Evropa

Časté otázky cestovatelů do Lotyšska

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Platba dolarem není v Lotyšsku obvyklá. Jednodušší bude směnit dolary za eura.
Dá se platit eurem?
Ano. Euro je oficiální měna země. Lotyšsko přijalo euro v roce 2014.
Dá se domluvit anglicky?
Ve Lotyšsku mluví anglicky většina mladších lidí. U starší generace je s angličtinou větší problém. Ve věku, kdy se ji dnes učíme my, oni vyrůstali v sovětském svazu. S ruštinou byste u nich tedy pochodili spíše. Více jsou na angličtinu zvyklí také ve velkých městech. S angličtinou je to tedy v Lotyšsku podobně jako v České republice.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Pro dopravu mezi městy můžete využít autobusy, vlaky nebo si půjčit auto. Pokud vsadíte na autobus, na dálkových trasách jezdí moderní klimatizované vozy. Vlaky jsou zde v mnohem horším stavu. Železnice má často zpoždění a vlaky jsou pomalé. Pokud se rozhodnete půjčit si auto, musíte počítat s tím, že v Lotyšsku naprosto chybí dálnice. Mají zde ale celkem kvalitní rychlostní silnice. Když sjedete z velkého tahu, budou na vás čekat malé asfaltové cesty, které jsou ale ve velmi špatném stavu. Existuje zde ještě jeden specifický druh dopravy, tzv. Maršrutky. Jde o sdílené taxi dodávky, které rozváží z velkých měst do malých vesniček. Jejich jízdní řády nejsou moc dostupné, nejlepší je se zeptat místních. Pro dopravu ve městech můžete využít MHD. Funguje většinou dobře. Autobusy jezdí na čas a tam, kam mají.
Jaká je dostupnost internetu v Lotyšsku?
Internet je v zemi dostatečně dostupný. Můžete využít Wi-Fi v hotelech nebo na veřejných místech, nebo si zakoupit sim kartu s internetem. Občané Evropské unie také mohou využívat svá mobilní data stejně jako doma bez omezení.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Z pražského letiště můžete letět přímo, a proto doba lety vyjde průměrně na 2 hodiny.

Oblíbené hotely: Lotyšsko

 • Riga a Tallin
  Lotyšsko - Riga
 • od 5 999 Kč
  Pohádkový advent v Pobaltí
  Lotyšsko - Riga
 • od 7 399 Kč
  Hlavní města Pobaltí a Helsinky
  Lotyšsko - Riga