Nové Město na Moravě - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Česko

Nové Město na Moravě: průvodce

Nové Město na Moravě

Rychlé informace
Rozloha 61,13 km²
Počet obyvatel 10 049
Hustota zalidnění 164 obyv./km²
Nadmořská výška 594 m. n. m.
Stáří města 13. století

Nové Město na Moravě se nachází v okrese Žďár nad Sázavou, od něhož je vzdáleno asi 10 kilometrů. Jde o město spojené se známým Světovým pohárem v biatlonu, krásnou památkovou zónou a jedinečným okolím. To tvoří primárně část Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Jak už prozrazuje název tohoto města, je situováno v západní části Moravy. Nejtypičtějším přírodním úkazem široko daleko jsou rulové skalní útvary, jež jsou vyhledávanou turistickou atrakcí.

Město bylo založeno v roce 1250 Bočkem z Obřan, který byl zároveň zakladatelem cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou. Největšího rozkvětu se město dočkalo za pánů z Pernštejna v době renesance. Zachovalé historické centrum s bohatou sochařskou výzdobou dnes tvoří městskou památkovou rezervaci.

Nové Město na Moravě je známé pro svůj sportovní charakter. Konal se zde například závod Zlatá lyže, Světový pohár v biatlonu nebo horských kol. V únoru roku 2013 zde proběhlo Mistrovství světa v biatlonu 2013.

Jaké nabízí Nové Město na Moravě památky a zajímavosti?

Co lze v Novém Městě na Moravě dělat?

Nové Město na Moravě je nejenom cílem milovníků biatlonu, který je zde pořádán na světové úrovni. Toto město je truhlicí plnou kulturních památek a zajímavostí spojených s historií a starobylou architekturou. Okolí města navíc vybízí k procházkám v přírodě a nedaleké Žďárské vrchy jsou velkým lákadlem pro horolezce.

Jednou z dominantních památek města je zámek Nové Město na Moravě nacházející se na krásném Vratislavově náměstí. Jinak zvaný Novoměstský zámek skrývá Horáckou galerii a je vyhlášenou kulturní památkou České republiky. Jeho historie sahá do roku 1589. Na tom samém náměstí je také kostel sv. Kunhuty. Jde o barokně upravený kostel, jehož unikátní výzdoba byla realizována v letech 1927 až 1929. Na náměstí jsou k vidění i další zajímavosti. Je to například kašna se sochou sv. Anny, jejíž původní podoba vznikla v roce 1727. Dále je to kašna se sochou Vratislava z Pernštejna a sousoší s názvem Pohřeb v Karpatech. Na Vratislavově náměstí lze spatřit mnoho krásných městských domů s jedinečnou architekturou, jež jsou také prohlášeny za kulturní památky ČR.

Například v domě čp. 121 byla v roce 1608 zřízena škola, dům čp. 13 připomíná nacistickou okupaci, dům čp. 11 je rodným domem Vincence Makovského, dům čp. 97 pochází z přelomu 15. a 16. století, dům čp. 7 je známým hotelem Panský dům a dům čp. 1439 je rodným domem Tobiáše Kamenického. Některé z nich nejsou přímo na náměstí.

V Novém Městě na Moravě stojí i mnohé další historické zajímavosti, jež můžete spatřit. Je to například kostel Nanebevzetí Panny Marie, o němž pochází písemná zmínka z roku 1596. Unikátní je také evangelický kostel v novorenesančním stylu z roku 1898. Nevynechejte ani starou radnici, která byla původní novoměstskou radnicí a vznikla v roce 1555. Dnes je v ní umístěno Horácké muzeum.

Poblíž Nového Města na Moravě si můžete užívat přírodních krás a jiných zajímavostí. Typickým příkladem je památka Pernovka v podobě rašelinové louky a přírodní památka U Bezděkova, kde je lokalita šafránu bělokvětého. Mezi překrásná místa spadají samotné Žďárské vrchy, jezero Sykovec, Pasecká skála, turistická atrakce Tři kříže, Pohledecká skála, chráněné území Na skále, Zuberský rybník a Domanínský rybník. V relativní blízkosti Nového Města na Moravě můžete navštívit třeba pověstné westernové městečko Šiklův mlýn, Lurdské jeskyně, vesnickou památkovou rezervaci Krátká nebo zamíříte ke zřícenině hradu Dalečín. K poznávání toho budete mít více než dost.

Místní zvyky a kultura

Nové Město na Moravě si drží spoustu tradic do současné doby. Například už v roce 1934 zde byla založena tradice známého závodu „Zlatá lyže“. Pravidelně se tu koná masopust a probíhá řada různých jarmarků a trhů, kde nechybí prezentace starých řemesel a prodej dobových výrobků. Vzhledem k tomu, že se Nové Město na Moravě nachází v západní části Moravy, jsou to také kroje nebo některé tradiční pokrmy vlastní právě Moravě.

Ceny

Ceny v Novém Městě na Moravě odpovídají celorepublikovému průměru podobně velkých měst. Náklady na dovolenou se liší podle toho, v jakém období do Nového Města na Moravě vyrazíte, a zda to třeba není v době konání velkých akcí, kdy jsou ceny pochopitelně vyšší. Typickým příkladem je Světový pohár v biatlonu. Běžné ceny vypadají nějak takto:

  • Ubytování na jednu noc = 500 Kč až 2 900 Kč
  • Novoměstské lázně = vstup od 70 Kč
  • Skipasy na lyžování = od 170 Kč
  • Oběd v restauraci = od 150 Kč

Doprava

Nové Město na Moravě pro vás bude dosažitelné za pomocí silniční dopravy. Jižním obchvatem města prochází silnice I/19, severněji jsou to silnice II/360 a II/354. Kromě těch rychlostních budete využívat i silnice třetí třídy, které v okolí vedou k turistickým cílům. Nové Město na Moravě protíná také železniční trať číslo 251 Žďár nad Sázavou – Tišňov. Tato trasa je označována jako Tišňovka. Nádraží je situováno kilometr od centrálního náměstí. Mnohem větší zastoupení tu má autobusový dopravní systém, jenž pokrývá řadu okolních obcí. Ve městě od roku 2014 funguje městská autobusová doprava v omezeném počtu jednosměrných linek.

  • Standardní cena jízdenky do MHD vychází na 10 Kč. Zlevněná jízdenka pro studenty a děti od 6 do 15 let stojí polovinu.
  • Ve městě je několik parkovacích ploch, z nichž vybrané jsou placené s průměrnou cenou 20 Kč za hodinu.
  • Ve městě fungují místní taxi služby. Průměrná cena jízdného dle tarifu je 20 Kč až 30 Kč za kilometr.

Novým Městem na Moravě prochází dálková cyklotrasa č. 19 a oblíbená cyklostezka č. 103 vedoucí na Tři studně.