Časté otázky cestovatelů do Guyany | cKlub.cz
Jižní Amerika

Časté otázky cestovatelů do Guyany

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Ano. V Guyaně můžete na mnoho místech platit dolary, pokud je máte s sebou v hotovosti.
Dá se platit eurem?
Euro není příliš výhodnou měnou pro Guyanu. Přivezte do země spíše dolary, ty nebude problém směnit ani použít k placení.
Dá se domluvit anglicky?
Ano. Guyana je součástí Commonwealthu a angličtina je její úřední jazyk. Místní jím opravdu mluví, jen někdy přidávají do jazyka některé slangové výrazy z černošských komunit. I tak je pro nás jejich angličtina srozumitelná.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Meziměstská doprava po Guyaně je složitá. Do vnitrozemí vede málo cest a jsou ve špatném stavu. Některé jsou sjízdné jen v některou část roku a je třeba mít terénní vůz. Do severní části země nevedou dokonce cesty žádné. Dopravní tepnou země je řeka Essequibo, která vede skrze zemi a je možné se po ní plavit celý rok. Ve městech jezdí minibusy, ale jsou velmi často porouchané. Nejlepší způsob dopravy ve městě je vzít si tedy klasické taxi.
Jaká je dostupnost internetu v Guyaně?
Ve městech na pobřeží internet funguje. V hotelech se můžete připojit na Wi-Fi, nebo si pořídit sim kartu s daty. Dále od měst už je spíše divočina než signál.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Spojení Praha – Georgetown nenajdete. Budete muset letět do jednoho ze sousedních států. Letět můžete do brazilského města Macapá. Let tam trvá průměrně 20–25 hodin. Pokud zvolíte Surinam, let do jeho hlavního města Paramaribo trvá 15 hodin.