Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Olomouc: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Olomouc

Rychlé informace
Rozloha 103,36 km²
Počet obyvatel 100 663
Hustota zalidnění 974 obyv./km²
Nadmořská výška 219 m. n. m.
Stáří města 6. století

Olomouc se pyšní hned několika tituly. Jde o univerzitní město, centrum Olomouckého kraje, metropole Hané a historická metropole celé Moravy. 

Olomouc se rozkládá v Hornomoravském úvalu, který je obehnán úrodnou krajinou překrásné Hané. Město leží spíše v rovinatém terénu na řece Moravě. Tomu odpovídá i nižší nadmořská výška. Mezi významné vodní toky patří Bystřice a Mlýnský potok.

Založení města je datováno až do 6. století. Ve středověku bylo třetím největším městem zemí České koruny (hned po Praze a Vratislavi). Zároveň město dlouhou dobu bojovalo s Brnem o post centra Moravy.

Dnes láká návštěvníky na celou řadu historických pamětihodností, ze kterých se jedna dostala i na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho historické jádro je městskou památkovou rezervací, která je hned po Praze druhou nejvýznamnější a největší v Česku. 

Jaké nabízí Olomouc památky a zajímavosti?

Co lze v Olomouci dělat?

Zajímá vás, proč navštívit právě Olomouc? Jen málokde uvidíte tak krásné barokní kašny při procházkách uličkami. V Olomouci na vás dýchne jedinečný klid, objevíte spoustu památek, zelených ploch, dostane se vám široké možnosti ubytování a podlehnete i místní gastronomii.

Vaším odrazovým můstkem v Olomouci bude památka na seznamu UNESCO, kterou je jedna z největších volně stojících barokních soch. Je to Sloup Nejsvětější Trojice. Ten naleznete na Horním náměstí. Kromě něho vás čeká i spousta dalších architektonických skvostů. Právě na náměstí jsou k vidění staré domy a řada náboženských staveb. Jedinečná historická architektura je tu na každém kroku. Dokazuje to kostel sv. Mořice, kostel sv. Michaela, ale i pověstná a dominantní katedrála sv. Václava. Ta je jinak nazývána, jako dóm sv. Václava s původní verzí vystavenou už kolem 12. století. Na náměstí se majestátně tyčí radnice s orlojem a Caesarova kašna spojená s legendou o založení města.

Pokud dáváte přednost palácové architektuře, zmínka musí padnout o těchto stavbách – Zdíkův palác, Hauenschildův palác, Edelmannův palác a Petráškův palác. V případě chrámů a kostelů se jedná o velké množství objektů, na jejichž prohlídku budete potřebovat rozhodně více než jeden den. Zamiřte třeba k Červenému kostelu, kostelu Panny Marie Sněžné, chrámu sv. Gorazda nebo ke kostelu Neposkvrněného početí Panny Marie. S náboženskou architekturou souvisí i samotné kaple, jichž má Olomouc spoustu. Je to kaple sv. Jana Sarkandra, kaple sv. Barbory, kaple sv. Anny a kaple Božského srdce Páně.

Krásy Olomouce jsou ztělesněné i ve formě jedinečných vil, kolem kterých se budete procházet. Jen pro zajímavost uvedeme vilu Eduarda Hamburgera, vilu Otto Zweiga a vilu Eduarda Šrota. Když zatoužíte po zeleni, Olomouc k vám bude opravdu štědrá. Parky zde zabírají plochu více jak 47 hektarů. Krásné jsou například Čechovy sady, Smetanovy sady a Bezručovy sady, kde se nachází více jak 40 tisíc keřů růží. Procházku si ale můžete také do botanické zahrady nebo místní zoologické zahrady, jež patří k vyhledávaným turistickým cílům.

Řadu krás pochopitelně nabízí i okolí Olomouce. Atraktivní výlet vám může zprostředkovat Dům přírody Litovelského Pomoraví, Bazilika Minore Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, zřícenina kláštera Kartouzka, Hanácké muzeum v přírodě, oblast zvaná Malý Kosíř, Muzeum Veteránů a přírodní památka s názvem Vápenice.

Místní zvyky a kultura

Vzhledem k tomu, že Olomouc je součástí Hané, o zvyky a tradice zde rozhodně nebude nouze. Právě tady budete moci poznat osobité kouzlo hanáckého kroje, a to především z pohledu bohatosti, originality a jisté okázalosti. S tímto místem se pojí také tradiční tanec zvaný cófavé. Opomíjeno není na staré zvyklosti a řemesla v kombinaci s hliněnými domy s žudry.

Olomouc, to je takový pomyslný babylon místních jazyků a nářečí. Jedna věta hovoří za vše – dé móku ze mléna na vozék. Tak přesně podobná slova budete ve městě slýchávat poměrně často.

Tato pomyslná perla Moravy je spjata i s gastronomickým zážitkem. Tím nejtypičtějším pokrmem jsou bezpochyby olomoucké tvarůžky. Pochutnávat si však můžete i na dalších specialitách. Jsou to například hanácké prsty, koláče, hanácký tróč, pukáče, koblížky a hruškové vdolky.

Ceny

Olomouc lze z pohledu turistických nákladů přirovnat spíše k těm dražším městům České republiky. Ceny odpovídající vyššímu průměru jsou tu hlavně v oblasti cestovního ruchu. To znamená ubytování, restaurace a podobně. Zde je několik průměrných cen za vybraný sortiment a služby.

  • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
  • Tříchodové menu = od 600 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 135 Kč 

Doprava

Olomouc je velice snadno dostupným městem, a to jak po silnici, tak po železnici. Z města vede dálnice D46 směr Vyškov a dálnice D35 směr Mohelnice. Přínosné jsou i silnice první třídy na Přerov a do ostatních měst. Z pohledu železnice budete mít přímé spojení s Prahou, Brnem, Ostravou a Zlínem. Město má kromě hlavního nádraží spoustu menších zastávek. K dispozici jsou dvě autobusová nádraží zahrnující i dálkové spoje.

V Olomouci se budete přepravovat za pomoci městské hromadné dopravy, jíž tvoří 25 linek autobusů a 8 linek tramvají. Celková délka sítě MHD je přes 280 kilometrů.

  • Základní cena jízdného je 18 Kč s platností 40 minut v pracovní dny a 60 minut v ostatní dny.
  • Celodenní jízdenka vychází na 46 Kč.
  • Týdenní jízdenka stojí 126 Kč.
  • Centrum Olomouc lze přejít za 15 - 20minut.

Po Olomouci můžete cestovat také prostřednictvím místních taxíků. Výběr je v tomto směru hodně bohatý. Ceny začínají na 25 Kč za kilometr, některé firmy jezdí za jednorázovou částku 99 Kč v rámci Olomouce. V Olomouci fungují i služby Liftago.

Město Olomouc je oblíbeným cílem cyklistů. Přes město vedou dvě důležité páteřní cyklostezky Moravská a Jantarová.