Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Afrika

Jižní Súdán: průvodce

0°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SS flag

Jižní Súdán

Hodnocení průvodce: 6.7

Jižní Súdán je jednou z nejnovějších afrických zemí. Vznikl v roce 2011 oddělením od Súdánu. Je třeba ale podotknout, že tento proces byl doprovázen nejrůznějšími válečnými konflikty za svobodu. Od prosince 2013 v zemi bují občanské nepokoje, takže aktuálně je tato destinace pro turisty značně nedostupnou a nebezpečnou. A to především po obnově bojů v roce 2016. Dovolená v Jižním Súdánů tak nepřipadá v úvahu. Podepisuje se na tom také fakt, že jde o jednu z nejchudších zemí světa. Až tato doba pomine a dojde k ustálení vnitrostátní situace, půjde o ideální místo pro návštěvu. Dokazují to překrásné a rozlehlé národní parky plné zeleně a bohaté domorodé skupiny obyvatel. Jižní Súdán se jednou určitě dočká svého náležitého rozkvětu a otevře se světu.

Mapa Jižního Súdánu prozrazuje, že jde vnitrozemský stát nacházející se na severovýchodě Afriky. Země sousedí s Keňou, Súdánem, Etiopií, Středoafrickou republikou, Demokratickou republikou Kongo a Ugandou. Z geografického pohledu patří k významným dominantám země například řeka Bahr el-Ghazal, hřebeny Dongotona, pohoří Džabal Hadíd a Bílý Nil. Nejvyšším vrcholem Jižního Súdánu je hora Kinyeti se svou výškou 3 187 metrů nad mořem.

Co navštívit v Jižním Súdánu

Současná politická situace vám neumožňuje realizovat moc aktivit na území Jižního Súdánu. V okamžiku, kdy se vše ustálí, budou mezi turistky jednoznačně vést návštěvy místních kmenů a poznávání jejich kultur, tradic a zvyklostí. Po rozmachu turismu v Jižním Súdánu dojde určitě k rozvoji národních parků v zemi. Ty se totiž stanou další vyhledávanou aktivitou. Jízdy v terénních vozech překrásnou přírodou plné rozmanité fauny a flóry.

Mezi naprosté skvosty Jižního Súdánu patří Národní park Boma a Badigalo. Právě na těchto místech budete schopni pozorovat spoustu volně žijících zvířat, od antilop, přes žirafy, až po divoké psovité hyeny. Ne nadarmo je Jižní Súdán označován jako neobjevený poklad afrického kontinentu. Dokazuje to například velká bažinatá oblast Sudd. Tam převládají sloni, hodně migrujícího ptactva, hroši a krokodýli. K velkým přírodním skvostům lze zařadit i Bílý Nil neboli Bahr Al Jabal, což je monumentální řeka s bujarým životem. Místní pamětihodnosti a zajímavosti lze zpozorovat ve městě Džuba nebo v lokalitě Ramciel. Kulturní zážitky a safari na vás však bude čekat až poté, co se v Jižním Súdánu ustálí situace a dojde k rozvoji turismu.

Místní kuchyně

V Jižním Súdánu aktuálně vládne velký hladomor a spousta lidí v odlehlejších vesnicích nemá co jíst. Když ale okusíte tamní pokrmy, určitě si pochutnáte. Tradiční jídla vznikají ze surovin, jakými jsou kukuřice, čirok, pšeničné proso, gurassa, ale také zelenina, ovoce, sladké brambory, maso a ryby. Ochutnat můžete například kašovité fazole Ful, listovou zeleninu Kudra, čočku Daal nebo sezamovou omáčku Simsim. Z masa jednoznačně vede skopové a kozí. Velice často je připravováno procesem dušení a v kombinaci s arašídovou omáčkou. Výjimkou není maso sušené a uzené. Pochutnat si na něm můžete třeba v guláši zvaném Kajaiku.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
6.6Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce