Burundi - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Afrika

Burundi: průvodce

24°C
Aktuálně
25°C
Průměrně

Burundi

Hodnocení průvodce: 6.6

V Burundi můžete obdivovat divokou africkou přírodu, nebo nezkrotné vysoké vodopády. Můžete tam bohužel narazit i na divoké nepokoje nebo na nezkrotné rebelské skupiny. Burundi už mnoho let sužují povstání a chaos. V minulosti jej provázela občanská válka a neshody mezi dvěma hlavními kmeny Hutu a Tutsiu. Před několika lety se zvedla vlna nepokojů kvůli třetí kandidatuře prezidenta, která je oficiálně nemožná. Do dnešního dne není v zemi klid a stále se objevují případy vraždění a bojů. Statisíce Burunďanů ze země prchají a Ministerstvo zahraničí České republiky doporučuje i svým krajanům se této zemi nyní vyhnout.

Burundi je malá africká země mezi velikány. Ze západu ji obklopuje Demokratická republika Kongo a z východu Tanzanie. Na severu sousedí ještě s Rwandou, se kterou toho má mnoho společného. Mimo jiné právě nepokoje mezi jejich dvěma kmeny. Burundi leží u úchvatného jezera Tanganika. Přímo na jeho břehu naleznete i hlavní město Bujumbura. Můžete si tak i ve vnitrozemském státu užívat pláží nebo výhledu na téměř nekonečnou vodní hladinu. Burundská příroda je neustále zelená a poskytuje útočiště mnoha africkým druhům zvířat. Je to sice malá země, má ale velkou historii a zvládá bohužel i velké problémy.

Co navštívit v Burundi

Hlavním lákadlem jsou v Burundi národní parky. Pokud se do některého z nich vydáte, nebude ničím neobvyklým, že potkáte hrochy, jak se napájí při západu slunce nebo třeba antilopy a vzácné ptáky. Do africké přírody se můžete vydat i na track. Příroda zde skrývá také mnohé vodopády. Pokud bude v zemi zrovna klid, můžete zde poznávat africkou kulturu a nasávat všechny ty odlišnosti. V hlavním městě tyto poznatky doplníte v muzeích.

Vyhledávanými národními parky jsou Parc National de la Rurubu nebo Parc National de la Kibira. Park Rurubu je největším národním parkem a milovníci trekingu se zde mohou vydat na výšlap. V parku Kibura se zase prohání šimpanzi a další druhy opic. Dalším oblíbeným parkem je park Rusizi. Tam máte možnost spatřit hrochy ve volné přírodě. Sílu vody můžete pocítit u vodopádu Karera. Najdete jej poblíž města Rutana. Stojí za návštěvu hlavně v období dešťů. Hlavní město Burundi také skrývá několik památek, které připomínají historii země. Je zde například monument věnovaný cestovatelům Livingstonovi a Stanleymu. Stojí na místě, kde se tito dva údajně setkali. Další památkou je také monument de’l Unité s výhledem na celé město.

Místní kuchyně

Burunďané většinou jedí jídlo, které dokáží sami vypěstovat nebo jej seženou ve svém okolí. Důležitou složkou jídla jsou tedy fazole. Poté různé obiloviny a exotické ovoce, kterému se zde daří. Maso v Burundi jedí mnohem méně než Evropané, je v jídlech spíše výjimečné. V oblastech blízko vody je součástí kuchyně rybí maso. Typickým pokrmem je například ibiharage. Jsou to dušené fazole s čili a cibulí. Jedním z jídel s masem je boko boko harees, což je kuřecí s bulgurem, cibulí a kurkumou. Pokud si Burunďané opečou rybu na otevřeném ohni a podávají ji s rajčatovou a cibulovou omáčkou, nazývají to mukéké. Místí si zde také vyrábí vlastní nápoje. Jedním takovým je například urwarwa. Je to banánové víno, které se pije při slavnostních příležitostech.

Afrika - další destinace

9.3Výjimečné
7.7Dobré
8.5Skvělé
9.5Výjimečné
8.5Skvělé
Demokratická republika Kongo
Demokratická republika Kongo: průvodce
6.5Dobré
Středoafrická republika
Středoafrická republika: průvodce