplatíte od 800 Kč za noc, za hotel pak 1 700 Kč za noc. Příjemné je, že spoustu historických památek a náboženských objektů můžete navštívit zdarma. Co se týče vstupného v rámci ostatních zajímavostí města, přinášíme vám několik příkladů.

  • Házená Tatran Litovel – 50 Kč
  • Městský klub Litovel – Od 250 Kč podle akce
  • Hanácké Benátky – 250 Kč
  • Muzeum Litovel – 40 Kč
  • Pivovar Litovel – Od 250 Kč
  • Plavecký bazén – 50 Kč

Doprava

Město Litovel leží kousek od hlavního silničního tahu mezi Olomoucí a Mohelnicí. Do Města zároveň můžete přijet od Uničova nebo Konic. Vedou sem totiž silnice II. třídy č. 449, 447 a 635. Snadno se sem dopravíte také autobusem. Autobusové nádraží je situováno poblíž železniční zastávky. Železnice pak představuje další z dopravních směrů.

  • Ve městě lze upotřebit bezplatného i placeného parkoviště. Cena za parkování se pohybuje kolem 10 Kč za hodinu.
  • Autobusové nádraží je spojeno i s tamní autobusovou dopravou po městě a okolí.
  • Co týče železnice, k dispozici jsou následující zastávky – Litovel město (307), Litovel předměstí (307 a 308), Litovel (307)
  • Dražším způsobem přepravy po městě jsou místní taxi služby.
  • Město a okolí si můžete projet také na kole. Půjčení kola se pohybuje od 80 Kč za hodinu, za den zaplatíte 300 Kč.

V okolí města Litovel se nachází přemíra turistických a cyklistických tras. V jejich případě se vaším odrazovým bodem může stát Litovelské Pomoraví. Krásná je trasa z Mohelnice do Olomouce nebo zvolíte Okruh srdcem Litovelského Pomoraví. Oblíbená je cyklostezka mezi Litovlí a Vískou, Rozvadovicemi a Unčovicemi a Naučná stezka Litovelské luhy.