Časté otázky cestovatelů do Běloruska | cKlub.cz
Evropa

Časté otázky cestovatelů do Běloruska

Často kladené otázky

Dá se platit dolarem?
Ano, na některých místech můžete opravdu zaplatit americkými dolary, popřípadě je směníte za běloruský rubl.
Dá se platit eurem?
Ano, v menších obchodech nebo na trzích jsou výjimečně přijímány také eura. Zároveň slouží pro výměnu peněz za běloruský rubl.
Dá se domluvit anglicky?
Anglicky se domluvíte spíše v hlavním městě, a ještě na vybraných místech, kde vzkvétá turistický ruch. Někdy je třeba angličtinu kombinovat alespoň se základy běloruštiny nebo ruštiny, aby vám místní obyvatelé porozuměli.
Jaké jsou zde možnosti vnitrostátní dopravy?
Chcete-li zvolit nejlevnější způsob přepravy v Bělorusku, pak využijte autobus nebo vlak. Jde o ekonomický model cestování, který do některých odlehlejších oblastí může být spojen s trochu nižším komfortem. Autobusy mimochodem využijete i v rámci městské dopravy. Do malých vesnic pak fungují speciální svozy označované jako maršutky. Jde v podstatě o mini dodávky, které pojmou zhruba 15 lidí. Maršutky fungují také v rámci městské dopravy. Pokud si chcete dopřát určité cestovatelské nezávislosti, pak do Běloruska vyrazte buď vlastním automobilem nebo využijte tamních půjčoven. Na ty nejlevnější narazíte pravděpodobně hned po příletu na letiště v Minsku. V Bělorusku se jezdí vpravo a na silnicích určitě nebudete mít žádný problém. Provoz není hustý a spousta silnic je v dobrém stavu. Pozor si dejte pouze na to, že některé dálnice a silniční úseky jsou zpoplatněny.
Jaká je dostupnost internetu v Bělorusku?
Internet je dostupný spíše ve větších městech. Typickým příkladem jsou hotely, internetové kavárny, restaurace a turisty vyhledávaná místa. Připravit byste se měli na to, že v zemi se některé zahraniční weby blokují. V odlehlejších částech Běloruska se vyplatí pořídit si SIM kartu tamního operátora, protože zahraniční roaming by vás vyšel hodně draho.
Jaká je průměrná délka letu z letiště Václava Havla?
Do Běloruska se z letiště Václava Havla dostanete za necelé dvě hodiny letu.