Brunej - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Brunej: průvodce

30°C
Aktuálně
27°C
Průměrně

Brunej

Hodnocení průvodce: 8.7

Brunej, oficiálně Sultanát Brunej, je malá země ležící na ostrově Borneo v Indonéském souostroví mezi Jihočínským mořem a Malajsií. Skládá se ze dvou částí oddělených 30 km pásmem malajské provincie Sarawak. Většinu území pokrývá džungle, jen malé procento území je úrodné, proto se většina surovin dováží. Díky ropnému průmyslu však patří tato země mezi nejbohatší státy světa. Podle sultánova nařízení se dokonce ve státě nemusí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství, proto je zde také sultán velmi oblíbený a vážený. Ačkoliv se Brunej v posledních letech snaží přilákat více turistů, stále patří spíše mezi málo navštěvované země. Přijíždí sem většinou turisti, kteří chtějí poznat bohatou a relativně přívětivou muslimskou zemi. Vzhledem k zalesněné ploše, nabízí Brunej řadu přírodních zajímavostí. V národních parcích a přírodních rezervacích můžete poznat exotické rostliny a obyvatele deštných lesů. Dávejte si ale pozor na všudypřítomné zvědavé a drzé opice.

Co navštívit v Bruneji

Brunej je svou rozlohou relativně malá země, která není příliš navštěvovaná turisty. Nenajdete zde tedy příliš mnoho turistických lokací. Hlavní město je sídlem sultána, vlády, několika muzeí i největší mešity na Dálném Východě s názvem Sultan Omar Ali Saiffudin, která je vybudovaná na břehu umělé laguny a jejíž minaret dosahuje výšky 44 m. Jedná se asi o nejvýznamnější národní památku.

Kromě ní zaujme také plovoucí osada Kampong Ayer, několik set let stará sestava 28 vodních vesnic stojících na palisádách v řece Brunej. V ní najdete obydlí 30 000 lidí, mešitu, školu, restauraci, obchody i nemocnici. Ve východní části Bruneje leží národní park Ulu Temburong, který s rozlohou téměř 50 tisíc hektarů představuje ideální místo pro turistiku. Nachází se tu přírodní trasy zahrnující více než sedm kilometrů dlouhých dřevěných cestiček v bujné vegetaci. Součástí jsou i naučné stezky, které seznámí s životem deštných pralesů a výškové cesty, z nichž nejznámější je tzv. „canopy walkway“ z hliníkové konstrukce, jež možní procházku ve výšce 50 metrů nad zemí.

V zemi se nachází i jiné přírodní oblasti jako např. přírodní rezervace Peradayan nebo Batang Duri. K příležitosti sultánových 48 narozeninách byl otevřen velký, ale také velmi drahý zábavní park Jerudong, který nabízí horské dráhy různých velikostí a typů i další atrakce. Součástí parku je také stadion pro hru pólo, stáje nebo golfová a kriketová hřiště. Kousek za parkem naleznete Jerudongskou pláž s množstvím dobrých restaurací. Celý tento komplex bývá přirovnáván k Disneylandu, jen těch návštěvníků má o mnoho méně. Tím ale líp pro turisty, nikde nejsou žádné přehnané fronty.

Místní kuchyně

Na ostrovech jihovýchodní Asie se nalézá pestrá paleta etnik, národů i kmenů, která výrazně ovlivňuje také vzhled místní kuchyně. Velký vliv na ostrovní kuchyni má i arabská a indická kuchyně. Brunejská kuchyně se totiž velmi podobá kuchyni Indonésie i Malajsie, kde je silná indická komunita. Základními surovinami jsou v Bruneji, stejně jako v celé jihovýchodní Asii, rýže a různé druhy nudlí. Místní pokrmy často inklinují k ostré, výrazně kořeněné podobě. Také většina převzatých pokrmů bývá upravena pro mlsné místní jazýčky, čímž vznikají jedinečné lahodné pokrmy. Hlavním jídlem dne zde bývá večeře. Kromě restaurací se nemusíte bát navštívit ani klasické fast foody (KFC, McDonald ‘s nebo Pizza Hut) či pouliční stánky zvané „hawkers“. Mezi národní jídla patří nasi katok, kombinace rýže a nasoleného hovězího nebo kuřecího masa s tzv. sambal omáčkou a ambuyat, škrobové, mazlavé těsto, které se namáčí do pikantní omáčky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Brunej

    Nenalezeny žádné záznamy.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré