Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Výlet s varováním. Po prohlídce se nevyhnete nočním můrám

Výlet s varováním. Po prohlídce se nevyhnete nočním můrám

V srdci Braniborska, kousek od Berlína, se rozkládá menší město, které se na první pohled neliší od desítek dalších. Ukrývá však podivně zchátralý objekt sanatoria s tajemnou až děsivou atmosférou. Seznamte se s historií zdravotnického komplexu, kde se léčili prominenti a vypravte se na výlet, při kterém běhá mráz po zádech.

Nejmodernější sanatorium v Evropě

Sanatorium bylo zbudováno jako jedno z největších a nejmodernějších léčebných zařízení v Evropě na konci 19. století. Mělo zachránit města před epidemií tuberkulózy a léčit další plicní choroby. Sanatorium bylo vystavěno jako kompletní, téměř soběstačná vesnice. Našli byste zde divadlo, lázně, kostel i vlastní elektrárnu. Vše doplňovalo různě specializované nemocniční zařízení, správní budovy a budovy pro pobyt pacientů. Ty byly navrženy tak, aby nemocní mohli trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu a v přírodě, což bylo přímo považováno za součást léčby. Promyšlené architektonické řešení umožňovalo bezpečnou izolaci některých pacientů a zajišťovalo jim plné pohodlí. Například bylo možné jej na postelích převézt přímo na balkony a dopřát jim čerstvý vzduch a slunce.

Zlatá léta sanatoria

V době rozkvětu naplnili pacienti a personál více než 60 budov, které se rozkládají na ploše přes 200 hektarů. Budovy byly stavěny ve stylu secese a neoklasicismu. Dodnes je patrná nádherná výzdoba stropů a širokých chodeb. Léčilo se zde mnoho významných osobností, v budovách bylo nejnovější vybavení a moderní technologie. 
Po první světové válce bylo Beelitz-Heilstätten proměněno na vojenskou nemocnici a se zraněním stehna se tu léčil i mladý Adolf Hitler.

Začátek konce

Po druhé světové válce převzali komplex příslušníci Rudé armády a provozovali zde vlastní vojenskou nemocnici. Sovětské jednotky odešly až v 90 letech, od té doby budovy chátrají. Pro objekt není další využití, zdi obrůstají vinnou révou, křoviny prorůstají podlahami i stropem. 
Do malé části sanatoria se přestěhoval výzkum a rehabilitační středisko zaměřené na pacienty s Parkinsonovou chorobou. Zbytek areálu je ale ponechán vlastnímu osudu.

Místo jako kulisa k hororu

Zdevastované budovy jsou místem, kde byste jen těžko uvěřili, že stojíte v nejmodernějším zdravotnickém zařízení své doby. Ale i zchátralá místa mají své kouzlo. Své o tom ví milovníci urbexu, kteří vyhledávají zajímavé objekty, co byly ponechány svému osudu a příroda si je postupně bere zpět. 
O Beelitz-Heilstätten se ale říká, že zde straší. Ne kvůli nemocniční historii, ale protože byla v blízkosti spáchána sériovým vrahem dvojnásobná vražda. Na prohlídky některých míst je vhodné vybavit se helmou a baterkou. Vůbec není od věci si na místo přinést náhradní spodní prádlo, ano, až tak děsivě působí některá zákoutí. 
Kromě filmařů a fotografů přitahuje sanatorium nejrůznější umělce. Natáčely se zde scény z filmu Pianista, místo poznáte i ve snímku Valkýra s Tomem Cruisem. Sanatorium vytvořilo kulisy i ke klipu skupině Rammstein.

Otevřeno pro návštěvníky

Dobrodruzi podobná místa vyhledávají v nočních hodinách a snaží se do objektů proplížit tajně a nepozorováni. Sanatorium ale působí dostatečně děsivě i v denních hodinách a za přímého osvětlení. Dnes je místo částečně zpřístupněno, u některých budov byla započata rekonstrukce, v provozu je dokonce restaurace. Jsou organizovány prohlídky s průvodcem, je však třeba dohodnout oficiální vstup pro prohlídkovou skupinu.

Stezka korunami stromů

Poněkud nemotorně do celého ponurého areálu zapadá stezka korunami stromů. Přesto není špatné se po ní projít. Z pěšiny se vám rozevře pohled na celý areál. Stezka je zbudována 23 metrů nad zemí, je dlouhá 320 metrů a vede přímo nad hlavními budovami sanatoria.

Na návštěvu do Beelitz

Blízké město je vyhlášenou oblastí, kde se pěstuje chřest. Když se do Beelitz vydáte v jarních týdnech, čekají vás slavnosti chřestu. Ochutnáte tradiční chřestové pokrmy a můžete si prohlédnout farmy, kde se chřest pěstuje a zpracovává. Beelitz má malebné centrum s mnoha historickými budovami, určitě si projděte náměstí a okolní ulice.

Do Berlína i na Tropical Islands


Zdroj: Instagram

Pokud je pro vás Beelitz první zastávkou, můžete se vypravit do Berlína a prohlédnout centrum s historickými památkami, muzei a galeriemi. Kdo touží po zábavě, jen hodinu cesty od Beelitz je vyhlášený zábavní a aqua park. Tropical Islands je jedním z největších krytých aquaparků na světě. Najdete zde oázy s písečnými plážemi, tropický prales, nespočet bazénů i saunový svět. 

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.