Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Uničov: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Uničov

Rychlé informace
Rozloha 48,28 km2
Počet obyvatel 11 066
Hustota zalidnění 108,0 obyv./km2 v ORP
Nadmořská výška 248 m. n. m.
Stáří města 1213

Město Uničov je oblíbeným cílem v Olomouckém kraji. Bývalé královské město, které se rozprostírá asi 22 kilometrů od Olomouce. Jde o město s rozšířenou působností vyznačující se pestrou občanskou vybaveností. Mnohdy je označováno, jako město sportovců. Uničov leží v hanácké rovině, konkrétně na řece Oskavě a do značné míry je obklopeno zemědělskými plochami. Z pohledu přírodních zajímavostí okolí dominují dva vrchy, jimiž jsou Křib a Šibeník. Z nich můžete dohlédnout až na hory Nízkého Jeseníku. V blízkosti je chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví.

Historie Uničova se začala psát v roce 1213. Tohle místo však bylo okupováno už dříve, což dokazují nálezy římských mincí z 8. století. Ve středověku představoval Uničov významné město v rámci celé Moravy. Kromě zemědělství se tu v minulosti rozšířily Uničovské strojírny, které naopak podporovaly místní sportovce. K těm významnějším patřil například František Schneider, Jan Hruška, Vladimír Valouch nebo Patrik Siegl.
 

Co navštívit v Uničově?

Město je samo o sobě krásné. Jeho nespornou dominantou je však historické centrum, které je od roku 1992 městskou památkovou zónou. Pokud máte rádi různé architektonické styly a historii, v Uničově si jistě přijdete na to své.

A začít můžete třeba na Masarykově náměstí, kde si lze povšimnout barokního mariánského sloupu. Jeho nedílnou součástí je socha Panny Marie Immaculaty. Samotný sloup byl dokončen v roce 1743. Nepřehlédnutelnou pýchou náměstí je i radnice, která byla v dřívějších dobách středověkou tržní budovou. Teprve až v roce 1891 se jí dostalo nynější podoby. Její nedílnou součástí je věž. Nahlédnout můžete také do kašny se sochou Neptuna. K vidění je část starého opevnění, Medelská brána a přemíra měšťanských domů a barokních, popřípadě renesančních objektů.

Uničov je zároveň plný náboženských památek. Dominantní je například kostel Nanebevzetí Panny Marie, v němž se mísí prvky barokní i gotické architektury. Vznik tohoto kostela je velice často spojován s rokem 1330, přičemž kostel prošel už několika výraznějšími přestavbami. Tento trojlodní kostel ohromí svým interiérem, kde jsou gotické fresky a zrekonstruovaný oltář. Vaším dalším cílem může být minoritní sakrální kostel Povýšení sv. Kříže. Ten od roku 1983 slouží pro pořádání veřejných koncertů a je vybaven varhanami.

Pokud se budete pohyboval kolem uničovského hřbitova, navštivte pravoslavný kostel sv. Vzkříšení. Při procházkách Uničovem si můžete povšimnout také sochy Jana Sarkandera, sochy kojící Madony nebo kamenného kříže zhotoveného v roce 1808. Ve městě stojí i socha Jana Nepomuckého a socha Josefa II.

Pořádný kus historie vám zprostředkují místní muzea. Ve farní budově u kostela Panny Marie se nachází Muzeum baroka. Když navštívíte oblast bývalého městského opevnění, respektive dřívější zbrojnici, můžete vkročit do muzea U vodní branky. A do třetice všeho dobrého nevynechte ani Muzeum Šatlava. Jak už prozrazuje jeho název, situováno je v původní městské věznici. Nutno podotknout, že město Uničov je zdrojem bohaté kultury. Po návštěvě koncertní síně můžete zavítat do Galerie U Minoritů, Městské galerie nebo do Nové Galerie ZUŠ Uničov. Když si budete chtít odpočinout, směřujte do městského parku, který je vybaven naučnou stezkou a je ideálním místem pro relaxaci. Nechybí ani dětské hřiště, discgolfové hřiště nebo krytý plavecký bazén. V Uničově se rozhodně nudit nebudete.

Místní zvyky a kultura

I když je Uničov spíše sportovně zaměřeným městem, kromě sportu se tu občas konají akce spojené s tradicemi a místními zvyklostmi. Populární jsou hudební akce, včetně komorních koncertů. Nutno podotknout, že si vás Uničov podmaní bohatým kulturním životem. Co se týče místního nářečí, nacházíte se v podstatně na Hané, takže hanácké nářečí se tu prolíná do všech hovorů. Tento druh středomoravského nářečí je poměrně charakteristický pro tuto oblast, což dokazují některé příklady – bêt do pater, dovi dokuď, neščápeně, septět, tihnót, zhlidné a podobně.

Ceny

Pokud se budete chtít ubytovat přímo ve městě, počítejte s náklady od 1 200 Kč za noc. O něco levnější pak může být ubytování v penzionech v okolních obcích. Ceny ostatních služeb nevybočují z průměru České republiky. Pokud jde o vstupné do vybraných zařízení, přinášíme vám několik příkladů.

  • Krytý plavecký bazén – 40 Kč za hodinu
  • Muzeum Šatlava – 60 Kč
  • Medelská brána – Zdarma
  • Muzeu U Vodní branky – 20 Kč
  • Muzeum baroka – 40 Kč

Doprava

Město Uničov leží poblíž Olomouce, takže z tohoto směru se můžete přiblížit prostřednictvím dálnice D35. Nabízí se pochopitelně i silnice od Zábřehu, Rýmařova nebo Šternberku, popřípadě Litovle. Do Uničova se dopravíte také autobusovou dopravou z větších měst. V Uničově se nachází autobusové nádraží. Město protíná železniční doprava. Trať vede z Olomouce, přes Šternberk až do Šumperka. A co dalšího byste měli vědět o dopravě v Uničově?     

  • Parkování ve městě na vyhrazených místech je zpoplatněno částkou 5 Kč za každých započatých 30 minut.
  • MHD v Uničově zajišťují autobusové linky.
  • Využít lze také místních taxi služeb. Ceny začínají na 18 Kč za kilometr a doba čekání stojí od 4 Kč za minutu.
  • Železniční zastávka „Uničov zastávka“ se nachází přibližně 200 metrů od autobusového nádraží. Od roku 2019 se pracuje na elektrizaci úseku.

Kolem Uničova vede spousta turistických tras a značených cyklotras. Na kole můžete poznat široké okolí města. Oblíbená je například stezka Královstvím lesních skřítků – modrá dlouhá 27,5 kilometrů. Vydat se můžete i po červené Za kouzlem pohádek a moudrostí stromů v délce 21 kilometrů. Pokud hledáte něco náročnějšího, zvolte žlutou cyklostezku Za střípky minulosti dlouhou 31 kilometrů nebo Loupežnickou cyklostezku, která má barvu zelenou. Její délka je 40 kilometrů.