Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Cestujete letadlem? Seznamte se s nejčastějšími pojmy, se kterými se setkáte na letišti

Cestujete letadlem? Seznamte se s nejčastějšími pojmy, se kterými se setkáte na letišti

I přestože cestování je čím dál oblíbenější disciplínou, je stále nespočet těch, kteří mají z letecké dovolené velký strach. Důvodem je neznalost a celá řada cizích pojmů, se kterými se člověk na letišti potká. Obavy ale nejsou na místě, pokud se budete řídit heslem: „Štěstí přeje připraveným.“ Pojďme se na pár základních pojmů podívat blíže.

Terminál - Budova letiště

Součástí letiště je obvykle několik budov neboli terminálů. Vždy je proto dobré vědět, z jakého terminálu poletíte. Ne všude lze mezi nimi snadno a rychle přecházet, na větších letištích je dokonce nutné použít pro přejezd hromadnou dopravu.

Check-in - Odbavení

Na digitální tabuli na letišti u svého letu zjistíte, u jaké přepážky budete odbaveni. Na této přepážce ukážete cestovní doklad a získáte palubní lístek. Součástí check-inu je také odbavení zavazadel.

Security check - Bezpečnostní kontrola

Po check-inu vás čeká bezpečnostní kontrola, která probíhá tak, že do umělohmotného boxu vložíte vše, co máte po kapsách a co je kovové (pásek, mobil, peněženka, šperky, ...), na pás vložíte také příruční zavazadlo a vy sami projdete bezpečnostním rámem.

Gate - Brána

Po bezpečnostní kontrole už je pouze vaší povinností najít si na digitální tabuli na základě vašeho letu číslo brány, což je místo, ze kterého nastupujete do letadla. Na tabuli se zároveň dozvíte, v kolik se gate otevírá.

Reservation confirmation - Rezervace letenky

Při online nákupu letenky získáte rezervaci. Jedná se o jakýsi souhrn informací, kde zjistíte, kam, za kolik a na jaké jméno letíte. Potvrzení je vhodné mít vytisknuté.

Fligh ticket - Letenka

S papírovou letenkou se dnes už téměř nesetkáte, v mnoha případech postačí předložit potvrzení rezervace, veškeré informace o vás a vašem letu jsou v systému aerolinek.

Boarding ticket/pass - Palubní lístek

Do letadla vás s rezervací a ani s letenkou nepustí, musíte mít palubní lístek, který získáte při check-inu. Pro jeho vydání budete potřebovat doklad totožnosti.

Tabule odletů a příletů

Na tabuli příletů a odletů se kromě pojmu Check-in setkáte s mnoha dalšími cizími výrazy, které je dobré znát. Pokud letíte na dovolenou, pak hledejte digitální tabuli s nápisem Departures, tedy s odlety, označení Arrivals znamená v překladu přílety. Co dál na digitální tabuli hledat?

  • Boarding time - Čas, kdy se otevírá vaše brána (gate).
  • Last call - Informace upozorňující na poslední možnost dostavit se k bráně.
  • Delayed - Údaj informující o zpoždění letu.
  • Cancelled - Údaj informující o zrušení letu.

Zavazadla

Ani zavazadla se neobejdou bez několika základních pojmů. O jakých byste měli mít povědomí?

  • Checked baggage/luggage - Odbavované zavazadlo
  • Cabin baggage/luggage - Příruční zavazadlo
  • Oversize baggage/luggage - Nadrozměrné zavazadlo
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.