Průvodce pro Nachičevan - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Ázerbájdžán

Nachičevan: průvodce

5°C
Aktuálně
13°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Nachičevan

Nachičevan neboli Nakhchivanská autonomní republika je jednou z turistických oblastí Ázerbájdžánu. Její velikost je 5 500 kilometrů čtverečních a celková populace je odhadována na 450 tisíc lidí. Hraničí s Arménii, Íránem a Tureckem.

Hlavním městem Nakhchivanské autonomní republiky je Nachičevan. Metropole, která v dávných dobách plnila roli obchodního centra. Velikost samotného města je asi 130 kilometrů čtverečních a žije v něm 75 tisíc obyvatel. Město Nachičevan je v současné době centrem průmyslu, ale známo je i pro svou univerzitu nebo vědecké odvětví.

Původní název Nachičevanu byl Naxcavan, k čemuž došlo sloučením slov Naxc a avan, tedy arménské město. Později došlo k přejmenování na Nakhchiven, což je v českém jazyce překládáno jako Nachičevan.

Co navštívit v Nachičevanu

Nachičevan na svém území ukrývá spoustu středověkých a starověkých památek. Ne nadarmo byla tato lokalita označována jako hlavní město islámské kultury v Asii v roce 2018. Poznávat tu můžete hodně svatých míst a historických objektů. Mezi ty nejznámější patří tyto.

Je to například Zámek Alinja postavený v šestém století. Ten je situován poblíž města Nachičevan v nadmořské výšce kolem 1 800 metrů. Svého času byl označován za jednu z nejbezpečnějších staveb svého druhu. Další zastávku můžete udělat u hrobky Momuna Khatuna. Ta je pro změnu prezentována jako perla východní architektury. Původní velikost hrobky byla 34 metrů a k jejímu vytvoření došlo v roce 1186. Hrobka byla v roce 1998 zanesena na seznam světového dědictví UNESCO.

V Nachičevanu je známá také hrobka Gulustana pocházející ze začátku 13. století. V současnosti jde o cenné památné místo, které je postaveno z červených pískových kamenů. Zapomínat byste neměli ani na Mauzoleum Garabaghlar. Dvojitý minaret byl postaven ve 12. století. Mauzoleum obsahuje čtyři oblouky, z nichž každý směřuje na jednu světovou stranu. Podobných hrobek a mauzoleí je v Nachičevanu více než dost. Jmenovat lze například Khanegahovu hrobku, Gilan Mausoleum, Yusif ibn Kuseyir Mausoleum nebo Noemovo mauzoleum z osmého století. Tomu se dostalo poslední obnovy v roce 2006.

Při návštěvě města Nachičevan byste neměli minout mešitu Juma postavenou v nejvyšší části města. Známý je památník Geysariyye ze 17. století. Ten má své pevné místo v centru Ordubadu. Od roku 1981 tento objekt funguje jako Historicko-etnografické muzeum. Krásný je také Imamzadeh komplex v Nachičevanu. Silným turistickým zážitkem se vám stane naleziště nacházející se v Sharur regionu, které se jmenuje Aghbujag a patří k nejlepším cestovatelským cílům na Kavkaze.

Pokud chcete Nachičevan poznat z pohledu muzeí a prezentovaných artefaktů, máte určitě možnost. Za zmínku stojí Nakhchivan State History Museum založené v roce 1924, kde je uloženo přes 34 tisíc artefaktů. Dále je to Muzeum Heydara Aliyeva, jenž funguje od roku 1999. Vynechat byste neměli ani Muzejní dům Huseyna Javida. Muzeum věnované této slavné osobnosti bylo založeno už v roce 1981 a k vidění jsou stovky nejrůznějších věcí, předmětů a fotografií. Nakonec si při průzkumu Nachičevanu nechte Nakhchivan State Carpet Museum pocházející z roku 1998. V roce 2010 bylo přesunuto do novější budovy. Muzeum cílí především na kulturní expozice a přemíru tamních koberců.

Ve výčtu zajímavostí v Nachičevanu by šlo samozřejmě pokračovat. Zastavit se můžete u vesnice Aza, kde se nad řekou Gilanchay tyčí architektonická památka v podobě mostu Aza Bridge. Ten má na šířku asi 3,5 metru. Dále jsou to pozůstatky staré kopule Darkand Dome, jenž představovala věžovitou hrobku. Pro nadšence bude velkou podívanou i svatyně nacházející se ve svahu skály, jíž se říká Iydali Piri. Pak můžete zamířit k osadě Ishiglar postavené ve středověku nebo dáte přednost Dirnis Mosque ve vesnici Yukhari. Za zmínku stojí ještě Gazanchi most, Gilan Tomb a Khan Palace.

