Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Přelouč: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Přelouč

Rychlé informace
Rozloha: 30,47 km2
Počet obyvatel: 9 875
Hustota zalidnění: 96 obyv./km2
Nadmořská výška: 212 m. n. m.
Stáří města: 13. století

Město Přelouč se nachází v Pardubickém kraji. Konkrétně leží na levém břehu řeky Labe na okraji Východolabské tabule. Město je obklopeno řadou přírodních památek a zajímavostí. Jeho vybavenost je na vyšší úrovni. Pyšní se řadou občanských služeb, sportovní halou a autobusovým nádražím. Město je od Pardubic vzdáleno asi 13 kilometrů. Přelouč se skládá z osmi částí, kterými jsou Lohenice, Přelouč, Mělice, Klenovka, Škudly, Lhota, Tupesy a Štěpánov. Z Přelouče pochází i řada významných osobností úspěšných v různých oborech. Je to kupříkladu dabér František Filipovský, spisovatel František Flos a herečka Jiřina Petrovická.

Historie města se pojí s rokem 1261, kdy byla tamní osada povýšena na město. Úplně první zmínka o existenci osady pochází z 11. století. V 16. století zde byl vybudován vodovod. Z pohledu průmyslu lze historicky jmenovat řadu významných podniků. Je to třeba Tesla Přelouč a filiálka Chlumeckých strojíren. Na současné vodní elektrárně v Přelouči je vybudována velká fotovoltaická elektrárna. Tamní průmysl byl svého času podpořen vybudováním železnice z Olomouce do Prahy, k čemuž došlo v roce 1845.

Co navštívit ve městě?

Přelouč není velkým městem, přesto má turistům hodně co nabídnout. Pravidelně jsou zde pořádány nejrůznější kulturní a sportovní akce. Kromě jiného se lze zastavit i u několika zajímavých památek a přírodních dominant.

Vypravit se můžete například na místní náměstí, kde se nachází řada novorenesančních objektů. Mnohé z nich pochází z 19. a 20. století, jako například budova Záložny a základní škola. V podobném stylu je vyprojektována i nová radnice. Ta byla vystavěna v roce 1882. Její původní podoba vznikla už v roce 1562, o tři stovky let později ji bohužel zničil požár. Krásná je i Divišova vila, která svého času plnila úlohu muzea. Je pravdou, že za řadou budov stál architekt Rudolf Kříženecký.

Jednou z největších dominant Přelouče je bezpochyby kostel sv. Jakuba Většího. Ten má za sebou poměrně dlouhou historii. Jeho původní podoba byla románská. Tu barokní dostal až v roce 1646, kdy jej poškodil požár. Unikátní jsou například barokní varhany pocházející z roku 1692. Tento kostel ovšem není jedinou náboženskou stavbou na území Přelouče. Za zmínku stojí kostelík, respektive hřbitovní kaple Navštívení Panny Marie, jejíž budování započalo v roce 1682. Vzácné jsou bezpochyby malby na zdech, dále podlehnete i zajímavé architektuře stavby.

Přelouč měla také svoje opevnění, které bylo budováno už ve 13. století. Nutno podotknout, že z něj moc nezbylo stejně, jako ze dvou hlavních bran, jež byly v roce 1809 zbořeny po masivním požáru. Při procházkách městem určitě narazíte na sloup sv. Jana Nepomuckého z roku 1704. Dále je to novorománská synagoga postavená v roce 1861. Všímat si můžete i zelených ploch v Přelouči. Spousta přírodních dominant a krásných působišť se nachází dál za městem. Typickým příkladem je Labiště pod Opočínkem, Meandry Struhy a Mělické labiště. Přesně tam můžete vyrážet na nezapomenutelné výlety.

Je pravdou, že krásy Přelouče prozkoumáte poměrně rychle. Proto vám přinášíme ještě několik dalších tipů na zajímavá místa v okolí tohoto města. V blízkosti se nachází třeba zámek Karlova Koruna, zámek Choltice a postarší zámky Žehušice a Zdechovice. V rámci historických objektů můžete vyrazit ke zřícenině tvrze Svojšice, do městského muzea Loreta a do Rohoznice. Předpokladem krásných výhledů je rozhledna Barborka. Užívat si budete i přírodních krás v okolí. Jmenovat lze Bohdanečský rybník, Buňkov, Žehušickou oboru a přírodní zajímavost zvanou Obří postele.

Místní zvyky a tradice

Když se vrátíme o několik desítek let zpět, s Přeloučí se pojí například ruchadlo bratranců Veverkových, kteří jej vynalezli v roce 1827. Sáhodlouhou tradici zde mají Valy u Přelouče se svými velkými trhy. Město každoročně pořádá řadu kulturních akcí, při nichž se vzpomíná i na místní rodáky. Známá je jedna z největších sportovní akcí v podobě turnaje žákovské kopané v roce 1957. Nouze není ani o společenské události.

Ceny

Za služby v Přelouči nezaplatíte více, jak v jiném českém městě podobné velikosti a charakteru. Ubytování zde stojí od 900 Kč za noc v hotelu. Alternativou je řada cenově podobných zařízení v okolí. Ceny stravování odpovídají běžnému průměru. Do kostela sv. Jakuba a do hřbitovního kostelíku Navštívení Panny Marie se dostanete zdarma. Když si uděláte výlet do zámku v Cholticích, vyjde vás vstupné na 70 Kč. Při návštěvě kempu u známých písečných lomů v Mělicích počítejte s cenou 80 Kč.

Doprava

Pokud jde o významné silniční tahy spojené s městem Přelouč, je to bezpochyby silnice I/2 protínající města Kutná Hora – Pardubice. Z ní se napojíte na trasu Kolín – Přelouč, respektive na silnici II/322. V rámci dopravy vám přijde vhod i silnice druhé třídy II/333 mezi Hradcem Králové a Přeloučí.

  • Pokud do Přelouče dorazíte vlastním automobilem, můžete využít bezplatná, ale i placená parkoviště. Cena za parkovné se pohybuje od 5 Kč.
  • Město je dostupné také prostřednictvím železniční dopravy. Dokazuje to vlakové spojení mezi Pardubicemi a Kolínem. Ve městě se nachází jedna vlaková zastávka.
  • Masarykovo náměstí přejdete během dvou minut a v jeho okolí se nachází ty největší zajímavosti Přelouče. Nabízí se tedy příjemná procházka.
  • K cestování po okolí můžete využít místních autobusových spojů, které směřují do všech okolích měst, obcí a vesniček.
  • Pokud vsadíte na taxi služby, počítejte s jednotnou cenou kolem 80 Kč po Přelouči a s tarifikací 30 Kč za kilometr mimo město.
  • V okolí města lze využít i několika udržovaných tras pro inline bruslaře a cyklisty.

Oblíbené hotely: Česko

  • od 499 Kč
    Zámek UNESCO, procházka skalními útvary a české Versailles
    Česká republika - Pardubický kraj