Poznáváme Krétu 2016

16. 03. 2019 - baja

První návštěva Řecka. Kréta je úžasné místo.

Kréta den 1. a 2. - Heraklion

Máme tady další výlet. Tentokrát se nezěneme nějak moc daleko a zůstáváme v Evropě. Náš cíl. Řecko - Kréta. Letíme se společností Aegean přes Atény. Vše v naprostém pořádku a musím doporučit. Po příletu si půjčujeme auto a vyřážíme do hotelu v hlavním městě.

Po ubytování se rychle vydáváme do centra na jídlo a prohlédnout si místní památky. Druhý den máme v plánu jet na nejvíce profláknuté místo na Krétě a to chrám Knossos. Historikové tvrdí, že se jednalo o politické centrum mínojské civilizace. První palác byl postaven v 19.st.př.n.l. Během zhruba 300 let prošel dalšími úpravami. Kolem roku 1400 př.n.l. zde bydlelo kolem 8000 obyvatel.

I když jsme zde mimo sezónu, je tady hodně lidí. Lístej stojí 15 euro za vstup do chrámu nebo 16 euro za vstup do chrámu a poté muzea v Heraklionu. Bereme double, jelikož máme muzeum v plánu. Chrám prošel velkou rekonstrukcí a ne vše bylo uděláno dvakrát šetrně. Hodně věcí je na můj vkus trochu prasáckých. Určitě ale musíte při návštěvě Kréty vidět, jelikož je to velký kus historie.

Po jídle v nedaleké restauraci jsme odjeli do muzea v hlavním městě. Můžete zde vidět převážně vykopávky z naležišt v oblasti Mália a Knossos. Muzeum je docela velké, takže vám prohlídka zabere kolem 2-3 hodin.

Den 3. - Mália

Na dnešní den máme v plánu spoustu zastávek. První je kousek od města Mália. Cesta nás vede na náhorní plošinu Lassithi, což je takové údolí uprostřed pohoří Dikti. První zastávka jeskyně Psychro, kde se dle pověsti narodil Zeus. Vstupné je 6 euro a jedná se o menší jeskyni s jezírkem, ale je zde spousta krásných krápníků. Pokračujeme dále směrem k městu Neapoli. Cesta nás vede skrze náhorní plošinu Lassithi, kde opravdu skoro nic není. Většina domů je opuštěných a v některých vesničkách se opravdu zastavil čas. Místní jsou zde opravdu hodně izolovaní od zbytku ostrova. To platí hlavně pro starší, kteří nemají možnost jet autem pryč. Městečko Neapoli není nijak zvláštní. Je zde katedrála Megali Panagia u které je pěkný park, kde se dá udělat pěkná procházka. Na náměstí jsme si dali jídlo v místní restauraci a pak pokračovali dále do Agios Nikolaos. Dnešní den zakončujeme v nové lokalitě Elounda. Zde je asi největší zajímavost ostrov Spinalonga, které sloužilo jako leprosárium a bylo zrušeno jako poslední v Evropě.

Den 4. - Lato, Gournia, Kato Zakros

Vyjíždíme do první oblasti Lato. Jedná se o osídlení z hellenistické doby kolem 4-3.st.př.n.l. Celý komplex je velice zachovalý a opravdu zajímavý. Hned u vstupu můžete vidět pozůstatky domů a široké schodiště které vede až na hlavní nádvoří, kde uvidíte zásobník na vodu a pozůstatky chrámu. Celé městečko bylo v horách s výhledem do všech stran, takže strategicky opravdu skvělé. Další vykopávky, které chceme vidět jsou ve městě Gournia. Jedná se o minojské město z doby 3600 - 3000 př.n.l., ale dle historiků mělo největší rozkvět mezi obdobím 1550 - 150 př.n.l. Pokračujeme dále do města Sitia, kde jsme navštívili menší muzeum a dali si obě v restauraci u moře. Další zastávka je Kato Zakros, což jsou pozůstatky minojského paláce, které bylo zničeno kolem roku 1450 př.n.l.

Po prohlídce pokračujeme dlouhou skoro 2 hodinovou cestou do cílové destinace Ierapetra, což je nejjižnější místo Evropy. Cesta tam je opravdu šílená a vede nás pustou krajinou, kde jen občas uvidíme nějakou osadu či dům. Obecně je Kréta hodně pustoprázdná, co se týče obyvatel ve vnitnozemí.

Den 5. - Ierapetra, Agia Triada, Gortyna, Faistos

Dnešní den začínáme v městečku Ierapetra. Zde můžete nakouknout do menší pevnosti, z které jsou pěkné výhledy v centru se nachází menší muzeum, které jsme prokoukli a pokračujeme dále na další vykopávky a to jsou Gortyna, které patří mezi největší archeologické naleziště na Krétě. Největší zajímavostí je Gortský zákoník, který je vysekaný do kamenů v jedné zdi a zobrazuje právní soustavu, která vycházela ze Zeusových zákonů z 7 st.př.n.l. Dalčí zastávka Agia Triada, což jsou vykopávky minojského paláce a vstupné je zde 8 EU. Vykopávky zde začali až v roce 1990 a palác je moc pěkně zachovalý.

Faistos

Další velké vykopávky na Krétě jé staré minojské město obydlené kolem roku 4000 př.n.l. V roce 1908 zde našli hliněný disk datovaný do období od 1950 př. n. l. až 1400 př. n. l. Celkově velice zachovalé místo a muselo to být opravdu překrásné město.

Den 6. - 7. Chania, Aptera, Rethymmo

Naše cesta se pomalu blíží ke konci. Projeli jsme už skoro celou Krétu a zastavujeme ve městě Chania. Ve městě je spousta zajímavostí (maják, pevnost, muzeum) a opravdu hodně restaurací. Jdeme tedy na oběd a poté se vydáváme na vykopávky Aptera. Bohužel měli zavřeno, takže jsme jen koukli kolem. Druhý den máme zamířeno do města Rethymmo, kde je krásná pevnost, kterou si můžete komplet projít. Následovat oběd a poté výlet na vykopávky Tylissos. Obecně je na Krétě opravdu hodně nalezišt a spousta muzeí, ale bohužel turisty zajímají jen pláže a případně Knossos. Je to velká škoda, protože vše bylo nesmírně zajímavé.

0 komentářů