Průvodce pro Jerevan - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Arménie

Jerevan: průvodce

13°C
Aktuálně
11.6°C
Průměrně

Jerevan

Jerevan nebo také Yerevan. To je název hlavního města Arménie, které zároveň patří k největší metropoli světa. Toto místo je administrativním, kulturním a průmyslovým centrem. Jeho rozloha je 223 kilometrů čtverečních. Na této ploše žije přibližně jeden milion obyvatel. Město Jerevan je nejstarším nepřetržitě obývaným místem na světě. Jeho historie sahá do osmého století před naším letopočtem, kdy zde byla založena pevnost Erebuni. To se psal rok 782 př. n. l. Hlavním městem Arménie je od roku 1918.

Yerevan je situován na břehu řeky Hrazdan a je kousek od planiny Ararat. Ze tří stran je obklopován horami. Město jako takové je zasazené do srdce Arménské vysočiny a nachází se v nadmořské výšce 865 až 1 390 metrů nad mořem.

Co navštívit v Jerevanu

S městem Jerevan se pojí sáhodlouhá historie, která je viditelná v architektuře mnohých staveb. Metropole je kulturním centrem, takže poznávání zde spojíte se zábavou. Spousta památek, noční život, muzea a jiné turistické cíle uspokojí bezpochyby každého cestovatele.

Ve městě je toho k vidění více než dost. Vaším odrazovým můstkem se stane Pevnost Erebuni, respektive vykopávky staré 3 tisíce let. Jde o nejvíce dochovanou pevnost v Arménii. Z historických památek lze obdivovat kapli sv. Matky Boží ze 4. století nebo kostel Tsiranavor ze 6. století. Ten je situován v severní části Jerevanu v okrese Avan. Za zmínku stojí Modrá mešita jinak označovaná jako Gök Jami postavená v letech 1764 až 1768. Ta je přímo v centru města. 

Dále je to středověká kaple Katoghike Church z roku 1264. Jde o nejzachovanější stavbu tohoto typu v Jerevanu. Z náboženských objektů lze jmenovat také Katedrálu sv. Sarkise přestavěnou v letech 1835 až 1842 nebo Kostel Zoravor Surp Astvatva postavený v letech 1693 až 1694. Velkou zajímavostí je The Red Bridge of Hrazdan River ze 17. století.

Ve městě se nachází velké množství muzeí a podobných staveb, jakými jsou například Historické muzeum Arménie, Národní galerie Arménie, Cafesjian Museum of Art, Matenadaranská knihovna a Arménské muzeum genocidy. To je situováno v komplexu Tsitsernakaberd. V ulici Teryan je možné navštívit National Library of Armenia, což je veřejná knihovna založená v roce 1832. Další národní knihovnou je také Khnko Aper z roku 1933. Ve městě je umístěna i Republikánská lékařská knihovna, Knihovna vědy a techniky a mnohé jiné. Ne nadarmo bylo město Jerevan v roce 2010 označeno Světovým knižním městem.

Při procházkách městem Jerevan zavítejte na Náměstí Republiky, Northern Avenue, Abovian street nebo na náměstí Svobody. Populární je Hlavní nádraží nebo Mashtots avenue plná pěších zón. Z méně známých zajímavostí lze zmínit ještě Araratskou koňakovou továrnu.

Ve městě Jerevan na váš čeká i spousta zábavy, kterou zprostředkují místní parky. Je to například zábavní park Victory Park, odkud se vám dostane krásného výhledu na město. Tím nejstarším parkem ve městě je Lover´s Park, kde jsou pravidelně prováděny koncerty a výstavy pod širým nebem. Krásnou podívanou nabízí i Zpívající fontány nebo můžete zavítat k Parku Khachakar. Ten je situován asi tři minuty chůze od Náměstí Republiky. Na své si přijdou i malí cestovatelé, protože v Jerevanu funguje Dětský park od roku 1937. Schladit se můžete v místním vodním světě s dvanácti tobogány a sedmi venkovními bazény.

Yerevan nabízí i pestrý kulturní zážitek v podobě každoročních festivalů. Tím nejoblíbenějším je bezpochyby festival Vardavar, který probíhá čtrnáct dnů po Velikonocích. Dále je to tradiční festival Jerevan Taraz Fest, Yerevan Wine Days, Yerevan Beer Fest a Watermelon Fest.

