Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Prostějov : průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Prostějov

Rychlé informace
Rozloha 39,04 km²
Počet obyvatel 43 651
Hustota zalidnění 1 118 obyv./km²
Nadmořská výška 223 m. n. m.
Stáří města 14. století

Prostějov je městem nacházejícím se v západní části Hané severovýchodně od Brna. Prostějov leží východně od Drahanské vrchoviny a v části Hornomoravského úvalu. Z pohledu přírody jsou významnou součástí města dvě říčky - Romže a Hloučela. Větším vodním dílem je Plumlovská přehrada.

První zmínka o obci pochází z roku 1141. Až 27. března 1390 se Prostějov stal městem, když mu bylo uděleno právo výročního trhu. Prudký rozvoj místního průmyslu nastal až v polovině 17. století. Na začátku 19. století se město začalo profilovat ve stylu historismu a secese. Ve 20. století se přidal funkcionalismu. Od roku 1990 je historické jádro vedeno jako městská památková zóna. 

Z Prostějova pochází celá řada významných osobností. Je to například český vědec Otto Wichterle, básník Jiří Walker nebo filosof Edmund Husserl, který založil nový směr - fenomenologii.

Jaké nabízí Prostějov památky a zajímavosti?

Co lze v Prostějově dělat?

Zajímá vás, proč navštívit právě Prostějov? Možná proto, že je pomyslným středobodem Moravy. Město, které je známé pro svůj kulturní a divadelní život, nezapomenutelné festivaly, ale také krásnou architekturu. Prostějov dokáže nabídnout každému cestovateli něco.

Odrazovým můstkem by se mělo stát náměstí T. G. Masaryka, jenž je hlavním centrem města. Právě zde se budete procházet mezi originálními domy lemujícími náměstí a budete mít možnost navštívit přilehlá historická místa. A začít můžete třeba u radnice, jejíž nedílnou součástí je věž s orlojem dosahující výšky 66 metrů. Nová radnice byla vybudována v letech 1909 až 1914. O něco málo dříve vznikl Národní dům se svou secesní architekturou. Podstatně starší je Stará radnice, jejíž portál byl vybudován v roce 1539. Bohužel o několik desítek let později vyhořela, ale dostalo se jí náležitých úprav. Obdivovat můžete městské hradby, Masarykovu školu, bývalé židovské ghetto označované jako Špalíček nebo dáte přednosti zámku Prostějov.

Město na svém území ukrývá řadu církevních staveb, jimž dominuje kostel Povýšení sv. Kříže. Jeho historie sahá do roku 1200 a k založení kláštera došlo v roce 1391. Jeho nedílnou součástí je přestavěná barokní věž. Další stavbou je Klášter milosrdných bratří, v jehož útrobách jsou cenné fresky. Zavítat lze ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje, kostelu sv. Petra a Pavla a k Husovu sboru. Z historického a architektonického hlediska toho nabízí Prostějov opravdu hodně. Ve výčtu významných budov by šlo jistě pokračovat. Je to kupříkladu rodný dům Karla Melhuby, Dům U zlaté studny, vila Františka Kovaříka, Onšův dům a Neherova oděvní továrna. K tomu všemu si připočtěte ještě bezpočet zajímavých soch a pomníků rozmístěných po celém městě.

Prostějov, to jsou také přírodní pamětihodnosti, které vám zpříjemní pobyt nebo návštěvu v tomto městě. Důkazem toho je Botanická zahrada Petra Albrechta a nejstarší park v Prostějově situovaný přímo v centru. Jsou to Smetanovy sady, v nichž se nachází galerie soch. Za návštěvu stojí i park u nové nemocnice, Kolářovy sady, Spitznerovy sady a biokoridor Hloučela. Ten leží na okraji města, takže si můžete udělat příjemnou procházku do okolí říčky Hloučely.

Omezovat se pochopitelně nemusíte jenom samotným Prostějovem. Kolem je toho k vidění více než dost. Typickým příkladem je vrchol hory Velký Košíř s vyhlídkou, Státní lom, Hrdibořické rybníky a vodní nádrž Plumpov.

Místní zvyky a kultura

Prostějov se snaží udržet si své lidové tradice, řemesla a kulturní zvyklosti předků prostřednictvím pravidelně pořádaných akcí. Město je v tomto směru hodně kreativní. Dokazují to nejznámější akce jako Wolkrův Prostějov, Prostějovské léto, Prostějovská zima, Hanácké slavnosti, MEDart, Mladá scéna a mnohé další. Opomíjeno není ani na židovské tradice.

Pokud jde o mluvu v Prostějově, určitě zde postřehnete hanácký dialekt neboli středomoravskou nářeční skupinu. Jen pro příklad uvedeme několik výrazů – řekám, ulicám, chcu, sednime, starí domi, mlíko a podobně.

Ceny

Prostějov rozhodně nepatří mezi předražená česká města. S naprostou jistotou lze konstatovat, že se tu setkáte s průměrnými cenami v Česku. Za ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu zaplatíte od 900 Kč za noc. Pokud budete chtít bydlet blíže k centru, cena je pochopitelně vyšší. Náklady na tříchodové menu v běžné restauraci stojí kolem 500 Kč.

Když vyrazíte do místního muzea a galerie, počítejte se vstupným kolem 30 Kč až 40 Kč podle typu expozice. Při návštěvě zámku Plumov si připravte částku 60 Kč až 100 Kč dle zvolené trasy. A když si během krásného dne uděláte výlet do místního aquaparku Koudelky, za celodenní vstupné zaplatíte 100 Kč.

Doprava

Dostat se do Prostějova není rozhodně nic složitého. Kolem města vede dálnice D46, která se napojuje na dálnici D35 a D1. Přijet sem poměrně rychle můžete od Ostravy, Brna, ale ve výsledku také od Prahy. Město je protnuto železnicí, jež pokračuje směrem na Olomouc, Konice a Němčice nad Hanou. Pokud do Prostějova přicestujete vlastním automobilem, můžete využít některého z místních parkovišť. Většina z nich je placených a vybavena parkovacími automaty. První hodina je vždy za 10 Kč, ty následující podle místa, kde stojíte. Bližší informace jsou uvedeny na parkovacím automatu.

Po městě a jeho okolí se lze přepravovat nejrůznějšími způsoby. Ideálním řešením je městská hromadná doprava. V jejím případě zaplatíte za časově omezenou jízdenku s platností na 40-60 minut částku 9 Kč.

  • Náměstí T. G. Masaryka není příliš velké a přejdete ho pěšky za 3 minut.
  • V řádu minut se budete pohybovat i kolem samotného centra Prostějova.
  • Místní taxi služba jezdí od 25 Kč za kilometr. Průměrná cena v rámci Prostějova činí asi 70 Kč.
  • Díky rovinatosti města je zde oblíbená cyklistika. Využít lze spousty cyklostezek.