Jižní Amerika

Bezpečnost v Guyaně

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Guyana bezpečná?

Kriminalita je v guyanských městech vysoká. Můžete se nachomýtnout k přestřelce, loupežnému přepadení nebo únosu. Jelikož bude poznat, že jste zde turista, můžete působit jako bohatí a stát se tak cílem krádeží. Na ulicích se tedy rozhlížejte kolem sebe, podezřelým lokalitám a zapadlým uličkám se vyhýbejte. Lepší je nechodit zde sám. A už vůbec ne v noci. Zvláště obezřetní buďte v hlavním městě a poté na východním břehu řeky Demerara (v blízkosti vesnic Buxton, Friendship a Annandale) podél Temehri k dálnici do Lindenu. V pohraničních oblastech s Venezuelou a Surinamem, které jsou sporné se můžete dostat v některých případech do potíží. Například, pokud budete překračovat hranici ze Surinamu, musíte využít oficiálních trajektů. Jiná cesta je nezákonná.

V souvislosti se spory ohledně území, je problematická už cesta do Guyany. Do jejího hlavního města nelétají spoje z Prahy. Musíte si tedy vybrat jednu sousední zemi a poté hranici překročit po zemi nebo přeletět. Z Venezuely neexistuje žádný hraniční přechod. Nejčastěji se tedy cestovatelé do Guyany dostávají z Brazílie.

Přírodní katastrofy

Pobřeží Guyany je na severu pod hladinou moře. V období dešťů jsou zde proto často rozsáhlé záplavy.

Na co si dát v Guyaně pozor?

Guyana je bývalou britskou kolonií, a tak jedním z pozůstatků kolonialistů je řízení auta vlevo. Myslete na to nejen, pokud usednete za volant ale i jako chodec. Morálka na Guyanských cestách je velmi uvolněná, pravidla zde místní moc nedodržují. Cesty jsou navíc ve velmi špatném stavu a do některých částí země ani nevedou. Další věcí, na kterou si dejte v Guyaně pozor, jsou drogy. Bují zde obchod s drogami a pokud byste je drželi, nebo pašovali, hrozí vám vysoké tresty ve věznicích ve velmi špatných podmínkách. Může se vám také stát, že vám někdo nabídne, že vám zaplatí cestu, pokud pro něj něco převezete. Na takové nabídky nikdy nepřistupujte.

Postoj k alkoholu

Alkohol můžete pít v Guyaně některý od 16, jiný od 18 let. Nesmíte po požití alkoholu sednout za volant. Oblíbeným nápojem je zde rum. Místní ale nejvíce pijí různé likéry a alkoholické nápoje vyráběné doma.

Důležité kontakty

Policie 911

Záchranná služba 913

Velvyslanectví České republiky ve městě Brasília, které spravuje i Guyanu

Embaixada da República Tcheca

SES 805, Lote 21A, Via L3 Sul, Asa Sul

CEP 70200-901, Brasília – DF

Brazílie

Tel: +55 61 3242 7785

E-mail: brasilia@embassy.mzv.cz