Ázerbájdžán

Gandža: průvodce

6°C
Aktuálně
13°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Gandža

Gandža nebo také Gjandža a Ganja. To je název jednoho z velkých měst Ázerbájdžánu, který má velikost kolem 170 kilometrů čtverečních a žije zde přibližně 332 tisíc obyvatel. Metropole leží v západní části země, a to konkrétně v lokalitě Malého Kavkazu.

Město Gandža bylo založeno mezi roky 859 až 860, což je doložitelné z nejrůznějších nálezů. V době ruské říše bylo toto město označováno jako Elisabethpol. Svůj původní název Ganja získalo opět až v roce 1920. V roce 1935 došlo ke změně na Kirovabad. Opětovné navrácení názvu Gandža proběhlo v roce 1989.

Metropole se nachází v průměrné výšce kolem 400 až 450 metrů nad mořem. Rozprostírá se jak v nížině Kur-Araz, tak na rovině Ganja-Gazakh. Od hlavního města Ázerbájdžánu Baku je vzdálena asi 375 kilometrů. Město Gandža sousedí s administrativními oblastmi Samukh a Goygol.

Co navštívit v Gandže

Druhé největší město Ázerbájdžánu je spojeno se sáhodlouhou historií, v níž se objevují Arabové, Peršané, Turci a Rusové. Stopy po těchto národech můžete objevit na spoustě míst. A to jak v podobě architektury, tamních atrakcí, tak kultury.

Významnou stavbou města Gandža je například Mešita Juma neboli Mešita Shah Abbas. Ta je situována v centrální části metropole a její vznik je spojen s rokem 1606. Krásné jsou její červené cihly a velké bílé kopule. V 18. století k mešitě přibyly další dva minarety. Z pohledu architektury budete obdivovat i Dům láhví neboli Bottle House. Součástí zdiva je 50 tisíc skleněných láhví. Tento fotograficky vyhledávaný objekt naleznete v ulici Nižami Ganjavi.

Dále je to Mauzoleum Nizamiho, což byl básník 12. století a pravděpodobně jedna z nejznámějších osobností Ázerbájdžánu. Tento velký památník vznikl ve 40. letech 20. století a poslední rekonstrukcí prošel v roce 1991. Jde o vysokou válcovitou budovu, která je překrásně osvícená v noci. Když si uděláte výlet asi 7 kilometrů od města Gandža, budete moci pokračovat v prozkoumávání tamních mešit. Tou další je totiž Imamzadeh. Posvátné místo, kde se nachází mauzoleum ze 14. století. To je spojeno s červenou architekturou a ozdobnými kopulemi. Jde o chráněnou památku země.

Pokud se budete pohybovat na náměstí Shah Abbas Square poblíž mešity Shah Abbas, jděte si prohlédnout hrobku Javad Khan. Nedaleko mešity Juma stojí Chokak Hamam postavený v roce 1606. I při výstavbě této budovy byly použity červené cihly, hlína a vápno. Součástí budovy jsou dvě malé kopule. Tento dekorativní dům od roku 2014 funguje jako lázeňské místo. Ve výčtu architektonicky zajímavých staveb města Gandža je možné pokračovat. Když budete mít více času na prozkoumávání této metropole, zavítejte k Triumphal Arch, na Javad khan street, k Heydar Aliyev Center a navštivte Flag Square.

I z pohledu kulturních aktivit si tu na své přijde opravdu kdokoliv. K vidění je nejstarší muzeum ve městě zvané Ganja State History-Ethnography Museum, v němž je umístěno více jak 30 tisíc artefaktů. Přednost můžete dát novějšímu muzeum Nizami Ganjavi zhotovenému v roce 2014. Dále je to pamětní dům Nižamiho Ganjavího, Muzeum Heydara Alijeva, Pamětní muzeum İsrafila Mammadova, Dům muzea Mir Jalala Paševeva, Muzeum miniaturních knih, Archeologické a etnografické muzeum Ganja Castle Gates, Muzeum Mirzy Shafi Vazeh a Muzeum moderního umění. Ve městě Gandža je mimo jiné také Státní umělecká galerie Ganja, Státní loutkové divadlo nebo Státní filharmonie Ganja.

V Gandže si můžete odpočinout v mnoha parcích, která jsou plná zeleně. Nejoblíbenější zahradou je Heydar Aliyev Park Complex, kde se nachází amfiteátr a jsou tu pořádány masivní outdoorové akce. K dispozici jsou i menší zelené plochy jako Fikrat Amirov Park, Istiglal Avenue, Narimanov Park a Fuzuli Park. Za krásnými scenériemi lze vyrazit také mimo město Gandža. Je to například Národní park Goygol rozléhající se na ploše asi 127,55 kilometrů čtverečních, kde se vám dostane spousty překrásných výhledů. Třeba na jezero Maralgol, hory Murov a Kapaz. Oblíbené je jezero Goygol situované ve výšce 1 500 metrů nad mořem. V současné době je kvůli nepokojům s Arménií přístupná jenom část této lokality.

