Arménie - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Asie

Arménie: průvodce

8°C
Aktuálně
11.6°C
Průměrně

Arménie

Hodnocení průvodce: 8.7

Arménie je malá krásná země ležící v Zakavkazsku na pomezí Evropy a Asie. Evropskými turisty zatím téměř neobjevená. Možná i proto, že vzhledem ke sporům se sousedním Tureckem a Ázerbájdžánem je možné se do Arménie dostat pouze přes Gruzii nebo Irán. Pokud Arménii navštívíte, budete mít pocit, že jste se zastavili v čase. Z jedné strany na vás dýchá bohatá historie, z druhé pozůstatky z dob vlády Sovětského svazu. Arménie byla první zemí na světě, která přijala křesťanskou víru jako státní náboženství, a to již v roce 301. Na jejím území proto naleznete množství středověkých klášterů, kostelů, bazilik a pevností stojících v horách nebo na březích blankytně modrých jezer. Vše v nádherné nedotčené přírodě.

Většinu území pokrývá Arménská vysočina sopečného původu, na severu a východě země se tyčí pohoří Malý Kavkaz. Většina turistů také do této destinace přijíždí v rámci horské turistiky. Arménie nemá přímý přístup k moři, ale tento nedostatek vám vynahradí krásnými jezery. Největší a zároveň nejznámější vysokohorské jezero Sevan vám nabídne úžasnou podívanou na svou lesklou modrozelenou hladinu i odpočinek na pláži. Tato rozmanitá země má mnoho tváří, avšak jednu krásnější než druhou. Báječný kontrast představuje hlavní město Jerevan, jehož energie se snaží vyrovnat významnějším velkoměstům.

Co navštívit v Arménii

Návštěva Arménie je skvělou volbou především pro vyznavače horské turistiky či cykloturistiky. Od vyprahlých kopců na jih od Jerevanu se táhnou skalnaté i oblé hory, kaňony, vysokohorská sedla nebo neobvyklá krajina „alpského" typu. Nejvíce návštěvníků míří do oblasti nejvyšší hory Arménie Aragac (4.090 m n. m.) nebo do okolí Garni a Geghard. Na každém kousku území se pak nalézá některá z mnoha křesťanských památek. Uniknout by vám neměly dodnes fungující kláštery Tatev a Noravank, skryté v horách, nebo klášter Geghard, vytesaný do skály. Krásné prostředí nabízí i oblast okolo města Dilijan uprostřed dubových lesů. V jeho okolí naleznete mimo jiné i kláštery Goshavank a Haghartsin, které rozhodně stojí za návštěvu. Specifický ráz dubových lesů se nachází také kolem největšího vysokohorského jezera Sevan, jehož břeh nabízí ideální místo pro odpočinek a koupel unavených svalů.

Díky horám a dostatku sněhu má Arménie své kouzlo i v zimě. Bohužel však zatím nenabízí tolik kvalitních středisek. Jedno z nejoblíbenějších je Tsaghkadzor. Centrum země představuje hlavní město Jerevan. Ponořte se do jeho pulsujících ulic, poseďte v útulných kavárnách či vynikajících restaurací a navštivte množství zajímavých míst. Chcete-li poznat i krutou část historie této země, nevynechejte muzeum arménské genocidy.

Místní kuchyně

Arménská kuchyně se výrazně liší od naší kuchyně. Odráží vlivy ruské, řecké, perské a turecké kuchyně. Téměř vše se vaří pouze z místních vypěstovaných surovin, nenajdete zde téměř žádné umělé přísady. Základní suroviny představuje zelenina, ovoce, rýže, obiloviny, zelené bylinky, slaný sýr, cukrovinky a maso. Snad téměř na žádném stole nesmí chybět lavaš (místní chléb, který se podobá arabským plackám). Národními jídly jsou pak šašliky (různé druhy naloženého masa a zeleniny na špejli), ghapama (dýně dušená s rýží, rozinkami, jablky a skořicí) a khaš (masový vývar z hovězích nožiček s bylinkami). Na ulici si pochutnáte také na grilovaném hovězím masu zabaleném v tortille tzv. chorovac. Stejně se nazývá oblíbený způsob grilování masa a zeleniny.

Z ovoce si pochutnáte nejvíc na zdejších meruňkách, broskvích či melounech. K pití se často podává minerální voda a silná arménská káva. Arméni rádi pijí alkohol. Nejčastěji vám nabídnou domácí pálenku, výborný arménský koňak, místní pivo Kilikia či polosladké víno. K alkoholu pojídají chuťovky v podobě sýrů, zeleniny a chleba.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Arménie

  • Skryté poklady Arménie
    Arménie - Jerevan

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé