Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Asie

Afghánistán: průvodce

8°C
Aktuálně
12°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
AF flag

Afghánistán

Hodnocení průvodce: 6.5

Afghánistán je zemí, která je pro spoustu turistů nedostupná už dlouhých 30 let, protože právě od roku 1979 zde probíhají nejrůznější válečné konflikty a nepokoje. I v dnešní době není díky současné bezpečností situaci doporučována návštěva tohoto státu. Za období probíhajících bojů došlo ke zničení spousty krás Afghánistánu. Přitom tato destinace bývala pověstná svou laskavostí a romancí skrytou za tamním horským prostředím. Zdejší kultura a šarm tehdejšího Afghánistánu byly plny pohostinnosti a hrdosti. Současná podoba už není tak lákavá, navíc dovolenou v této zemi může plánovat jen opravdový dobrodruh podstupující všechna nebezpečná rizika.

Afghánská islámská republika se nachází zhruba ve středu Asie, kde ji obklopují země, jakými jsou Turkmenistán, Uzbekistán, Írán, Čína, Pákistán a Tádžikistán. Většina území Afghánistánu je hornatého typu a nachází se v nadmořské výšce kolem 1 800 až 3 000 metrů nad mořem. Z geografického hlediska patří k dominantám země například Chajbarský průsmyk, horská soustava Hindúkuše, řeka Amudarji, nejvyšší hora Nošak s výškou 7 492 metrů nad mořem, ale také oblast Kábul a Hilmand.

Co navštívit v Afghánistánu

Vzhledem k tomu, že současná vláda Talibanu Afghánistán téměř uzavřela od zbytku světa, není možné doporučit v podstatě žádné aktivity související s poznáváním této země. Pokud jednou dojde ke smíru a uklidnění tamní situace, dobrodružní turisté se při návštěvě Afghánistánu budou moci věnovat především poznávání tamní přírody a plánovaní treků do vyhlášených horských oblastí. Jednou se Afghánistán stane možná oblíbený pro svoji válečnou turistiku, kdo ví.

I když spousta míst je dnes nedostupných a možná i z větší části poničených, přesto mapa Afghánistánu nabízí skvosty, které je třeba zmínit. Je to například Údolí Pandžšír, kde se ukrývají přírodní dominanty, ale také Salangský průsmyk. Když se vysloví Afghánistán, většinu napadne významná památka země, kterou je Darul Aman Palace, kde dříve sídlilo ministerstvo obrany. Ve městě Mazar-i-Sharif je to mešita Shrine of Ali, ale i unikátní jeskyně u města Bamiyan. Ještě do nedávné doby bylo nejpůsobivějším městem Afghánistánu město Jalalabad a červené město Shahr-e Zuhak. Z architektonických skvostů jasně vede citadela ve městě Herat a matka měst Afghánistánu, jíž je město Balch. V Ghóru je to kupříkladu Minaret Jam. Nejznámějšími oblastmi této destinace jsou pochopitelně Kábul a Kandahár.

Místní kuchyně

S dostupností jídla mají v dnešním sužovaném Afghánistánu problém mnozí místní lidé. Pokud bychom však měli obecně popsat tamní gastronomii, která se váže k bezproblémovým dobám, určitě by bylo z čeho vybírat. Na jídelníčku se i dnes objevuje například jídlo zvané Mantu, pod kterým si můžete přestavit plněné knedlíky masem a zeleninou, jejichž příprava probíhá nad párou. Hodně populární je jehněčí maso. Když dojde k jeho smíchání s vhodným kořením a zeleninou, vzniká pověstný pokrm zvaný Pulla. Ten je velice často doplňován i o další ingredience, jakými jsou třeba mrkev, rozinky, mandle a jiné přísady. Dobrým a snadno připraveným pokrmem je jehněčí kebab ve speciálním chlebu. Výjimkou není ani podávání masa s rýží.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé