Asie

Bezpečnost v Číně

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Čína bezpečná?

Čínu lze z obecného hlediska považovat za bezpečnou zemi. O tom není žádných pochyb. Pakliže chcete mít před odjezdem do této země naprostou jistotu, pročtěte si upozornění Velvyslanectví Čínské lidové republiky. Čína má neoficiálně několik oblastí, kam je turistům vstup zakázán, ale pokud se nechystáte do vyloženě odlehlých míst, tak na ně jen stěží narazíte.

Zvýšené pozornosti dbejte hlavně při pobytu v Pekingu a v ostatních větších městech země. Tam vás mohou ohrozit místní zloději zaměřující se především na drobné věci, mobilní telefony, finance a platební karty. V tomto směru buďte obezřetní. Zároveň se nedoporučuje využívat pro dopravu po městě neoznačené taxi služby, protože u takovýchto řidičů hrozí možnost okradení.

Přírodní katastrofy

V Číně se s rizikem přírodních katastrof setkáte v různých obdobích a na odlišných místech. Například západní část země mohou občas potkat lehčí zemětřesení, což není ničím neobvyklým. Pozor si však dejte na období dešťů. To bývá od dubna do září a týká se to hlavně odlehlejších venkovských lokalit, kde hrozí nebezpečné záplavy. Jejich následkem jsou sesuvy půdy. Naopak jižní pobřeží Číny je spjato s občasnými tajfuny.

Na co si dát v Číně pozor?

Při cestování po Číně nemusíte striktně dodržovat žádných zásadnějších pravidel, přesto se vám hodí několik rad. Je to například omezení příliš intimního kontaktu na veřejnosti, což není k prospěchu věci. Dokonce není vhodné dotýkat se ani místních obyvatel, například při společném focení.

Snažte se na Číňany neustále usmívat, protože úsměv je pro ně hodně důležitý a budou vám jej obětovat. Pokuste se respektovat jejich pravidla, i když vám přijdou v rozporu s těmi evropskými. Od věci není ani to, naučit se pár čínských slovíček, čímž prorazíte určité ledy v komunikaci a místní obyvatelé se vám budou snažit vyjít maximálně vstříc.

Postoj k alkoholu

Na jakékoliv omezování alkoholu v Číně rozhodně zapomeňte. Neplatí žádné zákony, které by omezovaly konzumaci, pouze prodej. A ten je stejný, jako v jiných vyspělých státech. Pití alkoholu je dovoleno pouze osobám starším 18 let. Alkoholické nápoje si můžete zakoupit v supermarketech, restauracích, na hotelu, v baru a v podobných podnicích. Zkrátka všude. Jen některé části Číny tato pravidla trochu zpřísňují, ale nejde o nic zásadního.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Pekingu

2 Ritan Lu, Jianguomenwai

100600 BEIJING

Tel.: +86 (10) - 8532 9500

Email: beijing@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Čína

 • od 10 840 Kč
  Quantum Of The Seas
  Čína
 • od 11 590 Kč
  Voyager Of The Seas
  Čína
 • od 27 220 Kč
  Celebrity Millennium
  Čína
 • od 12 930 Kč
  Spectrum Of The Seas
  Čína
 • Beijing Penta Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Howard Johnson Paragon Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Dongfang Hotel
  Čína - Peking
 • Shanghai Hyatt On The Bund Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sofitel Shanghai Hyland
  Čína - Šanghaj
 • Shanghai Golden Tulip Bund New Asia Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sunrise On The Bund
  Čína - Šanghaj
 • od 25 290 Kč
  Wonder Of The Seas
  Čína