Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Cestování v těhotenství: Jaká hrozí rizika a jak je to s cestovním pojištěním?

Cestování v těhotenství: Jaká hrozí rizika a jak je to s cestovním pojištěním?

Je pravdou, že těhotenství není nemoc. Vyrážíte-li ale v požehnaném stavu na dovolenou, je dobré zvážit veškerá pro a proti. Zohlednit musíte dobu i délku vaší cesty, způsob přepravy, cílovou destinaci a především váš aktuální zdravotní stav. 

Dovolenou v těhotenství dobře naplánujte:

 • zvolte destinaci, kde je lékařská péče na dosah,
 • vyberte dobrou leteckou společnost,
 • proveďte online check-in a zarezervujte si sedadlo v letadle,
 • na cestu se připravte a dodržujte lékařská doporučení,
 • sjednejte si cestovní pojištění.

Jaká hrozí rizika těhotným ženám při létání?

Těhotné by se měly před každou zahraniční dovolenou poradit se svým lékařem. Ten cestu doporučí mezi 15. a 30. týdnem těhotenství. 

Proč? 

V prvním trimestru je riziko samovolného potratu a v potaz je dobré brát i častou nevolnost. Naopak poslední dva měsíce se ženy obvykle potýkají s oteklými nohami, kterým dlouhá cesta moc nepřidá. Nemluvě o tom, že v pozdějším stádiu těhotenství hrozí riziko:

 • předčasného porodu,
 • plicní embolie,
 • předčasný odtok plodové vody.

Pozor, aerolinie vás nemusí pustit do letadla!

Některé letecké společnosti vás v pokročilém těhotenství ani nemusí pustit na palubu letadla. U žen v 28. až 36. týdnu vyžaduje většina přepravců lékařské potvrzení o zdravotním stavu, po 36. týdnu vás už přepraví jen málokteré aerolinie.

Jak si usnadnit cestování v těhotenství?

Pokud na dovolenou letíte:

 • volte sedadlo v uličce a nedaleko toalet, 
 • připravte si vlastní jídlo, po kterém víte, že vám nebude špatně,
 • je-li to možné, nescestujte sama.

Vyrážíte-li na dovolenou autem, pak zapomeňte na veškeré přípravky proti nevolnosti. Ty nejsou vhodné pro těhotné. Dobré je pořídit speciální držák na bezpečnostní pás, který ochrání miminko v případě nárazu. 

Některé ženy volí v těhotenství zájezd autobusem nebo vlakem. Zatímco druhá varianta je poměrně pohodlná, o té první se to říci nedá. Dobře zvažte, zda je pro vás tento způsob dopravy vhodný. Velmi rychle by se pro vás mohla cesta autobusem změnit v noční můru.

Pro těhotné je velmi důležité, aby se mohly v průběhu cesty projít, ať už po palubě letadla nebo po vlaku. Automobilem si můžete přestávky uzpůsobit vašim potřebám, v autobuse nikoliv.

Dokdy pojišťovny těhotné ženy ještě pojistí?

Těhotné ženy si mohou sjednat cestovní pojištění bez jakýchkoliv omezení do zhruba 24. týdne. Jakmile se ale nastávající maminka přehoupne přes tuto hranici, musí počítat s tím, že léčebné zákroky, které souvisí s těhotenstvím a porodem, pojišťovna neuhradí. 

Pokud si tedy žena zlomí nohu v 30. týdnu těhotenství, veškerá péče jde na bedra pojišťovny. Jestliže žena v 30. týdnu na dovolené předčasně porodí, musí si veškerou péči hradit ze svého.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.