Časté otázky cestovatelů do Jižního Súdánu | cKlub.cz
Afrika

Časté otázky cestovatelů do Jižního Súdánu

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Americký dolar je ideální měnou především k výměně peněz za jihosúdánskou libru. Jen výjimečně budete moci upotřebit americké dolary také k přímé platbě. Bude to ale s méně výhodným kurzem, než když peníze vyměníte ve směnárně.
Dá se platit eurem?
Euro nepatří mezi měny ideální k platbě na území Jižního Súdánu. Maximálně za něj získáte jihosúdánskou libru. S tou pak můžete platit kdekoliv. Mnohem lepší jsou k výměně ale americké dolary.
Dá se domluvit anglicky?
Angličtina je hlavním jazykem v Jižním Súdánu, takže byste se s ní měli domluvit na většině hlavních míst. V odlehlejších oblastech se setkáte spíše s domorodými jazyky a někdy dokonce i s arabštinou.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Vzhledem k nebezpečí na území Jižního Súdánu není doporučeno cestovat bez jakéhokoliv doprovodu. I přesto se zmíníte o všech dostupných variantách přepravy, které jsou v zemi možné, avšak nebezpečné, protože hrozí teroristický útok nebo přepadení. V Jižním Súdánu se nachází asi 248 kilometrů jednokolejné železniční trati. Hlavní silniční tahy jsou asfaltového a štěrkového charakteru. Pokud se však vzdálíte od velkých měst, narazíte na spoustu prašných cest, k jejichž projetí je ideálně zapotřebí vozidlo s pohonem všech čtyř kol. Většina cest je tedy nezpevněna. Ve velkých městech funguje veřejná doprava, a hlavně taxi služby. Vyplatí se usedat pouze do ověřených taxíků hotelů, kde máte jistotu větší bezpečnosti. K přepravě jsou využívány i některé úseky řeky Nil.
Jaká je dostupnost internetu v Jižním Súdánu?
V Jižním Súdánu byl do mnoha velkých měst zaveden internet, takže jej budete mít v omezenější a pomalejší verzi k dispozici. A to hlavně v lepších hotelích nebo internetových kavárnách. Mimo města fungují především tamní mobilní operátoři. Český roaming by se vám z pohledu datových služeb rozhodně nevyplatil.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Délka letu z letiště Václava Havla do Jižního Súdánu se různí podle toho, kolik mezipřistání absolvujete. Obvykle je to kolem 10 až 15 hodin.