Ázerbájdžán - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Ázerbájdžán: průvodce

25°C
Aktuálně
13°C
Průměrně

Ázerbájdžán

Hodnocení průvodce: 8.3

Ázerbájdžán je velice často označován, jako Ázerbajdžánská republika. Země nacházející se na pomyslné hranici mezi Evropou a Asií. To se mimochodem promítá do věcí, které můžete v Ázerbájdžánu vidět. Spousta kontrastů v podobě malebných vesnic a moderních měst, letitých tradic a novodobých zvyků. Ve své podstatě jde o historickou říši, která však svou vzrůstající vyspělost rozhodně nezapře. V rámci dovolené v Ázerbájdžánu se můžete těšit na přívětivé chování místních obyvatel, jež vás jako turisty budou vnímat s maximální vzácností. Štědrá pohostinnost je v tomto směru na prvním místě. Vydejte se poznávat dramatičnost a kontrast této země, která si vás podmaní každou svou částí.

Ve středu Ázerbájdžánu to bude rozsáhlá rovina s přemírou nejrůznější zeleně. V severní části máte možnost okusit horská pásma Velkého Kavkazu, jež jsou připravena pro opravdové dobrodruhy. A třetím článkem bude pobřeží Kaspického moře. Tohle všechno tvoří cestovatelsky neodolatelný celek. Jen pro zajímavost, nejvyšším bodem Ázerbájdžánu je Bazardüzü s nadmořskou výškou 4 485 metrů nad mořem.

Průvodce pro oblíbené destinace: Ázerbájdžán

Co navštívit v Ázerbájdžánu

Dovolená v Ázerbájdžánu může nabývat bezpočtu podob. Oblíbené jsou například kulturní a sportovní události. Poznávat můžete ojedinělou architekturu hlavního města. Město Baku je jako stvořené pro romanticky smýšlející turisty, jež si budou užívat nočních procházek s nádechem tamní atmosféry. Při pohledu na mapu Ázerbájdžánu jasně vedou přírodní skvosty země. Naplánovat si můžete bezpočet treků, jež vás zavedou na místa nezapomenutelná a nádherná.

Začít můžete například v již zmiňovaném hlavním městě Baku, kde se nachází Chrám věčného ohně Atešgah, Dívčí věž a palác Širvanšáhů. Hodně populární je památník Marty´s Lane. V historickém městě Šeki se vydejte k významné pamětihodnosti, jíž tvoří Chánův palác. Z měst se pozvolna přesuňte k přírodním krásám, mezi něž spadají petroglyfy ve skalním městečku nacházející se u Gobustánu. Vaším cílem se mohou stát i vodní plochy, jakým jsou jezera Bejukšor a Gadžigabul. Oblíbená je nejvyšší sopka s názvem Taragaj Dagh. Bahenní sopka dosahuje velikosti až 410 metrů.

Místní kuchyně

Národní kuchyně Ázerbájdžánu je rozmanitá a pestrá. Jejím základem jsou celkem běžné ingredience od masa, přes ovoce a zeleninu, až po směsi nejrůznějších bylinek. Místní lidé však z těchto složek dokáží vytvořit kouzelná a lahodná jídla. Tím typickým ázerbájdžánským pokrmem je určitě Šašlik neboli masový špíz s cibulí, granátovým jablkem a omáčkami. Dále můžete okusit plněnou zeleninu označovanou jako Dolma. Mezi tradiční jídla se řadí i nám dobře známý Kebab. Ten je nejčastěji připravován z hovězího masa. Vychutnat si můžete lahodné rizoto Plov a třešničkou na závěr? Tou bude kupříkladu sladká taštička, ve které naleznete ořechy, mandle a cukr. Její název je Šakerbura. Výjimečným sladkým dezertem je také Pachlava.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé