Česko z ptačí perspektivy – nejkrásnější rozhledny Zlínského kraje

Pokračování série Česko z ptačí perspektivy tentokrát přináší nejkrásnější rozhledny Zlínského kraje. Namíchali jsme pro vás koktejl vyhlídek všeho druhu. Od tradičních klidně i sto roků starých až po nejnovější výkřiky moderní architektury. Rozhledny, ze kterých jsou ty nejkrásnější výhledy, ale i takové, na které je radost pohledět. Vyrazte je prozkoumat všechny a vyberte tu nejlepší z nejlepších.

Jurkovičova rozhledna

Stavba jako z pohádky. Tou je Jurkovičova rozhledna. Na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm reprezentuje tradiční lidovou architekturu, která se vyznačuje bohatou zdobností a uchvacuje nás dodnes.

Stavba byla dokončena v roce 2012, přestože její návrh vznikl již v roce 1896. Stál za ním známý architekt Dušan Jurkovič, který ve své době na stavbu nezískal dostatek finančních prostředků. Stavba takové rozhledny totiž není žádná levná záležitost. Ta Jurkovičova vyšla na 12 milionů korun. Zajímavostí a dnes již naprostou raritou je způsob výstavby. Veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů. 

Rozhledna se tyčí nad Valašskou dědinou a poskytuje nádherné výhledy na okolní obce a samotný Rožnov.

Otevřeno:

 • od 15. května do 15. října: denně
 • duben a zbytek října: o víkendech a státních svátcích
 • mimo hlavní sezónu: v období adventu a vánočních svátků. 

Vstupné:

 • dospělí: 40 Kč
 • děti/studenti/senioři: 20 Kč
 • děti do 6 let: zdarma
 • rodinné (rodiče + max. 4 děti): 80 Kč

Rozhledna Salaš

Rozhlednu Salaš můžeme označit spíše za futuristický architektonický kousek. Jeden ji přirovnává k obřímu louskáčku, druhý zas k nadpozemsky velkým instalatérským kleštím a třetí klidně i k robotu ze sci-fi filmu. Ve skutečnosti jde o dvě sedmičky zaklenuté do sebe. Každá z nich má vlastní vyhlídkovou plošinu – v 15 metrech a ve 20 metrech. Z obou se vám naskytnou krásné výhledy na pohoří Chříbů a z vyšší plošiny dohlédnete i na kostelní věž Velehradu.

Rozhledna vyrostla nedaleko obce Salaš na Jezuitském kopci v roce 2015. Na své náklady a na svém pozemku ji nechal postavit pan Loucký podle návrhu architektů Jana Smékala a Tomáše Huytra.

Otevřeno:

 • celoročně

Vstupné:

 • zdarma

Rozhledna Kelčský Javorník 

Zdroj: https://www.facebook.com/Rozhledna-Kel%C4%8Dsk%C3%BD-Javorn%C3%ADk-1511984342445917/photos

Zdá se, že inspirace architektů rozhleden nezná mezí. V tomto případě se z hvozdů Hostýnských vrchů tyčí cosi, co připomíná obří tkalcovský člunek. 

Ještě v 70. letech zde lidé nadšeně navštěvovali třípatrovou geodetickou věž. Ta však v průběhu 80. let začala chátrat a výstup do jejích vyšších pater byl skutečně na vlastní nebezpečí. Jelikož šlo o větší adrenalin, než většina návštěvníků českých rozhleden snese, v roce 1997 věž zmizela nadobro. O necelých 20 let později (v roce 2015) zde vyrostl, dnes tak opěvovaný, Kelčský Javorník.

Podle některých názorů jde o nejkrásnější rozhlednu na Moravě. Architektonický návrh ing. Ondreje Balážika a architektky Marty Balážikové je velmi zdařilý. Rozhledna značně převyšuje okolní stromy, takže krásným výhledům nic nebrání. Kelčskému Javorníku zkrátka nejde nic vytknout. Inu, přesvědčte se sami.

Otevřeno:

 • celoročně

Vstupné:

 • zdarma

Hostýn

Svatý Hostýn je národní kulturní památkou a významným poutním místem na Moravě. Proto by jeho nedaleká rozhledna neměla na našem seznamu chybět. 

Ve skutečnosti se rozhledna jmenuje podle císaře Františka Josefa I., který podepsal její zakládající listinu a požehnal základnímu kameni. 

Rozhledna zde stojí již od roku 1898. Už v roce 1915 ale musela být z bezpečnostních důvodů snížena. Přesto vyhlídková plošina ve 12 metrech poskytuje krásné výhledy na Bystřici pod Hostýnem, Svatý Kopeček u Olomouce, Jeseníky, Zlín nebo Hranice na Moravě. Za příznivého počasí lze dohlédnout až na Pálavu nebo ke slovenským Tatrám. 

Otevřeno:

 • červenec – srpen: denně od 8:30 do 16:30
 • květen, červen a září: o víkendech
 • mimo provozní dobu lze domluvit návštěvu v kanceláři Matice svatohostýnské

Vstupné:

 • základní: 40 Kč
 • snížené: 25 Kč

Rozhledna Maruška  

Zdroj: wikipedia.org; autor foto: Miroslav Bělík

Pouhých 16 metrů měří rozhledna Maruška u obce Hošťálková. Naši pozornost si vysloužila díky své jedinečné architektuře ve valašském stylu, za kterou stojí Antonín Závada. 

Zajímavostí je, že stavbu zhotovili hošťálkovští řemeslníci za použití dřeva z místních lesů. 

Ač jde o rozhlednu malou, 12 metrů vysoká plošina nabízí krásné výhledy do všech světových stran. Zmíníme panorama Hostýnských a Vizovických vrchů, Javorníků nebo Moravskoslezských Karpat. Pokud počasí dá, objeví se vám na obzoru i Nízké Tatry.

Otevřeno:

 • celoročně

Vstupné:

 • zdarma

Rozhledna Čartak (Súkenická)

Rozhledna Čartak, někdy zvaná také Súkenická, je železobetonová věž s dřevěným obložením poblíž hraničního přechodu Bumbálka. Jejím hlavním posláním je sloužit jako telekomunikační stožár. Mezi návštěvníky Beskyd je ale oblíbená díky osmiboké vyhlídkové plošině poskytující nádherný kruhový výhled. 

Sama rozhledna stojí v nadmořské výšce 952 metrů, vyhlídková plošina pak ve výšce 26 metrů. Díky tomu odsud spatříte například Javorníky, Radhošťský hřeben, Beskydy, Lysou horu, Malou a Velkou Fatru nebo Západní Tatry.

Otevřeno:

 • jaro - podzim: denně od 9:30 do 12:30 a od 13:30 do 16:30
 • bude-li zavřeno, klíč vám vypůjčí v 200 metrů vzdáleném hotelu Súkenická
 • zima: zavřeno

Vstupné:

 • 10 Kč
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.