Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Heřmanův Městec: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Heřmanův Městec

Rychlé informace
Rozloha: 14,34 km2
Počet obyvatel: 4 807
Hustota zalidnění: neuvedeno
Nadmořská výška: 280m. n. m.
Stáří města: 1325

Heřmanův Městec je menším městečkem nacházejícím se v Pardubickém kraji. Konkrétně v okrese Chrudim, přibližně 17 kilometrů od Pardubic. Ve městě o velikosti 14,34 kilometrů čtverečních žije necelých pět tisíc obyvatel. Součástí města jsou také další tři vesnice Radlín, Chotěnice a Konopáč. Partnerským městem Heřmanova Městce je Bechyně. Město je z pohledu přírody situováno na velice příhodném místě. V okolí se nachází spousta polí, luk a sadů. Jsou to třeba park Heřmanův Městec, ale i oblast Železných hor.

První zmínky o městě pochází z roku 1327. Důležitou roli v tehdejší době mělo rozdělení majetku Heřmana z Mrtic. Městský průmysl zde hrál a hraje spíše sekundární roli. Významné je zemědělství, správa lesů a podobné segmenty. Současná podoba Heřmanova Městce je spojena s bohatou občanskou vybaveností. Naleznete zde vše od školských zařízení, přes kulturní a sportovní zázemí, až po zdravotnické služby.
 

Co navštívit ve městě?

Heřmanův Městec je malebným městečkem, které sice není příliš velké, i přesto nabízí turistům řadu zajímavých cílů. A to včetně sportovního a kulturního vyžití. Inspiraci pro sestavení itineráře čerpejte v následujících řádcích.

A začít můžete přímo na náměstí, které bylo v roce 1981 prohlášeno památkovou zónou. Jednou z největších dominant náměstí je bezpochyby kostel sv. Bartoloměje. Jeho původní podoba sahá do roku 1349. V roce 1740 byl však kostel poničen a došlo k jeho přestavbě. Už na první pohled je zřejmé, že vašemu oku budou lahodit především rokokové a barokní prvky. Součástí kostela je také věž dosahující výšky 42 metrů. Pod kostelem se nachází celkem tři hrobky.

Další zajímavou nemovitostí je místní zámek vybudovaný v roce 1784. K jeho výraznější přestavbě došlo zhruba o sto let později. Hledat ho můžete v jihovýchodní části města. V současnosti je tu umístěn Domov důchodců hlavního města Prahy. Objekt je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Pokud jde o náboženské stavby, těch můžete v Heřmanově Městci spatřit více než dost. Vaše kroky by měly směřovat ke kostelu Církve československé husitské. Zajímavá je kaple sv. Jiří. Tu hledejte v místě křížení ulic Čáslavské a Tylovy. V Heřmanově Městci stojí za viděnou Boží muka, židovský hřbitov, tamní synagoga a kaple sv. Kříže.

Při procházkách krásným městem si můžete povšimnout i několika soch. Je to třeba socha sv. Václava, socha sv. Jana Nepomuckého a socha sv. Vavřince. Své kouzlo má kašna na Masarykově náměstí. Zapomínat byste neměli ani na Löwitovu vilu od Bohuslava Fuchse a na vodní mlýn. Ten je mnohdy přezdíván jako Chládkův mlýn. Dům s číslem popisným 145 leží poblíž centra na Podolském potoce. Historické zmínky o mlýnu pochází z roku 1444. Zhruba od roku 1941 mlýn neslouží svým účelům. V současnosti je kulturní památkou České republiky.

Má-li padnout zmínka o zelených plochách Heřmanova Městce, ještě jednou zmíníme tamní zámek. Právě jeho nedílnou součástí je anglický park, kde nechybí rybník a lesopark poblíž. Své kouzlo má i místní Bažantnice a lesní komplex Palác. Jestliže tíhnete k umění, nevynechte při návštěvě města Galerii Cyrany v budově bývalé židovské školy, kde jsou vystavována umělecká díla převážně východočeských umělců. Od plastik a obrazů, až po koláže a grafiky.

Vypravit se pochopitelně můžete i do nejbližšího okolí Heřmanova Městce. Velkou zásobárnou všemožných památek je nedaleké město Pardubice. Rozjet se ovšem můžete i opačným směrem. Za zmínku stojí například zámek Choltice a Choltická obora, Biopark Štít, rozhledna Barborka, zřícenina tvrze Svojšice, rozhledna Na Kopečku nebo R.A.F. Station Czechoslovakia, což ocení především milovníci letadel. V okolí je zkrátka přemíra zajímavých cílů.

Místní zvyky a tradice

Město jako takové se s přihlédnutím ke své historii pojí s některými židovskými tradicemi a zvyky. Ve městě je pořádána řada kulturních, společenských a sportovních akcí. Typickým příkladem je Bartolomějská pouť a Heřmanoměstské podzimní slavnosti. Dalo by se říci, že v Heřmanově Městci to žije po všech stránkách.

Ceny

Výlet do Heřmanova Městce bude spojen s přiměřenými cenami. To se týká nejenom stravování, ale také ubytování. Nocleh ve městě, popřípadě v okolí seženete už od 1 000 Kč za noc. Spousta zajímavých míst a historických objektů je oproštěna od vstupného a můžete je navštívit zdarma, a to včetně výše zmiňovaných zelených ploch. Níže uvádíme výši vstupného v okolí.

  • Rozhledna Barborka = 20 Kč
  • Zřícenina hradu Lichnice = 50 Kč
  • Autokemp Konopáč = 135 Kč

Doprava

Když vyrazíte poznávat krásy Heřmanova Městce, bude vám nápomocna silnice první třídy I/17. Ta spojuje dvě větší města Chrudim a Čáslav. Blízko to sem budete mít také od Pardubic. Spolehnout se můžete i na železniční dopravu z Přelouče. A jak je to s dopravou v samotném městě a okolí?

  • Do okolních obcí lze vyrážet prostřednictvím autobusové dopravy.
  • Když zvolíte místní taxi služby, počítejte s cenou 20 Kč za kilometr.
  • Ve městě se nachází dostatek bezplatných parkovacích zón.
  • Parkování na náměstí je spjato s poplatkem, popřípadě časovým omezením.
  • Z náměstí Míru na Masarykovo náměstí je to jen 500 metrů, takže přesun vám nezabere více jak 5 minut.

Heřmanův Městem se pro vás kromě jiného stane i výchozím bodem pro turistické a cyklistické výlety. V okolí je spousta cyklostezek různých délek, ať už budete směřovat do Sušice, Prachovic, Vápenného Podola nebo Nerozhovic.


Oblíbené hotely: Česko

  • od 499 Kč
    Zámek UNESCO, procházka skalními útvary a české Versailles
    Česká republika - Pardubický kraj