Z přírodních klenotů se nabízí Farhadový dům v pastvinách Batabat, přírodní jeskyně Ashabi-Kahf mezi horami Nahajir a Ilandagh nebo známá hora Gamigaya, jejíž výška je 3 725 metrů nad mořem. Právě na jejím vrcholku je vidět staré datování z prvního až čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Vyhledávanou architektonickou památkou je i Julfa Caravansary na levém břehu řeky Araz.

Specifika kuchyně v Nachičevanu

Ovoce, zelenina, bylinky, pestrost a silné masové vývary. Taková je kuchyně v Nachičevanu, v rámci níž poznáte nejrůznější druhy koření, ale také známe pokrmy jako kebab, dolma a šašlik. Pochutnat si můžete na rybích pokrmech nebo tenkých plackách vyplněných masem, ořechy, bylinkami, sýrem a zeleninou. Vynikající gastronomie je tu kombinována s lahodnými nápoji. Mezi ty oblíbené se řadí místní čaje, ale také víno nebo koňak. Vaše chuťové pohárky zde určitě poznají něco zcela atypického a netradičního.

V Nachičevanu si můžete dopřávat nejenom pouličního stravování, ale zavítat lze také do některé z tamních vyhlášených restaurací. Mezi ty oblíbené a turisty vyhledávané se řadí Nuh Yurdu Restaurant, Badasqan Aile Restorant, Milli Yemekler a Zumzud Cafe Restaurant.

Počasí v Nachičevanu

Při návštěvě Nachičevanu musíte počítat s kontinentálním polosuchým klimatem, které se vyznačuje dlouhými a teplými léty, a naopak krátkými a o to chladnějšími zimami. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kde se průměrné denní teploty pohybují kolem 27 °C. Rozpětí mezi nejnižšími a nejvyššími hodnotami je 20 °C až 35 °C. Opakem tohoto období je leden a únor, kdy teploty přes den klesají pod bod mrazu a mohou se pohybovat kolem -7 °C. S dešťovými srážkami to přes rok není tak hrozné a celoroční průměr je 267 milimetrů. V zimě počítejte se sněhem.

Bezpečnost v Nachičevanu

Dovolená v Nachičevanu se pro vás stane bezpečnou, pokud se budete pohybovat v těch správných oblastech. A to primárně kolem hlavních památek autonomní republiky, ale i v hlavním městě. I když jde o turismem nedotčenou část Ázerbájdžánu, měli byste být v některých věcech na pozoru. Ve městech a na frekventovanějších místech je to třeba hlídání osobních věcí před kapesními zloději. Po setmění se raději nevydávejte do odlehlejších lokalit, ať už se budete nacházet kdekoliv v Nachičevanu. Vyhněte se oblastem, kde je vojenská technika a zároveň ji nefoťte.

Měna

Z pohledu cenových nákladů se pro vás stane návštěva Nachičevanu velice přijatelná. Ceny za zboží a služby jsou zde nižší oproti České republice. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 9 Kč
 • Chleba = 6 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 105 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 40 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 16 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 4 Kč
 • Cappuccino = 20 Kč
 • Espresso = 15 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 7 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 135 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 630 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 13 Kč

Doprava v Nachičevanu

Nakhchivanská autonomní republika je od České republiky vzdálena asi 3 600 kilometrů, takže jedinou rozumnou dopravou je letadlo. Hlavní město Nachičevan má své vlastní letiště, které je ve své podstatě tím jediným komerčním letištěm v zemi. Obvykle poletíte přes Rusko nebo Turecko, takže je třeba počítat s příslušnými přestupy. Z letiště Nathchivan se do centra metropole dopravíte za pomoci autobusové dopravy.

 • Z letiště Nathchivan lze využívat vnitrostátních letů do Baku.
 • Mezinárodní doprava je řešena také v rámci Turecka a Ruska.
 • Veřejná doprava v Nachičevanu je realizována prostřednictvím trolejbusového systému tří linek.
 • Nechybí ani autobusové spoje.
 • Cena za dopravu v rámci města začíná na 0,3 AZN.
 • K dispozici jsou taxi služby, které si účtují poplatek 0,5 AZN za kilometr. Velikost nástupní taxi činí 1,9 AZN.
 • Využívat můžete tamní železnice, třeba z Nachičevanu do Ordubadu.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé