Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Zábřeh: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Zábřeh

Rychlé informace
Rozloha 34,59 km2
Počet obyvatel 13 281
Hustota zalidnění 126 obyv./km2
Nadmořská výška 285 m. n. m.
Stáří města 1254

Zábřeh je jedním z moravských měst nacházejících se v Olomouckém kraji. Konkrétně spadá do okresu Šumperk a žije v něm v přes třináct tisíc obyvatel. Od okresního města je Zábřeh vzdálen asi 12 kilometrů. Město leží na řece Moravská Sázava a jeho historická oblast má několik částí – Krumpach, Skalička, Ráječek a Rudolfov. Kromě toho patří k Zábřehu i další částí v podobě Dolního Bušínova, Hněvkova, Pivonína a Václavova.

Pokud jde o první listinnou zmínku o tomto městě, pojí se s rokem 1254. Město bylo založeno německy mluvícími kolonisty. V posledních letech došlo k jeho rozvoji a dnes patří mezi moderní města. Celkem rozšířené je zde zemědělství. Město žije zároveň pestrým kulturním a společenským životem. Co se týče okolí Zábřehu, v blízkosti města se nachází třeba vodní nádrž Nemilka, rybník Oborník a přírodní park Březná. 
 

Co navštívit v Zábřehu?

Zábřeh je celkem poklidným městem, které však nabízí dostatek historických památek. Při procházkách městem se rozhodně nudit nebudete a čeká na vás i přemíra krásné zeleně. Například v podání Wolkerových sadů. A kde začít poznávání Zábřehu?

Pomyslným odrazovým můstkem je bezpochyby Zámek Zábřeh na Moravě. Ten vznikl na místě hradu, jehož historie sahá do druhé poloviny 13. století. Od roku 1964 je zámek kulturní památkou a pyšní se svou renesanční architekturou. Obdivovat můžete jeho gotickou věž, kamenné desky a erby, ale také přilehlý park. Tamní renesanční zahrada byla založena už v roce 1569.

Mezi poutavá místa se řadí kostel sv. Barbory, jehož poslední architektonická úprava proběhla v roce 1773. Kostel se honosí bohatým mobiliářem a jednotlivými prvky. Zajímavá je klenba kněžiště, velká věž, gotický opěrný systém nebo přilehlý hřbitov. Jeho areál byl upraven do podoby parku. Zábřeh se vyjímá také jednolodním barokním kostelem sv. Bartoloměje. Ten pochází z roku 1757 a od roku 1958 je na seznamu kulturních památek. Poslední podoba kostela vznikla podle architekta Domenica Martinelliho. Součástí kostelu je věž, která nyní slouží jako farní muzeum, v němž je uloženo několik působivých expozic. Vedle interiérů jsou krásné i exteriéry. Ke kostelu přiléhá například sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1807 a fara postavená v roce 1780.

Když se vydáte dál do útrob města, můžete spatřit spoustu ostatních zajímavostí. Jednou z nich je například nádražní budova postavená v empírovém slohu. Vybudována byla v letech 1843 až 1845. Své historické kouzlo má také dům s číslem popisným 12, jemuž se říká dům Pod podloubím. Na mnoha místech můžete spatřit renesanční architekturu pocházející až z roku 1581. Výjimečné je i gotické sklepení. Dnes je tu umístěno muzeum. Tento dům je mimochodem známý, jako rodný dům Magdaleny Vizovské.

Ostatní zajímavosti města mají spíše doplňující charakter. Jmenovat lze například kašnu z roku 1829 situovanou na náměstí. Tam mimochodem stojí také Morový sloup vybudovaný už v roce 1713. Na tamním městském hřbitově je k vidění náhrobek Rudolfa Dvořáka nebo náhrobek sourozenců Pettlových. Jde o originální empírový náhrobek z roku 1820. U kostela sv. Bartoloměje pak můžete spatřit sochu sv. Jana Nepomuckého.

Kdyby vám tohle všechno nestačilo, můžete samozřejmě poznat i nejbližší okolí Zábřehu. Do vzdálenosti kolem deseti kilometrů je k vidění například Železniční skanzen, rozhledna Brusná, zřícenina hradu Brníčko, termální bazén Lázně Bludov, přírodní koupaliště Vlčí důl a rozhledna Háj u Šumperka.

Místní zvyky a kultura

Město Zábřeh dbá na tradice a zvyklosti. Proto při jeho návštěvě nebudete ochuzeni o kulturní a společenský život. Důkazem toho může být i Zábřežská kulturní s.r.o. Pravidelně jsou tu pořádány akce nejrůznějšího typu zaměřené nejenom na historii, řemesla, ale také na současnost. Výjimkou není Tradiční kácení máje a podobné sešlosti, včetně vánočních zvyklostí.

Pokud jde o nářečí ve městě, celá tato oblast spadá do západního středomoravského okrajového úseku. Zde se jedná konkrétně o zábřežské nářečí. Toto nářečí se vyznačuje šesti krátkými samohláskami. Narazit můžete i na dlouhé samohlásky.

Ceny

V samotném Zábřehu se můžete ubytovat už od 1 100 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji. V okrajových oblastech nebo v menších obcích v okolí narazíte na ubytování za cenu od 800 Kč za noc. Ceny za ostatní služby se v tomto směru nevymykají standardu. Několik příkladů vstupného uvádíme v následujících řádcích.

  • Bazén Zábřeh – 60 Kč za hodinu
  • Muzeum Zábřeh – 40 Kč
  • Farní muzeum – Vstupné dobrovolné
  • Kostel sv. Bartoloměje – Zdarma
  • Hrad Brníčko – Zdarma
  • Dům Pod podloubím – 20 Kč

Doprava

Zábřeh má z pohledu dopravy vynikající situování. Jen dvanáct kilometrů od města je dálnice směřující do Olomouce. Zároveň můžete využít hlavní silnici první třídy I/44. Ta spojuje Olomouc se Šumperkem. Z dalších směrů se sem dopravíte po silnicích druhé třídy. Vyrazit tak můžete vlastním automobilem, popřípadě zvolíte autobusovou dopravu. I ta má své pestré zastoupení. Alternativou se ještě stává železniční doprava, protože právě v Zábřehu je situována přestupní stanice na trase Praha – Olomouc – Bohunín.

  • Pokud přijdete do města autem, můžete využít bezplatných parkovacích ploch. Ty placené blíže k centru stojí od 5 Kč za půl hodiny. V sobotu a v neděli je parkování zdarma.
  • Do okolních obcí a po městě jezdí autobusové linky.
  • Dražším způsobem cestování jsou místní taxi služby.
  • Pokud plánujete výlety po okolí na kole, můžete využít tamních půjčoven kol.

Vybírat si můžete z přemíry oblíbených cyklostezek. Jednou z nich je cyklotrasa Zábřeh – Leština dlouhá 2,3 kilometrů. Je tedy vhodná spíše pro menší děti nebo in-line bruslaře. Podobně kvalitní, nová a dlouhá je stezka z Lupěné do Hněvkova s železničním skanzenem.

Jestliže si však chcete užít pořádnou porci kilometrů na kole, zvolte jiné cyklostezky na Zábřežsku.

  • Svébohov – Štíty – Drozdovská Pila
  • Růžové údolí – Drozdovská Pila – Hněvkov
  • Jestřebí – Krchleby – Dolní Bušínov
  • Chromeč – Postřelmov – Brníčko
  • Štíty – Horní Studénky – Václavov