Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Nejlepší turistické trasy na Vysočině

Nejlepší turistické trasy na Vysočině

Když se řekne Vysočina, každý si představí kopce a bude mít pravdu. Tento malebný kraj ležící na pomezí Čech a Moravy je plný právě kopců, vesniček, rybníků, lomů, ale i skal. Vysočina je vyhledávána cyklisty i turisty, neboť nabízí nespočet tras, které stojí za to obdivovat. 

Po stopách opatů a rabínů v Třebíči

Třebíč je krásné historické město mezi Jihlavou a Brnem, které rozhodně stojí za to navštívit. Naučná stezka Po stopách opatů a rabínů vás provede po všech památkách UNESCO, které v Třebíčí jsou. Propojuje nejen baziliku sv. Prokopa a židovskou čtvrť a hřbitov, ale i mnoho dalších. Na své si přijdou i děti, které mohou sbírat razítka v infocentrech a na konci dostat malou odměnu. 

Trasa začíná na Karlově náměstí a má 3 km a je jen mírně převýšena, takže ji můžete projet i s kočárkem. Do Třebíče se dostanete vlakem či autobusem. 

Údolí řeky Doubravy 

Nedaleko Chotěboře v chráněné krajiné oblasti Železné hory protéká řeka Doubrava. Kaňon řeky připomíná velké kaňony ve světě. Řeka si zde vyrazila cestu mezi skálami, kterou zakončila vodopádem. Po cestě můžeme vyjít k rulovým skalám zvané Koukalky či ke kapli sv. Anny odkud je nádherný výhled na Železné Hory. 

Přírodní rezervací Údolí Doubravy vede naučná stezka jen 5 km dlouhá s převýšením 83 m. Trasu začneme v Bílku a pokračujeme po červené. Trasa není fyzicky náročná, ale jde se po kamenech, které mohou být kluzké. Můžeme jít i v opačném směru přímo z Chotěboře, kam jede vlak. 

Stvořidla a vrch Melechov

Nedaleko Světlé nad Sázavou se nachází řeka Sázava a její část zvaná Stvořidla. Řeka plná kamenů, peřejí a meandrů je oblíbená nejen u vodáků, ale i u rodin a turistů, protože procházka kolem ní je opravdu kouzelná. V horkých dnech je výborná na ochlazení nebo jen na posedávání na rozesetých kamenech. Po cestě si můžeme udělat odbočku na Čertův kámen nebo na Foglarovu Sluneční zátoku.

13 km dlouhá trasa začne na vlakové zastávce Smrčné odkud se vydáme po červené směrem ke kempu Stvořidla, kde se v sezóně můžeme občerstvit. Za kempem odbočíme hned nahoru a pokračujeme po žluté přes Dobrovítovu Lhotu směrem k vrchu a tvrzi Melechov. Po návštěvě Melechova pokračujeme po zelené na rozcestí Rohule a odtud po modré zpět k vlaku. Vrch má 712 m.n.m. a je třeba počítat s převýšením. 

Žďárské vrchy 

Chráněná krajinná oblast Ždárské vrchy je jednou z mála nedotčených oblastí v u nás. Nabízí velké množství turistických tras, takže na své si přijde opravdu každý. Velkým lákadlem jsou ale skály. Nejvyšším bodem je Devět skal (836 m.n.m.) na které zvládne vylézt i dítě. Pokud vás láká opravdové horolezení, tak se vydejte na Čtyři palice. 

Ubytovat se můžete v penzionech a navštívit všechny kouty tohoto nádherného kusu země. Pokud máte jen den, jedete vlakem a chcete si dát do těla, pak se nabízí 18,5 km dlouhá trasa, která vás provede Žďárskými vrchy včetně Devíti skal i Čtyř palic. Trasa začíná v Herálci odkud se dáte po zelené až dojdete do obce Křižánky, kde dále pokračujete po modré až ke Čtyřem palicím. Cesta zpátky vede po modré, na které nemineme Bílou skálu a Devět skal. Nakonec se napojíme opět na zelenou a dojdeme zpět do Herálce.

Vysočina nabízí další stovky míst, která stojí za to navštívit. Od Telče přes Zelenou Horu až po Českomoravskou vrchovinu. Jak jednou prezident, když mluvil o Vysočině, citoval básníka Halase: „A kdyby mně jen oči pro pláč zbyly, já se tam třebas i poslepu vrátím.“

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.