Specifika místní kuchyně

Jerevan, to je pochopitelně arménská kuchyně, jíž si užijete plnými doušky. Ochutnat zde můžete spoustu tradičních pokrmů, mezi které patří místní arménských chléb. Ten je součástí mnohých jídel. Hodně používanými ingrediencemi jsou zelenina a mleté maso. Jestliže dostanete chuť na polévku, ochutnejte třeba tu jogurtovou zvanou Spas a polévku z hovězích noh Khash. Jako hlavní pokrm zvolte vinné listy s mletým masem Tolma nebo hovězí vnitřnosti na smažené cibulce Tjvjik. V jídelníčku nepřehlédněte ani jídla typu Lahmadžo a Adžab-sandal. Když si budete chtít pochutnat na alkoholickém nápoji, vyzkoušejte arménský koňak, třeba značky Ararat.

V Jerevanu se vám nabízí několik příležitostí, kde se dobře najíst. Z tradičních restauračních zařízení lze jmenovat například Lavash Restaurant Yerevan, Tavern Yerevan, Tumanyan Khinkali a Sherep Restaurant. Do skupiny luxusnějších podniků se řadí La Fayette Restaurant, MOZAIC Sky Restaurant a Bel Etage.

Počasí

Arménské město Jerevan je spjato s kontinentálním stepním klimatem. Pod ním si můžete představit dlouhá a suchá léta a kratší zimy. Ty jsou však spojeny i se sněhovou nadílku. Maximální teplota v létě může dosahovat hodnoty až 40 °C. Průměrné denní teploty jsou 27 °C až 33 °C. V zimě počítejte s teplotami -7 °C až -3 °C. Nejchladnějším měsícem v zimě je leden. Celoroční úhrn srážek je kolem 300 milimetrů. V Jerevanu si užijete až 2 700 hodin slunečního světla za rok. Teplotně příjemnější je jaro a podzim, kdy se průměrné teploty přes den pohybují mezi 13 °C až 22 °C.

Bezpečnost

Při návštěvě arménského Jerevanu buďte určitě obezřetnější. Vyhýbejte se okrajovým částem města a prohlídky turistických atrakcí nechte pouze na denní dobu, nikoliv na večer. Samo Ministerstvo zahraničních věcí varuje, aby se turisté v Jerevanu vyhýbali jakémukoliv shromažďování lidí a nepokojům. Na frekventovanějších místech si dávejte pozor také na kapesní krádeže. Nebezpečné mohou být i cesty mimo Jerevan, a to třeba mezi Noyemberyanem a Idževanem. Dbejte bezpečnostní rad místních obyvatel.

Měna

Ceny za zboží a služby v arménském městě Jerevan nepatří k vysokým. Minimálně ne v porovnání s Českou republikou. Pro platbu budete využívat arménský dram označovaný zkratkou AMD. Níže uvádíme několik průměrných cen za vybraný sortiment.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 150 Kč
 • Cappuccino = 50 Kč
 • Espresso = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 17 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 30 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 45 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 125 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 950 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 22 Kč

Doprava

Do arménského Jerevanu se ideálně přepravte za pomoci letecké dopravy. Asi 11 kilometrů od této metropole se nachází letiště Jerevan Zvartnots, kam lze doletěl z pražského letiště Václava Havla. Doba letu je v průměru 4,5 až 10 hodin dle přestupu. Ceny se pohybují kolem 6 000 Kč až 7 000 Kč. Pro přepravu z letiště do nedalekého Jerevanu máte možnost využít některého z níže uvedených dopravních prostředků.

 • Autobusová linka č. 201. Doba jízdy asi 30 minut, cena cca 300 AMD.
 • Minibus linka č. 107 s cenou kolem 200 AMD.
 • Nejdražší jsou taxi služby s cenou až 2 500 AMD.

V Jerevanu jsou k dispozici tyto druhy dopravy.

 • Ve městě funguje 39 autobusových linek, které provozuje několik soukromých dopravců.
 • Využívat lze i trolejbusů. Ty zde jezdí už od roku 1949.
 • Vybudováno je také metro s deseti aktivními zastávkami.
 • Ve městě Jerevan se nachází centrální železniční stanice. Vlakem se lze dostat do vzdálenějších míst, jakými jsou Tbilisi, Batumi, Gyumri, Araks nebo Shorzha.
 • Jednosměrný lístek v rámci městské dopravy stojí od 100 AMD.
 • Dražší jsou zde taxi služby. Nástupní taxa bývá 600 AMD a cena za ujetý kilometr cca 100 AMD.
 • I v Jerevanu máte možnost pronajmout si automobil, a to za cenu od 900 Kč na den

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Arménie

 • Skryté poklady Arménie
  Arménie - Jerevan

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé