Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Cestujte nalehko: Praktické tipy, jak si zabalit na víkendový pobyt ve městě minimum věcí

Cestujte nalehko: Praktické tipy, jak si zabalit na víkendový pobyt ve městě minimum věcí

Vždy, když se chystáte vyjet na několik dní či týdnů pryč na dovolenou, strávíte pravděpodobně hodně času přemýšlením o tom, co všechno byste si s sebou na cestu měli zabalit. Vzít si jen to nejnutnější je pro mnohé cestovatele obtížnou výzvou a často nakonec skončí s přeplněnými zavazadly plnými zbytečností. Jak se tomu vyhnout a cestovat nalehko?

Méně věcí, více zážitků

Cestování s minimem věcí se stává v posledních letech čím dál tím oblíbenější. S menším zavazadlem můžete ušetřit peníze při cestování letadlem, budete se snadněji a lehčeji pohybovat ve vlaku či autobuse a lehčí batoh či krosnu také ocení vaše záda. Navíc čím méně věcí, tím méně starostí, že se vám během cesty něco ztratí. Sepsali jsme proto pro vás několik užitečných tipů, které vám pomůžou efektivně si zabalit, aniž by vám to zabralo příliš času.

Co všechno ušetříte díky cestování nalehko?

 • místo v batohu, kufru či tašce
 • čas při balení (na cestě tam i při návratu domů
 • peníze za odbavení zavazadla
 • čas strávený na letišti, protože nemusíte k odbavení

Balení

 • Vyvarujte se věcí „pro všechny případy“: Dnes už se dá většina věcí sehnat všude po světě a mnohdy se vyplatí si některé nezbytnosti koupit až na místě. Zvažte tedy, co případně můžete sehnat i v zahraničí a nezabírejte si zbytečně místo v kufru.
 • Začněte s většími předměty: Jako první sbalte do kufru objemnější věci a mezery poté vyplňte menšími věcmi. Můžete například vyplnit vnitřek bot ponožkami a ušetřit tak místo.
 • Složte správně oblečení: Vyzkoušejte osvědčenou metodu skládání oblečení do jednoho „balíku“. Ušetříte tak spoustu místa a oblečení se vám navíc nezmačká. Podívejte se na návod, jak na tento snadný cestovatelský trik.
 • Nejtěžší oblečení si vezměte na sebe: Pokuste se vzít si na sebe co nejvíce vrstev oblečení, obzvláště to nejtěžší a které se těžko skládá.
 • Všechny věci si dejte na jednu hromadu: Když uvidíte, co všechno budete muset do kufru sbalit, dojde vám, zda jste si toho připravili zbytečně moc či zda se věci do zavazadla snadno vejdou.
 • Balte podle seznamu: Sepište si seznam věcí, o nichž si myslíte, že jsou pro vás důležité a na dovolené se bez nich při pochůzkách po památkách neobejdete. Postupně si poté položky odškrtávejte, abyste tak na nic důležitého nezapomněli.
 • Těžké věci uložte na dno zavazadla: Snadněji si tak zorganizujete v kufru umístění věcí a v případě potřeby nebudete muset lovit malé věci zapadlé pod těžkými předměty.

Co s sebou do města na památky?

Pokud se chystáte vyrazit za kulturou a památkami, v podstatě toho příliš nepotřebujete. Nejdůležitější pro vás bude zvolit vhodné oblečení, které na cestě opravdu využijete. Při výběru šatníku byste měli být střídmější a své outfity přizpůsobit i počasí, které v dané destinaci panuje.

Oblečení

Materiál: Na cestách dejte přednost syntetickým materiálům před bavlnou. Umělá vlákna totiž zaberou méně prostoru v zavazadle, navíc se Mnemačkají a po vyprání rychleji schnou.

Typ oblečení: Vyvarujte se stejných druhů oblečení, které pravděpodobně na dovolené stejně neunosíte. Vezměte si ideálně od každého něco: jedny džíny, tílko, triko, košile, svetr... Pokud strávíte v cizím městě či zemi více dní, můžete si oblečení jednoduše přeprat a ušetřit si místo v kufru.

Hygienické potřeby

Zvolte malé lahvičky: Přelijte svůj oblíbený šampon, kondicionér a sprchový gel do menších cestovních lahviček. Pokud letíte s příručním zavazadlem, maximální objem všech tekutin je 1 litr, přičemž jednotlivé lahvičky mohou mít nanejvýše 100 ml.

Vše dejte do průhledného sáčku: S tekutinami v příručním zavazadle je to poměrně složité a kromě toho, že je musíte rozlévat do 100ml lahviček, musí se všechny lahvičky ještě uzavřít do průhledného sáčku, který je nutno ze zavazadla vyndat při bezpečnostní kontrole.

TIP: U každé věci, kterou si budete dávat do kufru, batohu či krosny si položte otázku: Na co budu tohle potřebovat? Pokud hned nepřijdete s jasnou odpovědí a začátek věty začnete s kdyby... raději nechte danou věc doma. Výjimkou jsou ovšem léky a potřeby první pomoci.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.