Čína - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Čína: průvodce

26°C
Aktuálně
16°C
Průměrně

Čína

Hodnocení průvodce: 9.2

Čína neboli Čínská lidová republika je obrovskou zemí, která si zakládá na své rozmanitosti. A to nejenom vlivem klimatických podmínek, ale obecně propletením mnoha významných pamětihodností, přírodních krás a velkých měst. Při plánování dovolené v Číně se vaše mysl zahalí cestovatelskými touhami. Ať už do budou velké nedobytné pevnosti existující stovky let, vznešené budhistické chrámy či méně osídlená místa odhalující náturu místních občanů.

Čínská rozmanitost zasahuje také do tamní kuchyně, starověkých cest a rušných silničních tahů. Čínu máte možnost poznat z nejrůznějších úhlů pohledů a je pouze na vás samotných, zda dáváte přednost safírovým jezerům a skalním pohořím nebo vás zajímá noční život v Hongkongu. Milovníci turistiky mohou okusit jak Tibetské náhorní plošiny, Himaláje, tak třeba dolní tok řeky Chuang-che. Střídání nížin a výšin je zdrojem překrásných panoramat.

Průvodce pro oblíbené destinace: Čína

Co navštívit v Číně

V Číně můžete provádět v podstatě cokoliv. Vzhledem k charakterově odlišným částem země to mohou být činnosti od cyklistiky, přes relaxování v luxusních hotelích, až po ryzí turistiku a poznávání. Při návštěvě země byste rozhodně neměli opomenout na několik významných míst, mezi něž rozhodně patří Velká čínská zeď se svojí délkou 6 430 kilometrů. Oblíbené je i hlavní město Číny, kterým je Peking.

Objevování země započněte právě ve výkladní skříni Číny, jak je jinak označována hlavní metropole. Zde se nachází přemíra historických památek, zahrad a jiných dominant. Vše můžete odstartovat Lamovým chrámem a pokračovat budete k chrámu Zhihua, Fayuan a ostatním. V Zakázaném městě se zastavte u Brány nejvyšší harmonie, pohlédněte na Poledníkovou bránu a svůj čas věnujte Taimiao nebo Trojici nejvyššího chrámu. Svou úchvatnou atmosférou vás osloví tamní malé uličky jinak zvané hutongy a věhlasné parky Baihai a Jingshan.

Peking pochopitelně není tím jediným čínským městem, jemuž byste měli věnovat svůj drahocenný čas. Navštivte i další pomyslné centrum Číny, kterým je metropole známá jako Hongkong. Zde si naopak užijete ruchu moderního velkoměsta, vysokých mrakodrapů a patřičného luxusu. Podobných čínských výzev je více než dost. Dokazuje to město Wuhan, Macao, Šanghaj, Suzhou a Hangzhou. Třeba slavné Tři pece Číny najdete ve městě Chongqing, s nímž se pojí velké množství historických památek a obdivuhodných chrámů.

Čína jako taková, to jsou především nekonečné poznávání mnoha podob. Dokazuje to úchvatný palác Potala, s jehož stavbou se začalo v roce 1645. Když se rozhodnete vyrazit do provincie Henan, určitě zavítejte k chrámu Shaolin. Pozornost věnujte také starému městu Lijiang, jehož působivá architektura je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. S Čínou jako takovou se pojí i Leshanský Velký Buddha. Prvopočátky stavby této sochy sahají do roku 713.

Víte, co je k vidění ve městě Xi´an? Je to slavná Terakotová armáda, ale také hrobka prvního čínského císaře. Poblíž města Chongqing můžete zavítat k jeskyni Dazu, kde na vlastní oči spatříte nepřeberné množství soch vytesaných do skály. Milovníci nezaměnitelných scenérií vyjedou do oblasti Yangshuo. Spousta kupolovitých hor na jednom místě, mezi nimiž protékají řeky. Okolí si lze projet nejenom na kole, ale třeba na bambusovém voru. Hory s mnohými oblastmi Číny neodmyslitelně souvisí. O tom se můžete přesvědčit prostřednictvím Žlutých hor nebo Huangshan. Překrásné hornaté výběžky se tyčí také v Národním parku Hunan. Mnohé z nich dosahují výšky jednoho tisíce metrů.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, Čína je země mnoha tváří, takže co si udělat výlet do druhé největší pohyblivé pouště světa, kterou je Taklamakan? Vaším cílem se v této oblasti stane oáza Kashgar. Klasické zahrady v Suzhou jsou pak dalším přírodním unikátem. Ten vznikl už v 11. století. Nachází se ve stejnojmenném městě. Úchvatný je bezpochyby Pavilon Cang Lang. Přírodní parky, stezky, lesy a stúpy. Zásobu toho všeho předkládá turistům oblast Xishuangbanna. Ochuzovat byste se neměli ani o přírodní památku ve formě Kamenného lesa v Shilinu.

Při návštěvě Číny však můžete nejenom poznávat a objevovat. Nabízí se také turisty oblíbený druh relaxace, jímž je pobyt na pláži. Jestliže máte zálusk na ty nejkrásnější, zavítejte do San-ja. Dokazuje to Yalong Bay a Dadonghai Beach. V Hongkongu dejte zelenou plážím Shek O a Repulse Bay. A pokud byste toho přece jenom neměli dost, je tu ještě páté největší město Číny zvané Chengdu, ve kterém se nachází třeba velká rezervace čítající až tisíc pand velkých.

Místní kuchyně

Čínská kuchyně je velice pestrá a dělí se na několik částí podle toho, v jaké oblasti se nacházíte. Mezi nejznámější regionální kuchyně patří například ta pekingská, šanghajská, sečuánská, shandongská a guangdonská. V mnoha ohledech jsou si tamní pokrmy hodně podobné. Nejsou mastné a jejich nedílnou součástí je čerstvá zelenina, pestré bylinky, dostatek koření a rýže nebo nudle. Mezi oblíbené pokrmy se řadí pekingská kachna. Spousta jídel se v Číně připravuje hlavně na pánvi wok. Ochutnat byste určitě měli kuře Kung-pao a Chop suej, což jsou kousky kuřecího a vepřového masa. Za zmínku stojí hovězí maso se zeleninou Šuang-si a tenké plátky pošírovaného hovězího masa Šuej-ču-žou.

A jaké jsou nejznámější čínské předkrmy? Mezi ně patří vařený česnek a černé vejce. Mezi polévkami jednoznačně vede ostrokyselá polévka, včetně té z kuřecích pařátů. Vedle Pekingské kachny nezapomeňte ochutnat Mu-sü-žou, vepřové po sečuánsku a kapra na sladkokyselé omáčce. I v Číně se mlsá, což dokazuje sladká ovocná polévka, oblíbené smažené ovoce, populární zákusky z červených bobů a sladké knedlíky Nian-gao. O nápoji v Číně asi nemá cenu příliš dlouho polemizovat. Je to zelený čaj, za níž v žebříčku stojí bílý a černý čaj.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Čína

 • od 9 550 Kč
  Quantum Of The Seas
  Čína
 • od 10 180 Kč
  Voyager Of The Seas
  Čína
 • od 25 220 Kč
  Celebrity Millennium
  Čína
 • od 8 030 Kč
  Spectrum Of The Seas
  Čína
 • Beijing Penta Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Howard Johnson Paragon Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Dongfang Hotel
  Čína - Peking
 • Shanghai Hyatt On The Bund Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sofitel Shanghai Hyland
  Čína - Šanghaj
 • Shanghai Golden Tulip Bund New Asia Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sunrise On The Bund
  Čína - Šanghaj
 • od 26 170 Kč
  Wonder Of The Seas
  Čína

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré