Chrudim - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Česko

Chrudim: průvodce

Chrudim

Rychlé informace
Rozloha 33,2 km²
Počet obyvatel 23 168
Hustota zalidnění 698 obyv./km²
Nadmořská výška 240 m. n. m.
Stáří města 13. století

Chrudim bývala centrem Chrudimského kraje, než se jím staly Pardubice. Město se nachází v Chrudimské pánvi spadající do České křídlové tabule. V okolí jsou známé Železné hory s nejvyšším vrcholem Vestec. Jeho výška je 668 metrů nad mořem. Další chráněnou oblastí jsou Žďárské vrchy. Chrudim leží na řece Chrudimka.

Chrudim leží přibližně 11 km jižně od Pardubic a 110 km východně od Prahy. Je součástí hradecko-pardubické aglomerace a tvoří souměstí se Slatiňany. 

Podle archeologických nálezů bylo místo osídleno už na přelomu 5. a 4. tisíciletí př. n. l. Mezi lety 995 a 1055 vzniklo první přemyslovské hradiště. První opravdová zmínka o Chrudimi pochází z roku 1055. Po staletí byla Chrudim centrem Chrudimského kraje. Až v 19. století ji předstihly Pardubice, které těžily z fungující lodní a železniční dopravy.

Z Chrudimi byste měli znát Josefa Ressela, který se proslavil vynálezem lodního šroubu. 

Jaké nabízí Chrudim památky a zajímavosti?

Co lze v Chrudimi dělat?

Královské věnné město. Takové označení je velkým lákadlem pro mnohé turisty. Chrudim ukrývá nemalé historické bohatství. Ne nadarmo získala v roce 2013 titul Historického města roku. Město muzeí, loutek a překrásného okolí můžete poznávat do toho nejmenšího detailu.

Jako první se můžete zaměřit na kulturní památky Chrudimi. Je to například městské opevnění. Kolem historického jádra města je zase říční náhon. Z místních staveb jasně vede kostel Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí. Tento gotický kostel s románskými základy začal vznikat už ve 14. století. Na tomto náměstí stojí i morový sloup Proměnění Páně s kašnou. Dále je to třeba stará radnice. Obvod náměstí je protnut spoustou měšťanských domů s jedinečnou architekturou. Městská památková zóna je v Chrudimi velkou výzvou. Navštívit můžete Mydlářovský dům nebo třeba vyhlášené Muzeum loutkářských kultur.

Tohle však nejsou jediné historické stavby ve městě. Mezi ty sakrální se řadí kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ze 14. století. Obdivuhodný je kostel sv. Michaela archanděla, jehož součástí byl i původní hřbitov. Dále je to klášterní kostel sv. Josefa a gotický hřbitovní kostel Povýšení sv. Kříže. Ve výčtu místních kostelů jde s největší pravděpodobností asi o ten nejstarší kostel vůbec. Při procházkách Chrudimí se zastavte také u kostela sv. Bartoloměje a kostela Nejsvětější Trojice.

Výčet dominant Chrudimi pochopitelně může pokračovat. Oceňovat lze architekturu Khomovského domu a Ceregettiho domu, jehož historie sahá do 14. století. Krásná je secesní Kotěrova vila a Neuperský dvůr. Ten je součástí chrudimského předměstí. Zavítat můžete i do sídla Chrudimské besedy nebo navštívíte Divadlo Karla Pippicha. Originální technickou zajímavostí Chrudimi je Koželužský mlýn.

Při poznávání Chrudimi lze vyrazit i za hranice města. Je to kupříkladu originální rozhledna Bára. Spoustu cestovatelů láká Státní zámek Slatiňany nebo originální Kočičí hrádek. V případě Slatiňan by měla padnout zmínka o muzeu zvaném Švýcarské Slatiňany. Zavítejte také ke kostelu sv. Bartoloměje v obcí Kozí a k pravěké stezce Stolany. V trochu větší vzdálenosti je to pak zřícenina hradu Žumberk. Děti budou nadšené z babiččina dvorečku Licibořice.

Místní zvyky a kultura

Chrudim je městem, se kterým se pojí řada tradic a zvyklostí. Ty se promítají do pravidelně pořádaných akcí. Je to například Salvátorská pouť nebo tradiční folklorní festival Chrudimské Obžinky, na němž je možné vidět spoustu starých řemesel a tanců. K tomu mimochodem patří i lidová hudba. Právě pro své bohaté kulturní tradice je Chrudim označována jako Athény východních Čech. Pokud jde o nářečí, je velice podobné, jako v Pardubicích. I v Chrudimi můžete narazit na pozůstatky slov jako seš, růžej, prauda, zpívaj, kupujou, prosej a mužoj.

Ceny

Město Chrudim nevybočuje z běžného průměru cen České republiky. Oproti okolním městům je v některých věcech dokonce levnější. Za cenu od 650 Kč za noc se můžete ubytovat v příjemném pensionu, za hotel dáte zhruba dvojnásobek, avšak jeho úroveň bude o to vyšší. Restaurační služby a ceny za potraviny nejsou ničím neobvyklé a jsou průměrné.

Doprava

Město Chrudim je poměrně snadno dostupné. Na tom se podepisuje například silniční doprava. Chrudim je spojnicí několika důležitých silnic, například z Trutnova až k Hradci Králové a dálnici D11 nebo směrem na Velkou Bíteš. Z pohledu železnice jde spíše o lokální železniční uzel. Chrudim se nachází na trati mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem. K dispozici jsou dvě železniční stanice, včetně zastávky Chrudim – zastávka. Vlakem se lze dostat například do Heřmanova Městce a Rosic nad Labem. Po okolí tak budete jezdit spíše autobusy, které spadají pod městskou autobusovou dopravu v Chrudimi. V rámci tohoto systému označovaného MAD funguje šest autobusů.

  • Jízdenka placená v hotovosti vychází na 10 Kč.
  • Za týdenní jízdenku s čipovou kartou zaplatíte 80 Kč.
  • V rámci Chrudimi se můžete nechat převážet i prostřednictvím místních taxi služeb. Spousta z nich nabízí jednorázový poplatek za dopravu v rámci Chrudimi ve výši od 89 Kč.

V Chrudimi, a hlavně v jejím těsném okolí funguje řada cyklistických tras, které zahrnují cíle jako Slatiňany, Nové Hrady, Tuněchody, Jeníkovice, Sezemice a další. Projekt mikroregionu Chrudimsko nabízí trasy č. 4111, 4112, 4120, 4177, 4179, 4181, 4185 a 4194.