Specifika kuchyně v Gandže

Kuchyně ve městě Gandža je velice rozmanitá a pestrá. Hodně je konzumováno maso všeho druhu, a to v kombinaci s bohatou zeleninou, ovocem a pořádnou dávkou bylinek. Mezi oblíbené pokrmy v tamních restauracích patří masový špíz Šašlik, Kebab z jehněčího a hovězího masa nebo jídlo podobné našemu rizotu. A tím je Plov. Součástí dobrého oběda je káva nebo čaj. V tomto městě je čajová kultura na poměrně vysoké úrovni. Dopřávat si můžete i lahodného dezertu. Mohou to být třeba sladké taštičky plněné mandlemi Šakerbura. Dále je to sladký pokrm z listovaného těsta zvaný Pachlava, v němž nechybí ořechy a med. Populární je také kvašený nápoj zhotovený z chleba zvaný Kvas, který rozhodně stojí za ochutnávku.

Ve městě Gandža se budete stravovat na nejrůznějších místech. Někdo dá přednost pouličnímu kulinářství, jiný si bude chtít dopřát vynikajících chutí v rámci restauračních zařízení nejrůznějšího typu. A právě z pohledu restaurací vám přinášíme několik doporučení – Kolorit, Epikur Bagi, Shakh Palace, Furor Restaurant & Pub, Zirzemi Restaurant, Art Garden Ganja, Sah Sarayi a XAB Cooffee Shop.

Počasív Gandže

Ázerbájdžánské město Gandža je spojeno s polosuchým klimatem. Pod ním si můžete představit toto. Nejtepleji je tu v létě, to znamená od června do srpna, kdy se denní teploty pohybují mezi 23 °C až 42 °C. V noci mohou klesat hodnoty pod 20 °C. Opakem letního počasí je to zimní, které je chladnější. Denní průměr je mezi 3 °C až 7 °C. Teploty často spadnou pod bod mrazu. Nejvíce dešťových srážek spadne od března do dubna. Nejde však o nic zásadního, protože celoroční úhrn dešťových srážek je kolem 240 milimetrů. Během roku si v Gandže užijete asi 2 200 slunečních hodin.

Bezpečnost v Gandže

Město Gandža lze označit za bezpečné za předpokladu, že se budete řídit základními cestovatelskými pravidly a zdravým selským rozumem. Ve dne asi není třeba mít z čehokoliv obavy. V noci načerpáte příjemnou atmosféru spousty lokality, do některých oblastí se raději nevydávejte sami. Pozor si dejte na kapesní zloděje, kteří mohou operovat na frekventovanějších místech. Stačí si jen hlídat osobní věci, peníze a ostatní cennosti. Pokud byste se vydali do přírody směrem k arménské hranici, dávejte si pozor na některé lokality, kde mohou probíhat konflikty mezi oběma zeměmi. Je dobré držet se na vyznačených trasách a respektovat rady místních obyvatel.

Měna

Město Gandža je z pohledu cenových nákladů levné, takže dovolená vás zde rozhodně nevyjde draho. Na Ázerbájdžán jde o běžné ceny, v porovnání s Českou republikou, potažmo Evropou jsou však nižší. Lepší představu si můžete udělat prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 9 Kč
 • Chleba = 6 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 100 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 37 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 17 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 7 Kč
 • Cappuccino = 20 Kč
 • Espresso = 14 Kč
 • Voda 0,33 litru v restauraci = 4 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 135 Kč
 • Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu = od 935 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 13 Kč

Doprava v Gandže

Do ázerbájdžánského města Gandža musíte vyrazit prostřednictvím letecké dopravy. Jedině tak co nejrychleji absolvujete vzdálenost přes 3 700 kilometrů. Jediným letištěm v okolí je letiště Ganja International Airport, které primárně funguje pro vnitrostátní lety z Baku. Takže cíl z pražského letiště Václava Havla bude jasný. Nejprve letiště Baku Heydar Aliyev a pak Ganja International Airport. Z letiště do města Gandža jezdí autobus.

 • Ve městě funguje veřejná autobusová doprava, kterou spravuje tamní ministerstvo dopravy.
 • Trolejbusy zde přestaly jezdit v roce 2004 a tramvajové linky skončily dokonce v 80. letech.
 • Výhledově je schválen plán výstavby metra.
 • Jednosměrnou jízdenku v rámci městské dopravy zakoupíte od 0,3 AZN.
 • Město je součástí hlavní železniční tratě Kars – Tbilisi – Baku.
 • Pro alternativní výlety ve více lidech lze volit minibusy.
 • Pokud využijete místních taxi služeb, počítejte s náklady 0,5 AZN za kilometr a s nástupní taxou kolem 2 AZN.
 • Alternativou je také pronájem automobilu. Na letišti zaplatíte kolem 3 000 Kč za den. Levnější bude ve městě.

Asie - další destinace

9.2Výjimečné
Spojené arabské emiráty
Spojené arabské emiráty: průvodce
6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé