Kanton - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Čína

Kanton: průvodce

25°C
Aktuálně
16°C
Průměrně

Kanton

Kanton je název čínského města nacházejícího se v jižní části této země. Velikost metropole s přilehlými oblastmi je 7 434 kilometrů čtverečních a žije tu kolem 15 milionů obyvatel. Velice často je používán název Guangzhou nebo také Kwong Chow a Kwangchow. Město leží asi 120 kilometrů od Hongkongu.

Historie Kantonu sahá do třetího století před naším letopočtem. V roce 206 před naším letopočtem byl Kanton dokonce hlavním městem nezávislého státu. Od roku 111 před naším letopočtem je pouze hlavním městem provincie. Od té doby uplynuly stovky let a z Kantonu je dnes nejlidnatější metropolitní oblast v Číně.

Město Kanton je významnou metropolí země, a to třeba kvůli tomu, že se tu nachází hlavní přístav. Tehdy šlo o důležitý bod námořní Hedvábné stezky. Kanton je situován na řece Pearl a poblíž jsou hory Baiyun. Nejvyšším vrcholem je Tiantang s výškou 1 210 metrů nad mořem.

Co navštívit v Kantonu

Kanton je čínským městem, které kombinuje staré i nové pamětihodnosti. Na své si zde přijdou jak milovníci historie, tak ti, kdo vyráží za zábavou a kulturním zážitkem. Ve městě je k dispozici přemíra nejrůznějších atrakcí.

Začít můžete poznáváním místních náboženských objektů. Jedním z pěti budhistických chrámů v Kantonu je chrám Dafo postavený v 8. století za dynastie Han. Dále je to Bright Filial Piety Temple jinak zvaný Guangxiao Temple. Jde o významné budhistické místo, které bylo během let několikrát poškozeno požárem. Mezi směsicí unikátních chrámů byste neměli minout chrám šesti stromů Banyan neboli Chrám Liurong. Ten se řadí k nejoblíbenějším atrakcím ve městě a jeho historie sahá do 6. století.

Tím dalším je Chrám Wu Xian Guan nebo nejstarší taoistický chrám Sanyuan. Ten je zároveň největším taoistickým chrámem v Kantonu. K vidění je také Chrám Hualin nebo Chrám Yuanxuan v okrese Huadu. Celý komplex se skládá ze tří objektů, jakými jsou Yuanchen Hall, Taihe Hall a Sanqing Hall. Obdivovat tu budete překrásné dlaždice, precizní řezbářskou práci a jiné architektonické skvosty. Vedle chrámů lze v Kantonu vidět i jiné typy náboženských staveb. Jednou z nich je mešita Huaisheng postavená v roce 628. Nestarší mešita v Číně je však otevřena pouze pro muslimy. Opakem této budovy je katedrála Shishi Sacré-Coeur. Jde o nejstarší a největší kostel v Číně.

K nepřehlédnutelným dominantám Kantonu patří také hromada ostatních objektů. Je to Rezidence Xiguan pyšnící se tradiční kantonskou architekturou. Pokud dáváte přednost novodobějšímu exteriéru z 19. století, navštivte Chen Clan Academy. Budova spojená s jedinečnou oázou klidu je Shamian Island nebo zavítejte do pamětní síně Sun Yat-Sen. Tento památník byl vybudován v roce 1931 a je situován na Dongfeng Middle Road. Postaven byl na počest hrdiny Dr. Sun Yat-Sen. Nakonec nevynechejte ani kantonskou věž, která je druhou největší v Číně.

Čínské město Kanton je doslova protnuto řadou nejrůznějších muzeí, kde máte možnost nahlédnout do historie v rámci mnoha oblastí. Pokud hledáte inspiraci v rámci muzeí a knihoven, začtěte se do následujících příkladů – Mauzoleum krále Nanyue, Muzeum Guangdong, Guangzhou Sculpture Park, Guangzhou Museum v parku Yuexiu, Pamětní muzeum panství Generalissimo Sun Yat-Sen, Guangdong Revolutions History Museum, Guangzhou Uprising Museum a Redtory. Poznávat můžete i místní faunu, což vám zprostředkuje tamní zoologická zahrada, v níž je situován kantonský oceán Guangzhou Ocean World, kde spatříte spoustu vzácných ryb.

Po náročném dni plném poznávání kantonských památek přijde vhod patřičný odpočinek a relaxace. A kde jinde než v místních parcích. Tím největším městský parkem je bezpochyby Park Yuexiu, kde se nachází přemíra jezerních ploch a můžete vidět například kamennou sochu pěti ramen. Dále jsou to Lingnan Impression, pamětní park park Huanghua Gang, zahrada Yuntai, Baomo Garden otevřená v 90. letech 20. století, Guangzhou Martyrs' Memorial Garden, Million Sunflower Garden a safari park Xiangjiang Wild Animal Safari v okrese Panyu.

Kromě těchto přírodních parků jsou v Kantonu také ty tematické. Jestliže chcete vidět krokodýly, zavítejte do parku Guangzhou CrocoPark. Hodně vodních ploch a radovánek si užijete ve vodním parku Chimelong. Vyhledávaným zábavním parkem je Chimelong Paradise. Vynechat byste neměli ani Chimelong International Circus. Za přírodními skvosty můžete vyrážet i mimo města Kanton. Typickým příkladem je hora Baiyun, kam lze dojet za nejvyšší vyhlídkou širokou daleko. Odtud uvidíte krásně na celé město. Zavítat lze i na místo, kde se kdysi dávno těžily červené pískové kameny. Jmenuje se Lianhua Shan.

Z pohledu aktivit máte rozhodně na výběr. Užívat si můžete jedinečnou atmosféru pouličních trhů na místech, jakými jsou Qingping, Xiguan Antique Street, ulice Jade a Toy. Vynechat byste neměli ani Bridal Street. K větším nákupním centrům patří Peking Lu Pedestrian Street, Taikoo Hui, China Plaza a Grandview Mall. Za uměním si zajeďte do ZhiYuan Yang.

Vyhledávané jsou noční plavby Pearl River, cyklistické výlety po vyznačených trasách, ale také akce a festivaly. Vedle Kantonského veletrhu můžete vidět Festival dračích lodí, Tomb Sweeping Day, Double Ninth Festival nebo Winter Solstice.

Specifika místní kuchyně

Většina turistů označuje kantonskou kuchyni jako jednu z nejlepších v Číně. Minimálně Evropané ji hodně milují. Velice často jsou používány mořské plody a ryby. Kromě nám dobře známého masa narazíte i na spoustu těch exotických, která pro nás nejsou zcela vlastí. Může to být například hadí maso. Většina pokrmů je spojena se sladkokyselou příchutí. Nejčastějším způsobem přípravy pokrmu je pravděpodobně smažení na pánvi Wok. Vedle hustých a bohatých polévek si budete dopřávat pověstné čínské knedlíky, jarní závitky nebo maso dvou barev. Zkrátka, nám dobře známou klasiku, jen v podstatně lepším a tradičním podání. K dobrému jídlu si pochutnáte na lahodném čínském čaji nebo dáte přednost ostřejší pálence.

V Kantonu budete moci volit mezi pouličním stravováním a restauracemi. Dobře se tu najíte na spoustě míst. Jestliže dáváte přednost druhé kategorii podniků, potom pro vás máme ověřenou inspiraci. Dobré jsou například podniky jako Westin Guangzhou HongMian Chinese Restaurant, La Vita e´bella, Orient Express French Restaurant, Prego, Sultan Restaurant Guangzhou a Le Saine Maxime.

Počasí

Vlhké Subtropické klima ovlivněné východoasijským monzunem je pro Kanton naprosto vlastní. Počítat musíte s tím, že si užijete horká a na druhou stranu poměrně vlhká léta. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 28 °C až 35 °C. Silnější dešťové přeháňky přichází od dubna do září. Napršet může s přehledem až 280 milimetrů za měsíc. Celoroční úhrn dešťových srážek je kolem 1 750 milimetrů. Zimy jsou zde sušší a zároveň teplejší. Dokazují to teploty mezi 14 °C až 25 °C. Jen výjimečně noční teploty klesají pod 10 °C. Od října do prosince je třeba připravit se na lehký a chladný větřík. Užívat si budete také dlouhého slunečního svitu, a to až 1 628 hodin za rok.

Bezpečnost

V Kantonu se setkáte s průměrnou kriminalitou. Město je bezpečné pro ženy i rodiny s dětmi, jen je třeba vyvarovat se některým oblastem v nočních hodinách. Pozor si dávejte na kapesní zloděje, kteří operují spíše na místech s větším množstvím lidí. Zaměřují se hlavně na osobní věci, cennosti a mobilní telefony. Nenechte se zlákat ani obtěžujícím nabízením nechtěných služeb nebo podobným konáním, při kterém vám bude účtována třeba vyšší částka, než je běžná. Když budete dodržovat základní pravidla bezpečného cestování, užijete si pobyt v Kantonu bez obtíží.

Pokud do města vyrazíte v období monzunových dešťů, dávejte si pozor při plánování výletů v okolí Kantonu, kdy mohou hrozit záplavy, sesuvy půdy a podobné neduhy.

Měna

Kanton je cenově dostupným čínským městem, kde za služby a zboží moc neutratíte. Rozhodně ne v porovnání s evropskými destinacemi. Níže uvádíme několik příkladů cen za vybraný sortiment, respektive průměrné cenové náklady.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 180 Kč
 • Espresso = 60 Kč
 • Cappuccino = 85 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 26 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 10 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 7 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 65 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkové restauraci = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč

Doprava

Do čínského Kantonu se vypravíte prostřednictvím letecké dopravy. Pokud zvolíte pražské letiště Václava Havla, počítejte s mezipřistáním. To se promítá do celkové doby letu mezi 19 až 26 hodinami. Náklady na letenku budou začínat na ceně kolem 15 tisíc korun. Letiště Kanton Baiyun se nachází asi 40 kilometrů od města. Přepravu můžete řešit prostřednictvím metra linky č. 3, kde zaplatíte kolem 5 CNY. Alternativou mohou být autobusové linky, jejichž celková doba jízdy je asi 90 minut.

 • Ve městě Kanton funguje podzemní železniční systém tvořený třinácti linkami, jehož celková délka je 476 kilometrů.
 • Městský systém se nazývá Guangzhou Bus Rapid Transit.
 • Provozovány jsou zde také autobusové linky, jichž je více jak 9 400.
 • Náklady na jízdenku se pohybují od 2 CNY a zvyšují se podle ujeté vzdálenosti.
 • Dražší alternativou jsou místní taxi služby. Těch tu jezdí přes 17,5 tisíce. Většina vozidel jezdí na CNG.
 • V jejich případě počítejte s nástupní taxou kolem 12 CNY a s cenou 2,6 CNY za ujetý kilometr.
 • Některé oblasti si můžete projít bez problému pěšky. Hodně propagovaná je tu jízda na kole, což dokazují půjčovny jízdních kol a elektrokol.
 • K dispozici je i možnost pronájmu automobilu nebo skútru, pokud disponujete řidičským oprávněním vydaným Čínskou lidovou republikou. Provoz je tu však poměrně komplikovaný a hustý.
 • Díky místním přístavům je dostupná trajektová lodní doprava.
 • Město Kanton se nachází na rychlostní železnici, což je jeden ze způsobů, jak se přepravit do větších vzdálenějších měst Číny. Alternativou mohou být vnitrostátní lety.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Čína

 • od 9 550 Kč
  Quantum Of The Seas
  Čína
 • od 9 870 Kč
  Voyager Of The Seas
  Čína
 • od 25 220 Kč
  Celebrity Millennium
  Čína
 • od 8 030 Kč
  Spectrum Of The Seas
  Čína
 • Beijing Penta Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Howard Johnson Paragon Hotel
  Čína - Peking
 • Beijing Dongfang Hotel
  Čína - Peking
 • Shanghai Hyatt On The Bund Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sofitel Shanghai Hyland
  Čína - Šanghaj
 • Shanghai Golden Tulip Bund New Asia Hotel
  Čína - Šanghaj
 • Sunrise On The Bund
  Čína - Šanghaj
 • od 26 170 Kč
  Wonder Of The Seas
  Čína

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré