Bezpečnost v Uzbekistánu - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Asie

Bezpečnost v Uzbekistánu

Je Uzbekistán bezpečný?

Uzbekistán je nyní poměrně klidná země s nízkou kriminalitou. Nicméně vzhledem k některým událostem v minulosti je doporučeno registrovat se před cestou do systému DROZD – Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí a dodržovat určité bezpečnostní zásady. Nechoďte v noci nikam sami a vyhněte se opuštěným uličkám. Mějte u sebe vždy cestovní pas a vízum nebo alespoň jejich kopie. Imigrační pravidla jsou v Uzbekistánu velmi přísná.

Přírodní katastrofy

Žádné přírodní katastrofy nejsou v Uzbekistán časté. V 60. letech městem Taškent otřáslo ničivé zemětřesní, ale otřesy tam nejsou na denním pořádku. V zemi se také nachází vysychající Aralské jezero, které mění krajinu ve svém okolí a ovlivňuje tak klima této oblasti. Napomáhá vzniku pouští a celkově tak zemi otepluje.

Na co si dát v Uzbekistánu pozor?

Uzbekistán je muslimská země, a proto nezapomeňte na respekt k náboženským pravidlům. Ženy by zde neměly chodit příliš odhalené. Na některých veřejných místech byste se mohli setkat se zákazem fotografování, tak jej respektujte. Pozor si dejte také na drogy. Jakýkoli kontakt s nimi je velmi tvrdě trestán. Velké pokuty můžete dostat také za porušování imigračních pravidel. Nepodceňujte je a mějte u sebe potřebné doklady. Pokud máte povinnost se hlásit nebo bydlet v hotelu, neporušujte tato ustanovení.

Postoj k alkoholu

Islám alkohol zakazuje, ale v Uzbekistánu jsou pravidla volnější než v jiných muslimských zemích. Pouze na některých místech je zakázáno pít alkohol na veřejných místech. Kupovat a pít alkohol smíte až od 20 let. Za volant pod vlivem usednout nesmíte.

Důležité kontakty

hasiči 101

policie 102

záchranná služba 103

havárie plynu 104

Nemocnice

Nemocnice v Taškentu

38 Sarikulskaya street, Taškent

Tel: +998 71 291 0142, 291 0726

Web: http://www.tashclinic.org,

Akfa Medline Medical Centre

Kichik Khalqa yuli 5A, Almazar district, Taškent

Tel: +998 71 203 30 03

Web: http://www.akfamedline.uz/en/

Vitamed Š. Rustaveli 109A, Taškent

Tel: +998 71 129 81 81, 82

Web: http://vitamed.uz/

Oblíbené hotely: Uzbekistán

  • Uzbekistán – perly Hedvábné stezky
    Uzbekistán - Uzbekistán