Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Křížem krážem Jordánskem

12. 06. 2019 - Karolina Nováková

Jak jsme projeli Jordánsko tam a zpátky bez auta

Když jsem hledala letenky z Indie, přišlo mi zbytečné jet rovnou domů, když je po cestě tolik krásných míst. Jedny z levných letenek jsem našla právě do Jordánska a zároveň i z Jordánska do Prahy, kam létá poměrně levně Ryanair. 
Přílétli jsme do hlavního města Ammánu, kde jsme se snažili sehnat nějaký autobus. Nakonec se nám povedlo minibus sehnat a ten nás odvezl do centra. Ten den tekla po dálnici skoro řeka a u Mrtvého moře voda spláchla autobus dětí. To jsme ještě tehdy nevěděli. 

Autobusák nám domluvil taxík do hotelu, ale ten se nás samozřejmě pokusil natáhnout. No měl smůlu. Ubytovali jsem se úplně v centru a šli prohlížet památky. Sice nejsme  nějací fanoušci trosek a rozbořenin, ale když už tam člověk je a má to zaplacený. Podívali jsme se na starověké románské divadlo a na citadelu, ze které uvidíte celý Ammán. Na památky se nejlíp dostanete s Jordan passem, kde jsou zároveň i víza a vstup do Petry.

V Ammánu stojí za to navštívit galerii výtvarných umění s přilehlou kavárničkou.

Starodávná Petra a tajemná poušť

Jordánskem není úplně lehký jezdit MHD, naštěstí je naprosto lehký dostat se stopem. K Petře se busem dostanete, ale k našemu Couchsurfing ubytování (což byl zároveň hotel, ale my díky tomu, že jsme to našli přes CS neplatili), které jsme nemohli najít na google maps a zburcovali celou vesnici, než nás tam někdo dovezl, autobus nejel. 

Petra je obrovská. Já jsem si vždycky říkala, že je to jen ta stará známá pokladnice. Není. Je to mega-giga komplex na který vám jeden den rozhodně nestačí. Nicméně je plná turistů a čím dřív ráno vyjdete, tím líp. Petrou se můžete vozit na koňských spřeženích či na oslech. Zvířata ale neměly vodu a byly v zuboženým stavu, a je to prostě jen byznys, který nepodporuju. Na návštěvu Petry myslete už při nákupu Jordan Passu, kde si můžete vybrat, kolik dní tam chcete strávit. Já doporučuji alespoň dva.

Na odbočku k Wadi Rum jsme se sice autobusem dostali, ale dalších 20 km už nic nejezdí a pokud nemáte auto, tak stop je nejlepší způsob dopravy. Naštěstí nám zastavil milý pár z Belgie s kterým jsme si pak domluvili divokou jízdu jeepem s místním beduínem. V poušti Wadi Rum si můžete zarezervovat ubytování v některým z beduínských kempů a spíte v typických stanech. Autem se tam ale nedostanete, ve vesnici vás vyzvedne jeep a doveze na místo. Za příplatek obkrouží všechny významnosti pouště, u všeho vás vyfotí a protože to jsou super lidi, tak si užijete i spoustu zábavy. Jako když si třeba sedne do okýnka a po dunách řídí jen nohama. V kempu k večeři ochutnáte typické kuře se zeleninou, což pečou v jámě v zemi.

Muslimové jsou naprosto úžasní lidé, kteří by se pro vaši spokojenost rozkrájeli. 

Muslimové, lidi se zlatým srdcem

Nelíbí se mi to rozčarování kolem muslimů od lidí, kteří nikdy žádného nepotkali a nemluvili s ním. Za sebe musím říct, že to jsou naprosto úžasní lidé, kteří by se pro vaši spokojenost rozkrájeli. 

Cestu z Wadi Rum zpět do Ammánu jsme absolvovali kamionem. Pan řidič se rozhodl nás pozvat na čaj, který já odmítla. V tu dobu jsem ještě nevěděla, že je neslušný odmítat nabízený pití. Celou cestu jsem pak poslouchala proč to nechci a jestli jsem si to nerozmyslela. Takže nebuďte tvrdohlaví jako já a nechte se pozvat. 

Nedosažitelné Mrtvé moře

K Mrtvému moři, ačkoliv je to jedno z nejvýznamější turistických míst Jordánska, není jednoduché se dostat bez auta. Ano, jezdí tam jeden autobus, ale vyjde to poměrně draho a navíc vás doveze k placené pláži. Shodou okolností jsme narazili na pána, který vozí turisty k moři a ještě po dalších pamětihodnostech jen o něco málo dráž než bus. Zavezl nás na neplacenou pláž, kde jsme se konečně vrhli do vln. Dobře, tak ne do vln, žádný tam nejsou. Do bahna. Do bahna jsme se vrhli. Oplácali jsme se tím blahodárným bahýnkem a pak už se jen vznášeli na hladině. Asi to nebyla taková bomba, jak jsem očekávala. Navíc pláže jsou zasypaný šíleným množstvím odpadků. Tam se to prostě neřeší. 

O kousek dál ve skalách jsme našli termální jezýrko, kde jsme smyli tu slanou vodu. 

Další hummus, prosím!

Hummus. Nikdy jsem netušila, že hummus může být takhle úžasnej. 

Na ammánské hlavní třídě je spousta krásných restaurací s úžasnými, ne zrovna levnými, jídly. Kde se ale shlukujou všichni místňáci? V Hashem restaurant! Místo, kde je všechno plastové včetně ubrusů. Místo, kde dělají ten nejskvělejší hummus na planetě Zemi a za zlomek peněz než v okolních restauracích. Uvidíte, že tam nepůjdete jen jednou. 

 

A jak nejlépe zakončit den v Ammánu? Ideálně na balkónu, popíjejíc tureckou kávu, kouříc vodní dýmku a sledujíc ruch tohoto zvláštního místa. 

0 komentářů