Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Nejlepší turistické trasy Ústeckého kraje
Zdroj: Pixabay

Nejlepší turistické trasy Ústeckého kraje

Pokud nevíte, kam vyrazit za přírodou, tak nejlepší volbou bude Ústecký kraj. Rozlehlá příroda Českého Švýcarska, ferraty, soutěsky, horu, na kterou vystoupal praotec Čech i historická místa, to vše naleznete na severu Čech.

Pravčická brána a soutěsky

Pravčická brána a celkově České Švýcarsko je místo, které by měl navštívit každý. Skály, rozhlehlé lesy a krásné vyhlídky vás při cestě k Pravčické bráně určitě neminou. Krásný zážitek vám dopřeje i plavba na loďkách v Tiché (Edmundově) a Divoké soutěsce. 

Cestu můžete začít v Jetřichovicích a vydat se směrem k vyhlídkám jako například Mariina skála. Po cestě jich ale narazíte na několik. Pokračujete až k loupežnickému hradu Šaunštejn a odtud už vede červená přes Mezní Louku až po Pravčickou bránu a Sokolí hnízdo. Trasa je to velmi oblíbená a počítejte u Pravčické brány s větším množstvím lidí. Vstup k bráně je 75 Kč pro dospělé a 25 Kč pro děti, studenty a důchodce.  Po 2,5 kilometrech najdete zastávku autobusu Hřensko – Pravčická brána ze které se dostanete zpět do Jetřichovic. Pokud máte stále energii, tak pokračujte dál až dojdete do Hřenska, kde se můžete občerstvit. Z Hřenska se vydáte podél řeky Kamenice, kde na vás budou čekat dva přívozy. Za pár korun proplujete soutěskami a uvidíte i vodopád. Na autobus pak můžete nastoupit v obci Mezná. 

Růžový vrch

Byla by škoda z Českého Švýcarska jet tak rychle pryč, když je tak krásné. Proč nezkusit ještě jednu trasu, která také začíná v Jetřichovicích a končí ve staré známé Mezné. Tentokrát ale půjdeme po růžové.

Trasa začíná u Jetřichovického Starého mlýna odkud se vydáme po žluté až po Dolský mlýn, kde vyměníme žlutou za modrou, kde budeme muset trochu zabrat, protože nás strmé stoupání přivede na rozcestí, kde si udělejte odbočku ke Kamenické vyhlídce. Vraťte se na rozcestí a pokračujte stále po modré, která vás dovede až k Růžovému vrchu. Pod vrcholem už se můžete napojit na žlutou, která vede až do obce Růžová, kterou pouze projdete a pokračujete dalším klesáním a stoupáním až do Mezné. Trasa má asi 10 km a bude krásným završením vaší dovolené v Českém Švýcarsku.

Za výhledem z Milešovky

Milešovka, nejvyšší hora českého středohoří má 837 m.n.m.. Výhledy jsou z ní opravdu dechberoucí, a proto jsou právem označovány za nejkrásnější výhledy v Česku. Zároveň její vrchol má nejvyšší průměrnou rychlost větru u nás, takže se připravte, že nahoře bude pořádně větrno. Můžete se těšit i na rozhlednu a meteorologickou observatoř. 

Výstup na Milešovku je možný hned z několika míst, ale vždy počítejte s prudkým stoupáním. Můžete se vydat z Milešova po červené trase s převýšením 457 m, nebo z vesnice Bílka, kde je převýšení menší. Obě trasy mají kolem 3 km a zaberou vám asi 2 hodiny. Pokud si chcete dát do těla, vyjděte po modré z Velemína. 5 km dlouhá trasa vám zabere asi 2,5 hodiny a počítejte s převýšením 544 m. Za ten výhled však tyto náročné cesty stojí. 

Děčínský sněžník

Nedaleko Děčína se nachází nejvyšší stolová hora v Česku – Děčínský sněžník z jejíhož vrcholu dohlédnete do Českosaského Švýcarska, Českého středohoří a uvidíte dokonce i Ještěd a Říp.

Výstup začíná u Tyršova mostu přímo v Děčíně odkud nás červená značka povede až k vrcholu Sněžníku. Po cestě mineme zoo, Pastýřskou stěnu, z které je krásný výhled na Děčín a zámek. Po několika dalších vyhlídkách dojdeme přes Koňskou hlavu až na samotný vrchol Sněžníku. Po pokochání se okolím se vrátíme k rozcestníku "Pod Koňskou hlavou" odkud nás zelená povede přes Čertovy vody zpět do Děčína. Trasa je asi 25 km dlouhá a poměrně náročná, proto vyrazte už ráno a nezapomeňte na svačinku. 

Když už budete v Ústeckém kraji a chce zažít i trochu dobrodružství, tak si zajeďte do Děčína vyzkoušet místní via ferraty. Jak vidíte, tak sever Čech nabízí opravdu krásná místa k prozkoumání za kterými se budete rádi vracet.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.