Litomyšl - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Česko

Litomyšl: průvodce

Litomyšl

Rychlé informace
Rozloha 33,45 km²
Počet obyvatel 10 378
Hustota zalidnění 310 obyv./km²
Nadmořská výška 330 m. n. m.
Stáří města 13. století

Město Litomyšl leží na české straně zemské hranice s Moravou. Konkrétně jde o Svitavskou pahorkatinu. Od okresního města Svitav se Litomyšl nachází ve vzdálenosti asi 17 kilometrů. Městem protéká známá řeka Loučná. l. Do katastrálního území Litomyšle spadají části jako Suchá, Kornice, Pazucha, Pohodlí a Nová Ves u Litomyšle.

Název města pochází se staročeského jména Ľutomysl. Městské privilegium získala tehdy ještě obec Litomyšl v roce 1259 od krále Přemysla Otakara II. 

Z Litomyšle pochází celá řada známých českých osobností. Jmenovat můžeme Bedřicha Smetanu, Aloise Jiráska, Boženu Němcovou, Josefa Váchala nebo Olbrama Zoubka. 

V současnosti je Litomyšl, díky spojení historické architektury, moderních uměleckých směrů a kulturních akcí, označována jako "moderní historické město".

Jaké nabízí Litomyšl památky a zajímavosti?

Co lze v Litomyšli dělat?

Ptáte se, proč navštívit právě Litomyšl? Protože město je doslova synonymem renesance, kterou zde prezentuje řada památek, z nichž jedna je na seznamu světového dědictví UNESCO. Možná i přívlastek Smetanova Litomyšl mnohé napoví stejně, jako označení tamní lázeňský duch. Město prezentuje pestré stavby a zároveň bohaté kulturní akce.

Dominantou Litomyšle, která je na seznamu UNESCO je zámecký areál, v němž se nachází několik částí, jejichž prohlídkám věnujte dostatek pozornosti. Je to renesanční zámek se dvěma prohlídkovými trasami a vekou obrazárnou. Dále můžete směřovat k pivovaru a jízdárně, konírně nebo kočárkárně. Součástí zámeckého areálu je také panský dům a první nádvoří, kde je situována oválná kašna. Kromě zámku si užijete i překrásnou zeleň, jíž tvoří anglický park z konce 18. století a francouzská zahrada.

Ze zámku Litomyšl směřujte k zámeckému návrší, kde stojí například kostel Nalezení sv. Kříže, odkud se nabízí překrásná vyhlídka na město. Dále je to kostel Povýšení sv. Kříže s vysokou věží a rozmanité klášterní zahrady. V okolí je umístěno mnoho soch, ale i Červená věž, Portmoneum a fortna.

A jaké dominantní krásy jsou na velkých náměstích Litomyšle? Na Smetanově náměstí je to stará radnice a dům u Rytířů. Na Toulovcově náměstí je to kostel Rozeslání svatých apoštolů, na Komenského náměstí navštivte Smetanův dům nebo pomník Jana Amose Komenského. Za zmínku stojí i Braunerovo náměstí a Šantovo náměstí. Poznávání města bude nabývat také podoby nejrůznějších muzeí a galerií. Je to třeba Regionální muzeum, Městská galerie, Muzeum domečků, Galerie Kroupa a zámecké sklepení, kde jsou vystaveny sochy Olbrama Zoubka.

Pokud vám bude Litomyšl malá, stačí vyrazit za hranice města poznávat ostatní blízké dominanty. Co takhle Mlýn Betlém, Růžový palouček a Chaloupka Maxe Švabinského? Okolí Litomyšle se pojí také s přírodními zajímavostmi, jakými jsou Toulovcovy Maštale, Nedošínský háj, Pivnická rokle, Budislavské skály a Netřebské rybníky. Podobných výletů si zde můžete naplánovat více než dost.

Místní zvyky a kultura

Litomyšl se pojí primárně s barokními tradicemi, v rámci nichž jsou zde pořádány duchovně-kulturní akce. Pořádány jsou tu také gastronomické slavnosti. Mezi oblíbené události se řadí Hradozámecká noc, ArchiMyšl, Smetanova Litomyšl a Květy pozdního léta. Některé z akcí jsou doplněny o dobové kostýmy a hudbu. Pokud jde o tamní nářečí, lze narazit na peťacký dialekt, kdy docházelo ke změně z pět na pet. Někdy je slovo pěkná zaměňováno za tekná. Občas jsou zde pořádány akce související s tradičními prvorepublikovými pokrmy, což potěší především milovníky gastronomie.

Ceny

Při návštěvě Litomyšle rozhodně nebudete muset sahat hluboko do kapsy. Za ubytování v penzionu zaplatíte od 550 Kč za noc, pokud jde o tříhvězdičkový hotel, je to od 950 Kč za noc. Dopřávat si pochopitelně můžete i luxusnějších ubytovacích zařízení. V rámci restaurací jde o průměrné ceny v Česku. Za vstupné do zámku zaplatíte 160 Kč. Pokud máte vstupenku z místní zoologické zahrady, cena se snižuje na 110 Kč. Pokud se chcete osvěžit v místním bazénu, zaplatíte 90 Kč za 90 minut.

Doprava

Litomyšl leží v oblasti, jíž prochází řada silničních tahů. Například silnice první třídy přes Vysoké Mýto do Hradce Králové. Přijet a následně cestovat můžete i po silnicích druhé třídy – Slatiňany, Jaroměř nad Rokytnou, Skuteč, Choceň a Ústí nad Orlicí. Autobusové nádraží leží v místech křížení ulic Mařákova a Kapitána Jaroše. Jezdí sem spousta dálkových autobusů z Prahy, Jihlavy, Liberce, Brna a Hradce Králové. Železnice má menší zastoupení. Končí tu například železniční trať z Chocně.

V rámci městské hromadné dopravy jsou využívány autobusy pokrývající tři okruhy označované A, B a C. Cena základní jízdenky je 10 Kč, zlevněné jízdné vychází na 6 Kč. Od června do září a od pátku do neděle jezdí i speciální cyklobusy. V rámci okružních jízd můžete vystoupit v různých městech, odkud budete dále pokračovat za pomoci zajímavých cyklostezek.

Ve městě funguje i několik spolehlivých taxi služeb. Cena za kilometr se pohybuje od 19 Kč, nástupní taxa bývá v průměru 20 Kč a za čekání budete platit cca 5 Kč za minutu. Pěší dostupnost je v případě centra bezproblémová. Náměstí přejdete za 5 minut.


Oblíbené hotely: Česko

  • od 499 Kč
    Zámek UNESCO, procházka skalními útvary a české Versailles
    Česká republika - Pardubický kraj