Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Asie

Arménie: průvodce

24°C
Aktuálně
11.6°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
AM flag

Arménie

Hodnocení průvodce: 8.7

Arménie je malá krásná země ležící v Zakavkazsku na pomezí Evropy a Asie. Evropskými turisty zatím téměř neobjevená. Možná i proto, že vzhledem ke sporům se sousedním Tureckem a Ázerbájdžánem je možné se do Arménie dostat pouze přes Gruzii nebo Irán. Pokud Arménii navštívíte, budete mít pocit, že jste se zastavili v čase. Z jedné strany na vás dýchá bohatá historie, z druhé pozůstatky z dob vlády Sovětského svazu. Arménie byla první zemí na světě, která přijala křesťanskou víru jako státní náboženství, a to již v roce 301. Na jejím území proto naleznete množství středověkých klášterů, kostelů, bazilik a pevností stojících v horách nebo na březích blankytně modrých jezer. Vše v nádherné nedotčené přírodě.

Většinu území pokrývá Arménská vysočina sopečného původu, na severu a východě země se tyčí pohoří Malý Kavkaz. Většina turistů také do této destinace přijíždí v rámci horské turistiky. Arménie nemá přímý přístup k moři, ale tento nedostatek vám vynahradí krásnými jezery. Největší a zároveň nejznámější vysokohorské jezero Sevan vám nabídne úžasnou podívanou na svou lesklou modrozelenou hladinu i odpočinek na pláži. Tato rozmanitá země má mnoho tváří, avšak jednu krásnější než druhou. Báječný kontrast představuje hlavní město Jerevan, jehož energie se snaží vyrovnat významnějším velkoměstům.

Průvodce pro oblíbené destinace: Arménie

Co navštívit v Arménii

Návštěva Arménie je skvělou volbou především pro vyznavače horské turistiky či cykloturistiky. Od vyprahlých kopců na jih od Jerevanu se táhnou skalnaté i oblé hory, kaňony, vysokohorská sedla nebo neobvyklá krajina „alpského" typu. Nejvíce návštěvníků míří do oblasti nejvyšší hory Arménie Aragac (4.090 m n. m.) nebo do okolí Garni a Geghard. Na každém kousku území se pak nalézá některá z mnoha křesťanských památek. Uniknout by vám neměly dodnes fungující kláštery Tatev a Noravank, skryté v horách, nebo klášter Geghard, vytesaný do skály. Krásné prostředí nabízí i oblast okolo města Dilijan uprostřed dubových lesů. V jeho okolí naleznete mimo jiné i kláštery Goshavank a Haghartsin, které rozhodně stojí za návštěvu. Specifický ráz dubových lesů se nachází také kolem největšího vysokohorského jezera Sevan, jehož břeh nabízí ideální místo pro odpočinek a koupel unavených svalů.

Díky horám a dostatku sněhu má Arménie své kouzlo i v zimě. Bohužel však zatím nenabízí tolik kvalitních středisek. Jedno z nejoblíbenějších je Tsaghkadzor. Centrum země představuje hlavní město Jerevan. Ponořte se do jeho pulsujících ulic, poseďte v útulných kavárnách či vynikajících restaurací a navštivte množství zajímavých míst. Chcete-li poznat i krutou část historie této země, nevynechejte muzeum arménské genocidy.

Místní kuchyně

Arménská kuchyně se výrazně liší od naší kuchyně. Odráží vlivy ruské, řecké, perské a turecké kuchyně. Téměř vše se vaří pouze z místních vypěstovaných surovin, nenajdete zde téměř žádné umělé přísady. Základní suroviny představuje zelenina, ovoce, rýže, obiloviny, zelené bylinky, slaný sýr, cukrovinky a maso. Snad téměř na žádném stole nesmí chybět lavaš (místní chléb, který se podobá arabským plackám). Národními jídly jsou pak šašliky (různé druhy naloženého masa a zeleniny na špejli), ghapama (dýně dušená s rýží, rozinkami, jablky a skořicí) a khaš (masový vývar z hovězích nožiček s bylinkami). Na ulici si pochutnáte také na grilovaném hovězím masu zabaleném v tortille tzv. chorovac. Stejně se nazývá oblíbený způsob grilování masa a zeleniny.

Z ovoce si pochutnáte nejvíc na zdejších meruňkách, broskvích či melounech. K pití se často podává minerální voda a silná arménská káva. Arméni rádi pijí alkohol. Nejčastěji vám nabídnou domácí pálenku, výborný arménský koňak, místní pivo Kilikia či polosladké víno. K alkoholu pojídají chuťovky v podobě sýrů, zeleniny a chleba.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Arménie

  • Skryté poklady Arménie
    Arménie - Jerevan

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé