Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Hlinsko: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Hlinsko

Rychlé informace
Rozloha: 24,27 km2
Počet obyvatel: 9 602
Hustota zalidnění: 85,02 obyv./km2 na Hlinecku
Nadmořská výška: 580 m. n. m.
Stáří města: 1349 první písemná zmínka

Hlinsko je významným městem Pardubického kraje. Leží na horním toku řeky Chrudimky v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Konkrétně na území Železných hor. V těsné blízkosti se nachází Českomoravská vrchovina. Vzdálenost od krajského města Pardubice je 32 kilometrů, od Chrudimi asi 22 kilometrů. Za zmínku stojí nedaleká Sečská vrchovina, Kameničská vrchovina a Stružinecká pahorkatina. První historické zmínky o Hlinsku pochází z roku 1349. Město je nedílnou součástí Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jedna z jeho lidových tradic je součástí kulturního dědictví UNESCO.

Město Hlinsko má za sebou poměrně dlouhý vývoj, během něhož se stalo celkem úspěšným průmyslovým centrem. V tomto směru zde převládá hlavně průmysl strojírenský, mlékárenský a výroba elektrospotřebičů. Svoji významnou roli sehrává ještě textil, kožešnictví a v neposlední řadě pivovarnictví. Na území města se nachází i teplárna na spalování biomasy.

 

 

Co navštívit ve městě

Hlinsko se pyšní několika významnými historickými památkami a také známou památkovou rezervací. Zároveň je centrem kulturního dění a výchozím bodem pro oblíbenou turistiku. A co všechno můžete v Hlinsku navštívit?

Odrazovým můstkem se pro vás stane památková rezervace Betlém. K jejímu vyhlášení došlo v roce 1995, aby bylo podpořeno zachování lidové architektury. Rezervace je tvořena převážně roubenými objekty, chalupami a venkovskými staveními. Řada těchto nemovitostí byla v roce 2012 revitalizována. Od roku 2018 je soubor staveb nedílnou součástí Národního muzea v přírodě. Právě na tomto místě s názvem Hlinsko – Betlém nahlédnete do života starousedlíků a budete moci obdivovat nejrůznější expozice.

Hlinsko je pochopitelně plné dalších zajímavých pamětihodností. Patří mezi ně kupříkladu Hlinecká tvrz. Jde o gotickou a nejstarší tvrz na tomto území. První zmínky o ní pochází z roku 1413. Objekt byl později opraven a stal se majetkem Českobratrské církve evangelické. Vypravit se můžete také ke kostelu Narození Panny Marie, který se v letech 1730 až 1745 dočkal přestavby. Jeho současný stav vznikl z gotické podoby. Zajímavou stavbou v Hlinsku je radnice. Původní stavba pochází z roku 1598. Zhruba o dvě stovky let později došlo k přestavbě do nynějšího barokního stylu. Kapitolou samou o sobě je i Ježdíkův dům „U tvrze“. Novorenesanční objekt vznikl v roce 1904. Obdivovat budete především fasádu doplněnou o výzdobu cílící na hlinskou historii.

Také Hlinsko se pyšní svým vlastním muzeem. Městské muzeum a galerie jsou ve své podstatě dva objekty. Místní muzeum patří k hodně starým, protože vzniklo už v roce 1874. Tehdy šlo o první okresní muzeum v Čechách. Co se týče galerie, k vidění je řada uměleckých děl, krajinomalba a mnoho zrestaurovaných obrazů. S galerií se pojí i každoroční výstava Výtvarné Hlinsko.

Vydat se můžete k židovskému hřbitovu, který vznikl v roce 1904. Svou velikostí patří spíše k těm menším. Pozornost věnuje i židovské synagoze pocházející z roku 1907. Jednou ze zajímavých památek je také kostel sv. Petra a Pavla. Ten se nenachází přímo ve městě, ale v Chlumu u Hlinska. Jedná se o soubor sakrálních staveb. Dominantou je pochopitelně kostel ze 17. století, jehož nedílnou součástí je dřevěná zvonice. Historickou hodnotu má i samotný zvon.

Hlinsko je zároveň působištěm Klubu českých turistů, takže vyznavači turistiky zde o výlety rozhodně nebudou mít nouzi. Významným rozcestníkem mnohých tras je právě Hlinsko – Betlém. Vypravit se pochopitelně můžete i do blízkého okolí Hlinska. Ve vzdálenosti do dvaceti kilometrů od města je k vidění spousta zajímavostí. Jmenovat lze například Skiareál Hluboká, zámek Slatiňany, zříceninu hradu Žumberk, město Žďár nad Sázavou se svými skvosty zanesenými na seznam kulturního dědictví UNESCO, přehradu Hamry, hrad Rychmburk a skanzen Vysočina – Veselý Kopec.

Okolí Hlinska si mimochodem můžete prohlédnout tak trochu z ptačí perspektivy. Nápomocny vám v tomto směru budou rozhledy. Navštivte třeba rozhledu Boika, Barborka, Terezka, Borůvka a Vojtěchovu rozhlednu. Za zmínku stojí i rozhledna na Zuberském kopci a Toulovcova rozhledna.

Místní zvyky a tradice

Hlinsko je bezpochyby krajem tradic. Ostatně lidová tradice Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku jsou od roku 2010 na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Masopust samozřejmě není tou jedinou tradicí a zvyklostí. Za zmínku stojí určitě výroba dřevěných hraček a výtvarné tradice. O ty se postarala řada tamních výtvarníků, jakými byli Antonín Slavíček, Antonín Chittussi a Alfons Mucha. Vyhlášené jsou tradiční hlinecké zabíjačky a podobné slavnosti spojené s touto tematikou. Ne nadarmo je ta největší sláva prezentována jako voňavý masopust. Je nepochybné, že právě Hlinsko je bránou do krajiny tradic.

Ceny

Město Hlinsko a jeho okolí vás z pohledu cenových nákladů jistě nevyvedou z míry. Ceny jsou přijatelné. Za ubytování zaplatíte od 1 000 Kč za noc. Jak je to v případě dalších cen týkajících se historických památek a zajímavých míst vám prozradíme v níže uvedených řádcích.

  • Betlém Hlinsko = 100 Kč
  • Expozice masopustních masek = 30 Kč
  • Expozice Příběh dřevěné panenky = 25 Kč
  • Muzeum a galerie = 30 Kč
  • Skanzen Veselý Kopec = 120 Kč
  • Pohádkové peklo v Čertovině = 450 Kč
  • Krytý plavecký bazén = 20 Kč

Doprava

Významnou pozemní komunikací je silnice I/34 vedoucí mezi Českými Budějovicemi – Koclířovem. Využít můžete důležitou silnici II/343, která má směr Seč – Trhová Kamenice – Hlinsko – Svratka. Vhod přijde také železniční spojení na trati č. 238 mezi Pardubicemi a Havlíčkovým Brodem.

  • Dopravní obslužnost ve městě je zajišťována Pardubickým krajem.
  • Železniční spoje řeší České dráhy, a.s. a u autobusových spojů je to systém Integrované regionální dopravy IREDO.
  • Dálkové spoje jezdí z Liberce, Hradce Králové, Prahy, Čáslavi, Jihlavy, Havlíčkova Brodu, Litomyšle a ostatních větších měst.
  • Místní autobusové linky vás přepraví v podstatě do všech menších okolních obcí.
  • Dražší alternativou přepravy jsou taxi služby. Nástupní taxa je kolem 25 Kč a cena za kilometr se pohybuje mezi 25 Kč až 35 Kč. V rámci Hlinska se lze setkat s jednotnou sazbou.
  • Cena parkovného na vyhrazených místech začíná na 10 Kč za hodinu.
  • Nejfrekventovanější část Hlinska projdete za 30 minut pěšky.

Hlinsko je protnuto spoustou turistických tras, které v mnoha případech vedou i přes centrum města. Zvolit můžete různé trasy – Cesta Karla Havlíčka Borovského, Chlum u Hlinska, HlinskoSrní, Cesta Františka Kavána, HlinskoBlatno a Ratajské rybníky. V okolí se nachází i mnoho stezek pro inline brusle a jízdní kola. Jednou z populární cyklotras je Hlinsko – Ždírec nad Doubravou – Hlinsko.


Oblíbené hotely: Česko

  • od 499 Kč
    Zámek UNESCO, procházka skalními útvary a české Versailles
    Česká republika - Pardubický kraj