Bezpečnost v Arménii - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Asie

Bezpečnost v Arménii

Je Arménie bezpečná?

Arménie patří mezi velmi bezpečné země. Kriminalita je zde velmi malá. I tady se však můžete výjimečně setkat s kapsáři, proto si i přes vlídnost místních obyvatel dávejte pozor na své osobní věci, především cennosti. Někteří Arméni vsází na jazykovou komunikační bariéru a budou se vám snažit třeba v restauraci či obchodě nasadit větší cenu. Proto si vše v klidu sami spočítejte, jakmile uvidí, že nesouhlasíte, hned obrátí a spočítají cenu „správně“. Největší nebezpečí na vás číhá, pokud se rozhodnete jezdit po Arménii autem. Stav komunikací není příliš dobrý a silniční předpisy se tu zrovna moc nedodržují. Vzhledem k napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem nedoporučuje Ministerstvo zahraničních věcí cestovat do přilehlých příhraničních lokalit.

Přírodní katastrofy

Z pohledu přírodních katastrof jsou nejrizikovější horské oblasti, protože právě v nich může docházet k nečekanému zhoršení počasí. V zimě panuje v zemi často velmi silný mráz.

Na co si dát v Arménii pozor?

Arménie patří mezi velmi přátelské země. Často se stane, že vás Arméni pozvou k sobě domů na návštěvu. Pokud se budete snažit ctít jejich tradice, najdete v nich výtečné pohostinné společníky. Dávejte si však pozor na jazyk. Hrubá nebo urážlivá slova je dokáží velmi rozzlobit, obzvlášť pokud jde o jejich víru. Jejich city také raníte, pokud pozvání odmítnete. Součástí stolování je i popíjení alkoholu, avšak nesnažte se jim v pití vyrovnat. Arméni rádi dávají svým hostům dárky, je dobré na to myslet dopředu a mít připraven také nějaký drobný suvenýr z České republiky pro případ potřeby.

Postoj k alkoholu

V Arménii je pití alkoholu jedním z hlavních bodů stolování. Také je tato země známá výborným koňakem, který se vyrábí již od roku 1887 a patří mezi nejlepší na světě. Nejznámější značku Ararat můžete pořídit i v našich obchodech. Arméni však sami nejčastěji pijí vodku, která je ve srovnání s koňakem výrazně levnější. V Arménii není zvykem, aby alkohol pily ženy.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Jerevanu

Nalbandyan 48/1

0010 Yerevan

Tel.: +374 10 519 373

Mail: yerevan@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Arménie

  • Skryté poklady Arménie
    Arménie - Jerevan