Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko z ptačí perspektivy – nejkrásnější rozhledny Pardubického kraje

Česko z ptačí perspektivy – nejkrásnější rozhledny Pardubického kraje

Pardubický kraj patří k těm menším, zato ale opravdu rozmanitým. Polabskou nížinu střídá Kralický Sněžník, který bývá označován jako střecha Evropy. Na samotném Sněžníku ale žádnou rozhlednu nehledejte. Ty jsou rozeseté po okolí. Stačí si jen vybrat tu pravou, nebo je raději navštívit rovnou všechny.

Rozhledna Bára

V posledních několika letech nikdo nepostavil v české krajině více rozhleden než uznávaný architekt a urbanista Martin Rajniš. Jeho stavby se vyznačují netradičními tvary, které jsou ale za pomoci obvyklých materiálů citlivě zasazeny do okolní krajiny. Originálním vzhledem se může chlubit i rozhledna Bára, respektive Bára I. a II. 

Dvě sestry, které se nikdy nepotkaly. Bára I. byla slavnostně otevřena 21. června 2008, ale vydržela stát pouhé 4. dny. Ač má Rajniš silné větry a bouřky v oblibě, Bára I. na ně nebyla dostatečně připravená a první tornádo ji odneslo. Prohru vzápětí vystřídalo nadšení z nové stavby a 3. září 2009 byla zpřístupněna Bára II. Ta již statečně odolává všem zkouškám přírody. 

Téměř 28 metrů vysoká rozhledna poskytuje krásné výhledy na Krkonoše a na Železné a Orlické hory. Vedle ní stojí nenápadný dřevěný domek, který slouží mimo jiné jako krámek se suvenýry a občerstvením.

Otevřeno:

 • duben – říjen: denně
 • listopad – březen: vstup pouze na vlastní nebezpečí a proti výslovnému přání provozovatele

Vstupné:

 • zdarma

Rozhledna Suchý vrch

Suchý vrch dosahuje nadmořské výšky 995 metrů a je nejvyšším vrcholem Bukovohorské vrchoviny. Těsně pod vrcholem stojí stejnojmenná rozhledna, která je součástí Kramářovy chaty. Vznikla mezi lety 1931 a 1932 a původně měla sloužit jako vodárna. I proto její tvar připomíná hřib. 

Věž měří 33 metrů, ale vyhlídkovou plošinu najdete už ve 22 metrech. I odtud se naskýtají krásné výhledy na Šerlich, Kralický Sněžník, Kladsko, Praděd a za příznivého počasí také Sněžku.

Suchý vrch je oblíbeným cílem v jakémkoli ročním období. V letní sezóně zde vede pěší turistika, kterou s příchodem prvních sněhových vloček vystřídá běžkování. V přízemí rozhledny se můžete občerstvit v horské restauraci. 

Otevřeno:

 • letní měsíce: denně od 9:00 do 19:00
 • po zbytek roku: denně od 9:00 do 17:00

Vstupné:

 • dospělí: 40 Kč
 • děti do 15 let/senioři: 30 Kč

Rozhledna Křížová hora

Do 735 m. n. m. se vypíná Křížová hora, která je jedním z vrcholů Jeřábské vrchoviny. V minulosti šlo o výletní a poutní místo s dřevěným kostelíkem a restaurací. Vedla sem i Křížová cesta, po které hora pravděpodobně dostala své jméno. Po válce ale celé místo zpustlo. 

Současná rozhledna na hoře vyrostla až v roce 2007. Jde o 25 metrů vysoký železobetonový tubus, který je obložen smrkovými palubkami. Díky nim rozhledna nijak významně nenarušuje okolní přírodu, a přesto je dominantou širokého okolí. Historii zde připomíná už jen půdorys původního kostelíka vyznačený na podlaze, kde se dnes nachází kryté posezení.

Na vyhlídkovou plošinu rozhledny vede 130 schodů, na jejichž konci najdete krásné výhledy na Kralický Sněžník a na okolí Červené vody.

Otevřeno:

 • červenec a srpen: denně od 10:00 do 17:00
 • Mimo otevírací dobu je rozhledna přístupná bez obsluhy. 

Vstupné:

 • 20 Kč (pouze v hlavní sezóně)

Rozhledna Borůvka

Rozhledna Borůvka patří díky svému netradičnímu vzhledu k nejkrásnějším a nejunikátnějším rozhlednám v Pardubickém kraji. V pořadí jde již o třetí rozhlednu v okolí obce Toulovcovy Maštale. Kromě Borůvky zde najdete ještě Terezku a Toulovcovu rozhlednu. 

Borůvka možná patří k nejzajímavějším, ale ne k nejvyšším rozhlednám. Měří pouhých 18,5 metru a vyhlídkovou plošinu najdete v 15 metrech. To však neznamená, že se odsud nedočkáte nádherných výhledu. Krajina v okolí Toulovcovy Maštale není kopcovitá a rozhledna stojí doslova v polích. Dohlédnete tak například k hradu Rychmburk, na Skuteč, Železné hory, Chrudim i do Pardubic. Pokud nechytnete mlhavé počasí spatříte klidně Praděd nebo vrcholky Orlických hor.

Otevřeno:

 • květen a červen: denně od 10:00 do 16:00
 • červenec a srpen: denně od 10:00 do 17:00
 • září a říjen: během víkendů a státních svátků od 10:00 do 17:00

Vstupné:

 • základní: 35 Kč
 • snížené: 25 Kč
 • děti do 6 let: zdarma

Rozhledna Mariánka

Na malebné Mariánské hoře, která je již dlouhá léta vyhlášeným poutním místem, vyrostla v roce 2014 rozhledna Mariánka. Už v roce 1864 byla na hoře postavena kaplička a v roce 1875 současný kostel, který stojí jen kousek od rozhledny. Na konci 19. století se zde nacházelo 14. zastavení křížové cesty a byla tu vysázena lipová alej. 

Samotná Mariánka se může pyšnit oceněním Stavba roku 2015 v Pardubickém kraji. Rozhledna se tyčí do výšky 18,8 metru a poskytuje výhledy na Orlické hory, vrcholky Jeseníků, město Lanškroun a za dobré viditelnosti i na Krkonoše.

Otevřeno:

 • celoročně

Vstupné: 

 • zdarma

Rozhledna Barborka

Na severním okraji Železných hor se tyčí rozhledna Barborka, která svým vzhledem připomíná velký posed. Stojí v nadmořské výšce 313 metrů poblíž Raškovického lesa. Vznikla v roce 2004 s finanční dotací Pardubického kraje z Programu obnovy venkova.

Ani Barborka se nemůže pyšnit výškovými rekordy. Rozhledna je vysoká pouhých 10 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede jen 47 schodů. I tak ale nabízí krásné výhledy na panoramata Železných hor, vrcholky hor Orlických, Krkonoše a Polabí. 

Zjímá vás, proč rozhledna dostala zrovna jméno Barborka? Vždyť ta byla vždy patronkou horníků, kteří to mají k rozhlednám pořádně daleko. Zdejší zvlášnosti a historii vám lépe přiblíží naučná stezka "Raškovické lomy", která je dlouhá přes dva kilometry a má 6 zastávek.

Otevřeno:

 • duben, květen a září: během víkendů 
 • červen – srpen: denně
 • Mimo otevírací dobu lze rozhlednu navštívit po předchozí domluvě ve skupině čítající alespoň 5 lidí.

Vstupné:

 • základní: 20 Kč
 • snížené: 15 Kč
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.